Русия държи основните военноморски и военновъздушни бази, които използва като плацдарм за Средиземноморието и Африка, дори когато изтегля силите си от по-малките аванпостове в Сирия след свалянето от власт на нейния съюзник Башар ал-Асад.
Сателитните изображения, прегледани във вторник, не показват признаци на руско изтегляне от военноморската база Тартус или военновъздушната база Хмеймим близо до Латакия, и двете на западния бряг на Сирия, пише Financial Times.
Тези съоръжения бяха от решаващо значение, за да позволят на Кремъл да подкрепи вече падналия режим на Асад в гражданската война в Сирия , но също така служат като ключов логистичен мост за Русия на юг.
Кремъл заяви, че бъдещето на базите му в Сирия ще зависи от преговорите с новите власти, след като режимът на Асад беше свален от бунтовническите сили, водени от ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам.
Асад избяга от страната в неделя, след като ХТС превзе сирийската столица Дамаск и получи убежище в Русия от президента Владимир Путин.
Загубата на базите в Сирия може да коства на Русия постоянно присъствие на нейния флот в Средиземно море, както и спирка за операции в Африка, каза Павел Лузин, гостуващ учен в Училището по право и дипломация Флетчър към университета Тъфтс.
Илюшин Ил-76, основният руски тежък транспортен самолет от съветската ера, има обхват на полета от 4200 км със среден товар. Без достъп до сирийска база, руските сили ще трябва да използват едно или евентуално няколко други летища за провеждане на широкообхватни операции.
„Очевидно Русия би искала да запази поне символично присъствие в тези бази, така че нейното поражение не изглежда толкова очевидно. Но дали това ще се случи или не зависи от това как ще се развие самият политически процес в Сирия“, каза Лузин.
Преобладаващият фокус на Путин върху инвазията му в Украйна намали капацитета на Русия в Сирия, карайки някои видни твърдолинейни гласове да приемат неохотно загубата на влияние на Москва в региона.
„Какво ще правиш, да си скубеш косата?“ Андрей Медведев, известен водещ на руската държавна телевизия, написа в приложението за социални медии Telegram. „Очевидно, ако загубим базите в Сирия, губим Африка. Ще бъде почти невъзможно да се превозва товар със самолет до ЦАР [Централноафриканска република] или Мали. . . Добре, вместо това ще развием Сибир.
Докато сателитните изображения и транспондерният трафик разкриват трафик на тежкотоварни самолети в Хмеймим през изминалата седмица, анализаторите казват, че темпото на пристигащи и заминаващи не е в съответствие с прибързаното заминаване. В Тартус не са пристигнали кораби, които да позволят евакуация по море на оборудване или персонал.
Сателитни изображения в понеделник показаха, че две руски фрегати, подводница и помощен кораб, заснети преди това в пристанището на Тартус на 6 декември, са напуснали. Но снимки от Planet Labs и НАСА показват кораби, съответстващи на техните размери, държащи позиции на около 8 км до 10 км от брега. Плавателен съд с подобен размер на една от фрегатите се вижда на подобно място в затъмнена от облаци снимка, направена от Европейската космическа агенция във вторник сутринта.
„Руснаците не искат да бъдат улучени, затова ги изтеглят да се шляят в морето“, каза Масикот, отбелязвайки, че корабите са били преместени извън обхвата на минохвъргачен огън.
Ако Русия реши да евакуира военноморското си присъствие, корабите вероятно ще бъдат забранени от турското правителство да преминат в Черно море през Босфора. В такъв случай най-близката руска база ще бъде Калининград на Балтийско море - дълго морско пътуване, включващо зареждане с гориво по маршрут, заобиколен от страни от НАТО.