IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Арктика може да остане без лед до лятото на 2027 година

Какво означава това за времето, корабоплаването и полярните мечки

Pixabay

Pixabay

Арктическият океан може да види първия си ден без лед преди 2030 година, а учени, водещи изследването вече са убедени в това.

Докато повечето прогнози за морския лед на Арктика са фокусирани върху условията месец по месец, ново проучване разкри възможни прогнози до деня.

Предишните очаквания предвиждаха ледът да намалява постепенно и до 2030 година да изчезне напълно. Новото проучване, публикувано в сп. Nature, съобщава, че това може да се случи и по-скоро - още в края на лятото на 2027 г.

Девет други симулации, макар и по-малко вероятни, прогнозират, че това може да се случи през следващите три до шест години.

Учените от проучването, казват, че първият ден без лед в Арктика вече е неизбежен и необратим, независимо от това как хората променят емисиите на парникови газове, съобщава Euronews.

Каква ще бъде Арктика без лед и защо той има значение?

Северният ледовит океан обхваща огромна площ от повече от 16 милиона квадратни километра и в продължение на хиляди години е бил свидетел на естествено сезонно събитие: слоеве от замръзнала морска вода се натрупват през зимните месеци в дебела ледена шапка, която достига своя връх през март преди да се стопи през септември.

През последните десетилетия обаче това събитие е по-малко разпространено.

Морският лед е намалял с повече от 12% на всяко десетилетие от 1978 г. насам, когато сателитните изображения - сканиращият многоканален микровълнов радиометър или SMMR - започнаха да записват растежа и отстъплението на леда в Арктика. За сравнение - това е площ, колкото е територията на Австрия и Чехия.

Учените определят “свободна от лед“ като тази морска ледена площ, намаляваща до по-малко от един милион квадратни километра за кратко време, което се счита за климатична повратна точка.

Екип от международни изследователи, включително климатологът Александра Ян от университета в Колорадо Боулдър и Селин Хойзе от университета в Гьотеборг в Швеция, използваха над 300 компютърни модела, за да предскажат първия ден без лед. Те показаха ускорена времева линия в сравнение с прогнозираното по-рано.

Събитията с бърза загуба на лед обикновено се свързват с интензивни зими и пролетно затопляне.

В дългосрочен план, ако Северният ледовит океан редовно бъде обявяван за свободен от лед, това може значително да повлияе на крехката екосистема на най-северното море, включително и на “емблематичната полярна мечка и зоопланктона“, разкрива проучването.

Какво ще означават за хората дните без лед в Арктическия океан?

Денят, в който Арктика показва условия без лед, е символично важен. Той визуално ще подчертае как хората са променили една от определящите природни характеристики на нашата планета: от бял в син Арктически океан.

“Първият ден без лед в Арктика няма да промени нещата драматично“, обясни Ян в изявление и продължава, че това ше покаже, че фундаментално сме променили една от щ определящите характеристики на естествената среда в Северния ледовит океан.

Слънцето никога не залязва в Арктика през лятото, така че без лед, отразяващ слънчевата светлина в космоса, океанът ще абсорбира и разпределя значително количество топлина около Земята.

Международните води нямат никаква юрисдикция, така че търговските индустрии могат да използват възможностите, открити в по-топлите арктически води. Те биха могли да ловят риба и да копаят в дълбочина досега недостъпни морски и минерални популации, докато товарните компании биха могли да поемат по-бърз маршрут за корабоплаване през Северозападния проход.

Затоплянето може също така да доведе до по-нестабилни и екстремни метеорологични явления чрез променящите се модели на вятъра и океанските течения.

Вече настъпиха по-топли години: през март 2022 г. част от Арктика беше с 10 градуса по Целзий по-топла от средната, което накара районите около Северния полюс почти да се стопят.

Авторите на изследването твърдят, че все още има шанс за забавяне на графика за топенето на морския лед в близко бъдеще.

“Всяко намаляване на емисиите би помогнало за запазването на морския лед“, добави Ян.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата