IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как армията на Южна Корея беше разтърсена от заповедта за военно положение

В основата на събитията тази седмица е това, което е известно като „фракцията Чунгам“

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Тридесет минути след като президентът на Южна Корея Юн Сук Йол обяви военно положение, специалните сили за борба с тероризма, които той изпрати да превземат парламента, срещнаха проблем: транспортните им хеликоптери не бяха допуснати в близката военна зона, забранена за полети.

Полученото 40-минутно забавяне на пристигането им означава, че депутатите успяха да влязат в сградата на законодателния орган и да гласуват против указа за военно положение, каза Ким Чен-дае, преди това депутат от партия на малцинството, пред южнокорейска телевизия в четвъртък.

Объркването, приписвано на липсата на комуникация между командирите на военното положение и ръководството на военновъздушните сили, беше показателно за безпокойния характер на краткотрайния опит на Юн да наложи военно положение, пише Financial Times.

„Изключително хаотичната несъгласуваност между висшите военни и полицейски служители помогна да защитим нашата демокрация от самопреврата на Юн“, каза Ким пред местните медии.

Докато през 1979 г. армейският генерал Чун Ду-хван се нуждаеше само от девет часа, за да организира преврат, който му помогна да овладее контрола над Южна Корея за осем години, почти 40 години по-късно Юн е изправен пред политическа разруха и вероятно затвор, след като отмени декларацията си за военен режим закон само за шест часа.

Южнокорейците обмислят защо армията на страната - постоянно на бойна нога поради заплахата от Северна Корея и добре обучена за установяване и поддържане на военно положение - не беше в състояние или не желаеше да изпълни дръзките заповеди на президента.

Изявления на водещи политици и висши военни лидери, както и интервюта от местни телевизионни оператори и Financial Times описват ограничена операция, която е била лошо изпълнена от самото начало.

В основата на събитията тази седмица е това, което е известно като „фракцията Чунгам“, състояща се от Юн и съвременници от училище и военната академия – министърът на отбраната Ким Йонг-хюн, началникът на армията Парк Ан-су, началникът на специалните части на армията Куак Джонг- гън, командирът Лий Джин-у и командирът на отбранителното контраразузнаване Йео Ин-хюнг. Точната роля, която изиграха през нощта, все още се разопакова.

Висши служители обвиниха Ким, който беше сменен като министър на отбраната, за решението да изпрати войски. Парк, който беше назначен да отговаря за внезапното обявяване на военно положение и от чието име беше издаден указът за извънредно положение, каза на парламентарно изслушване, че е „разбрал за обявяването на военно положение, гледайки пресконференцията на Юн“ и не е бил напълно запознат с съдържанието на постановлението.

Освен тези няколко близки съветници, на никого от висшето военно командване или политическото ръководство не изглеждаше дадено време да се подготви за ефективно поставяне на страната под военно положение. Неправилното планиране изглежда е довело до забавяния, които са били от решаващо значение за провала на заговора.

Правителството на САЩ също не е било предупредено предварително, въпреки разполагането на около 25 000 американски войници в Южна Корея за защита срещу атаки от Северна Корея, според хора, запознати с въпроса.

Дипломати, бивши военни служители и анализатори в Сеул, преглеждайки шестчасовия период на военно положение, посочиха признаци на „меко педалиране“ от онези, натоварени да изпълняват заповеди на място.

Парк Бум-джин, бивш полковник от флота, също каза, че ръководството на армията би било загрижено за последиците от изпълнението на заповеди, които по-късно се оказаха незаконни. Предишни лидери на преврата по-късно бяха преследвани, включително военният диктатор Чун Ду-хван. „Аз самият нямаше да съм толкова активен, ако бях на сцената.“

Хан Донг Хун, бившето политическо протеже на Юн и лидер на президентската консервативна партия Народна сила, каза в петък, че е получил разузнавателна информация, че Юн е наредил на войските да арестуват видни политици.

Андрю Гилхолм, директор за анализи за Китай и Корея в Control Risks, консултантска компания за геополитически риск, каза, че армията изглежда „безсърдечна“ в спазването на заповедта за военно положение. Той отбеляза, че докато войските насилствено са влезли в сградата на Народното събрание и са се сбили с депутатите, те не са стреляли, не са арестували лидери на опозицията и не са спрели провеждането на вота. Местните медии също съобщиха, че на войските на място е било казано да не използват смъртоносна сила и не са получили бойни патрони.

Имаше и объркване относно обхвата на операцията. Указът за военното положение на Юн включваше забрана на политически дейности, като индустриални стачки и протести. Той също така налага контрол върху всички медии.

В допълнение към Народното събрание, войски бяха изпратени в сградата на избирателната комисия на страната и най-малко една сграда, в която се помещава популярна опозиционна телевизия.

Ким Йонг-бин, генерален секретар на Националната избирателна комисия, каза, че войските са иззели смартфони от петима служители на комисията и са блокирали достъпа до сградата. Основните новинарски емисии и държавните медии обаче продължиха през нощта без прекъсване и опозиционните депутати не бяха задържани. Това, според бивш съветник на американската армия в Южна Корея, отразява, че каквото и да се казва в указа, плановете, разработени от Юн и неговите близки съветници, изглеждат тесни по обхват.

„Знаем, че това беше ограничена операция, че ако Юн наистина искаше да заключи цялата страна, щяхме да видим много по-експанзивен подход [от Юн и неговите съветници]“, каза бившият съветник.

Все пак Гилхолм от Control Risks каза, че фактът, че армията наистина е разположила войски, вероятно за да предотврати отхвърлянето на декларацията за военно положение, е „огромна сделка“, повдигайки „отрезвяващи въпроси“ относно „колко близо бяхме до това да бъдем катапултирани обратно към 1979 г.”.

„Повечето индикации са, че повечето военни лидери и членове не са искали да участват в това, но дали протоколите – или липсата им – или неяснотите са създали нежелана инерция, която би могла да доведе до успеха на гамбита на Юн?“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата