Оказа се, че режимът на Башар Ал-Асад е купчина от карти, която се крепеше на помощта на Русия и Иран. Асад последва съдбата на подобни режими, които в крайна сметка винаги биват свалени. За разлика от Арабската пролет, в която Западът очакваше големи демократични промени в региона, сега той е по-предпазлив в позициите си, защото съществува риска от нова гражданска война. От друга страна бунтовниците изглеждат са променили имиджа си, като поемат по-малко радикален подход, това коментира доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в предаването "В развитие".
Много анализатори се опитаха да проследят дали има външна намеса в стартирането на бойните действия, но в случая изглежда, че няма такава. Гостът допълни, че Турция има интерес от свалянето на Асад и е възможно да е дала зелена светлина на бунтовниците, но не и пряка намеса. Южната ни съседка говореше за политическо решение, но дори и да беше се стигнало до такова едва ли Асад щеше да остане на власт. Сега Анкара получава по-голяма свобода да разреши проблема си с кюрдите.
Сирия бе един от ключовите партньори на Русия, като той се основаваше на Асад, въпреки че е трудно да прогнозираме как ще продължат отношенията им в бъдеще, то е малко вероятно да видим същата кооперация. Близкоизточната страна е изключително важна за военната логистика на Москва, която изпраща сили към Африка.
„Башар Асад е в Русия и руснаците казват, че не изостават своите приятели, но те изоставиха сирийския режим по един брутален начин и да не забравяме, че изоставиха и доста военно служещи. Такива пропагандни изказвания, че руснаците не изостават своите приятели, са по-скоро за проруската публика, но нямат нищо общо с фактите, които показват съвсем различно нещо.“
Русия няма икономическата и военна мощ, за да си позволи толкова много фронтове, ако иска да се намеси и в Сирия. Събеседникът обясни, че Москва се оказа не достатъчно подготвена за воденето на дълга война в Украйна, като успехите ѝ на фронта костват изключително големи човешки жертви. Изтеглянето от Сирия слага край на претенциите на Русия, че може да е алтернатива на САЩ и Запада.
Администрацията в САЩ нареди удари по цели на „Ислямска държава“ с цел превантивна мярка, за да не може терористичната организация да се възползва от вакуума в страната. Има различни сценарии как може да протекат събитията в Сирия, но за момента изглежда бунтовниците целят основно свалянето на Асад. Събеседникът обясни, че ако някоя от фракциите иска да е самостоятелна, това може да доведе до конфликт и може да се стигне до разпадането на Сирия на различни територии по примера на Либия.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.