Инфлацията в САЩ се повиши до 2,7 % през миналия месец, което съвпадна с прогнозите на Уолстрийт и разчисти пътя за очакваното намаляване на лихвения процент на Федералния резерв през следващата седмица, пише Financial Times.
Данните на Бюрото за трудова статистика от сряда съвпаднаха с очакванията на икономистите, анкетирани от Блумбърг. Те обаче бяха по-високи от 2,6% през октомври, което само по себе си представляваше увеличение спрямо предходния месец.
Пазарното ценообразуване показа, че инвеститорите вече отдават 98% вероятност за намаляване на лихвения процент с четвърт пункт през декември, в сравнение с по-малко от 90% преди публикуването на последните данни за инфлацията.
Брайън Левит, глобален пазарен стратег в Invesco, заяви, че цифрите са „в голяма степен в зоната на комфорт на Фед и подкрепят намаляването на лихвите на следващото заседание“. Намаление с четвърт пункт през следващата седмица ще доведе до достигане на нов целеви диапазон на лихвените проценти от 4,25-4,5 %.
Траекторията през следващата година е по-малко сигурна, тъй като централната банка се бори с двойния си мандат да поддържа инфлация близо до 2% и да поддържа здрав пазар на труда.
В сряда американските акции се повишиха, като бенчмаркът S&P 500 добави 0,9%, а технологичният Nasdaq Composite скочи с 1,7%. На пазарите на държавни облигации чувствителната към политиката доходност на двугодишните съкровищни облигации, която се движи обратно пропорционално на цената, се понижи с 0,03 процентни пункта до 4,12 %.
Данните от сряда показаха, че на месечна база както общата, така и базисната инфлация - която изключва цените на храните и енергията - са нараснали с 0,3% през ноември. На годишна база базисната инфлация се повиши с 3,3%.
По-голямата част от месечното повишение на цените се дължеше на увеличението с 0,3% на индекса на жилищата, който проследява разходите, свързани с жилищата. Други показатели обаче сочат, че тези разходи са намалели, като се има предвид, че индексът на жилищата изостава от другите данни с девет месеца до една година.
След изключването на цените на жилищата, храните и енергията инфлацията при услугите се повиши с 0,2% през месеца, което е спад спрямо 0,3% през октомври.
Представителите на Фед обсъдиха забавянето на темпа на намаляване на лихвените проценти, тъй като те достигат по-„неутрална“ стойност, която е достатъчно висока, за да контролира инфлацията, но достатъчно ниска, за да предпазва пазара на труда.
Те твърдят, че ако намалят лихвените проценти твърде бързо, инфлацията може да се задържи над целевото равнище от 2%, но ако се движат твърде бавно, може да рискуват рязко повишаване на равнището на безработица.
Миналата седмица председателят Джей Пауъл предположи, че силната икономика означава, че централната банка може да си „позволи да бъде малко по-предпазлива“ по отношение на намаляването на лихвените проценти.
Някои служители в отиващата си администрация на Байдън изразиха загриженост, че политиките на Тръмп ще навредят на икономиката, след като той се завърне в Белия дом следващия месец.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви тази седмица, че мащабните мита, предложени от Тръмп, могат да „провалят“ напредъка в укротяването на инфлацията. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.