Цените на кафето достигнаха връх от 47 години. Кафето се превръща в луксозен продукт. Дефицитът, който е от четири години на пазара, няма как да не се отрази на предстоящата слаба реколта. Първото тримесечие на 2025-та се очаква някакво стабилизиране на цената, но нищо не е сигурно.
Най-големият износител в Бразилия обяви несъстоятелност, което доведе до допълнителна нестабилност и проблеми с транспорта. Това каза Георги Гагов, съосновател на Кафе Асоциация България (КАБ) и основател на "Арома Кафе", в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.
Дори Бразилия да се възстанови от климатичните щети това няма да промени цените на сортовете Арабика и Робуста. В Китай и Индия наблюдаваме нарастващо търсене, което допълнително тласка цената нагоре. Друг фактор е слабата реколта във Виетнам, което увеличи цената на Робуста с 50%.
Нови техники като студената екстракция на кафето е пример за различните видове нови напитки, в които кафето участва. „У нас интересът към кафето расте благодарение на малките специализирани перкани, които инвестират в техника и образоват клиентите си“, коментира гостът. За да се избегне нелоялната конкуренция, консуматорите трябва да се фокусират върху локалните пекари. Важно е да се проверява етикетът, който казва какъв е сортът кафе, какъв е неговият произход, степента на изпичане и други.
Според събеседника клиентите трябва да се чувстват сигурни, че когато плащат по-висока цена, те получават много по-високо качество напитка. Всъщност, от Арабика до Арабика има много голяма разлика. Цената може да варира между 5 и 55 долара.
„При професията бариста интересът идва предимно от младите хора. Комуникационните умения са много важни, за да можеш да разкажеш на клиента откъде идва кафето и какво го отличава от други сортове“, отбеляза гостът.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.