IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай е готов да задлъжнее още повече, за да се противопостави на митата на Тръмп

Пекин обещава по-агресивна парична и фискална политика

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

В едно от най-миролюбивите си изявления от повече от десетилетие насам китайските лидери сигнализираха в понеделник, че са готови да приложат каквито и да е стимули, за да противодействат на въздействието на очакваните търговски мита на САЩ върху икономическия растеж през следващата година, пише Ройтерс.

След заседание на висшите представители на Комунистическата партия - Политбюро, официалните лица заявиха, че ще преминат към „подходящо разхлабена“ позиция на паричната политика и „по-активни“ фискални лостове.

Предишната „предпазлива“ позиция, която централната банка поддържаше през последните 14 години, съвпадна с това, че общият дълг - включително този на правителствата, домакинствата и компаниите - скочи повече от 5 пъти. Брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна приблизително три пъти за същия период.

Политбюро рядко дава подробна информация за политическите си планове, но промяната в посланието му показва, че Китай е готов да задлъжнее още повече, давайки предимство, поне в краткосрочен план, на растежа пред финансовите рискове.

Танг Яо, доцент по приложна икономика в Пекинския университет, казва, че това пренастройване на политиката е необходимо, тъй като по-бавният растеж би направил обслужването на дълга още по-трудно.

„Те в общи линии се примириха с факта, че съотношението на дълга към БВП ще продължи да нараства“, каза Кристофър Беддор, заместник-директор по изследванията за Китай в Gavekal Dragonomics, като добави, че това вече не е „обвързващо ограничение“.
Не е ясно колко парични облекчения може да приложи централната банка и колко още дълг може да емитира финансовото министерство през следващата година. Според анализаторите обаче това работи в полза на Пекин.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се завръща в Белия дом през януари, след като заплаши с мита от над 60% върху вноса на китайски стоки в САЩ.

Времето и крайното ниво на налозите, които според проучване на Ройтерс от миналия месец първоначално се очаква да бъдат близо 40%, ще определят отговора на Пекин.

„Те са готови да направят „каквото е необходимо“, за да постигнат целта за БВП“, каза Лари Ху, главен икономист за Китай в Macquarie.

„Но те ще го направят по реактивен начин“, каза Ху. „Колко ще направят през 2025 г., ще зависи от две неща: целта им за БВП и новите американски мита“.

Целите за растежа, бюджетния дефицит и други показатели за следващата 2025 г. ще бъдат обсъдени - но не и обявени - през следващите дни на годишната среща на лидерите на Комунистическата партия, известна като Централна конференция за икономическа работа (ЦКПР).

Миналия месец Ройтерс съобщи, че повечето правителствени съветници препоръчват Пекин да поддържа цел за растеж от около 5%, въпреки че този темп изглеждаше трудно постижим през цялата тази година.

Тонът на изявлението на Политбюро подсказва, че Китай няма да намали амбициите си за растеж до 2025 г., казва Зонг Лян, главен изследовател в държавната Bank of China. Но то също така подсказва, че Китай вероятно ще определи първоначална цел за бюджетен дефицит от около 4%, която е най-високата досега.

„Пекин може да иска да използва целта за растеж „около 5,0%“, за да покаже, че няма да отстъпи пред заплахата на Тръмп от 60% мито и други ограничителни мерки, наложени на Китай“, казва Тин Лу, главен икономист за Китай в Nomura, който също очаква 4% бюджетен дефицит, в сравнение с 3% през 2024 г.

Увеличението на дефицита с един процентен пункт се равнява на допълнителни стимули в размер на около 1,3 трилиона юана (179,4 млрд. долара), но Китай може да добави към тях, ако е необходимо, като емитира извънбюджетни специални облигации или разреши на местните власти да го направят.

Очаква се Пекин постепенно да поеме по-голяма фискална отговорност, тъй като местните общини са твърде задлъжнели. Китай е изправен пред силен дефлационен натиск, тъй като потребителите се чувстват по-малко заможни поради продължителната криза в сектора на недвижимите имоти и минималните социални помощи. Ниското търсене от страна на домакинствата е основен риск за растежа. В очевиден знак на съгласие с този риск Политбюро обеща „неконвенционални антициклични корекции“ и „значително увеличаване на потреблението“.

Новата формулировка подсказва, че съставът на стимулите „вероятно ще се различава съществено от предишните цикли, като ще бъде поставен по-голям акцент върху потреблението, високотехнологичното производство и ограничаването на риска, а не върху традиционните инвестиции в инфраструктура и недвижими имоти“, заявиха в бележка анализаторите на Goldman Sachs.
От Morgan Stanley също разчетоха изявлението като внушение, че повишаването на потреблението ще бъде „ключова задача № 1 за 2025 г.“, но предупредиха, че „изпълнението остава несигурно“.

През цялата година Китай прави все по-решителни изявления за повишаване на потреблението, но не предлага почти никакви политики, освен схема за субсидиране на покупките на автомобили, електроуреди и някои други стоки.

Какво още е готов да направи Пекин, за да стимулира потреблението, е друга неизвестна. Но мерките, ориентирани към търсенето, са от ключово значение за подобряване на ефективността на облекчената парична политика в икономика, която от десетилетия поставя производството в основата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата