IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Саудитска Арабия в крайна сметка ще трябва да увеличи производството на петрол

Повече петрол на пазара ще се отрази най-много на Русия в краткосрочен план

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

OPEC+ реши на 5 декември отново да пусне консервата надолу по пътя, като отложи времевата рамка за връщане на допълнителни варели обратно на пазара до април 2025 г. и забави темпото на условното намаляване, така че съкращенията да не се отменят до края на 2026 г. Това избягва незабавните финансови затруднения за производителите, но не предлага изход от дилемата да произвеждат много под капацитета, докато конкурентното предлагане продължава. растат. Всъщност става все по-ясно, че Саудитска Арабия в крайна сметка ще трябва да си върне пазарния дял въпреки по-ниските цени и може да има причини да го направи по-внезапно, отколкото предполага планът на ОПЕК+, пише в статия за The National Interest Грег Приди.

Произвеждането на около 9 милиона барела на ден (bpd) с почти 3 милиона bpd свободен капацитет очевидно не е дългосрочният път за максимизиране на приходите за Рияд, ако конкурентното производство просто ще продължи да отнема пазарен дял, въпреки че вероятно е в краткосрочен план. Това е вярно, дори когато се разглежда от гледна точка на нетната настояща стойност на бъдещия поток от приходи, като се дисконтира съответно дългосрочното бъдеще. Това обаче би било голямо изкачване за престолонаследника принц Мохамед бин Салман. Пренасочването на кралството към по-ценова политика е една от знаковите му инициативи. Оттук и многократните забавяния от страна на ОПЕК+, в която тя упражнява непропорционално влияние, при преминаването към възстановяване на пазарен дял.

 

Дългосрочният поглед обаче вероятно ще надделее в крайна сметка. Саудитска Арабия наистина може да покрие текущия си бюджетен дефицит чрез заеми, но дългосрочните финансови прогнози, предполагащи производство на сегашните нива, изглеждат много по-лоши от дългосрочните прогнози на по-високи нива. Това е така, защото спад в цените, дължащ се на излишно предлагане, в крайна сметка би се върнал към подобна равновесна цена, базирана на производствените разходи за пределния варел плюс разходите за осигуряване на адекватна възвръщаемост на капитала за тези варели с по-висока цена, главно дълбоководни и шисти. Дори ако търсенето не нарасне през следващите няколко месеца преди април, няма да има смисъл да се оставят настоящите съкращения за всеки, който може да управлява финансите си около краткосрочен спад на цените.


След като започне отпускането, може да е трудно да го управлявате. Обединените арабски емирства се съгласиха да отложат началото на увеличението на своите квоти спрямо текущата си позиция до април. Въпреки това, той все още ще има 1,3 милиона барела на ден свободен капацитет след това, което е доста над обичайните исторически нива. Като се има предвид тяхната много силна финансова позиция и способност да управляват в дългосрочен план, те ще бъдат по-малко склонни от Рияд да преустановят отмяната на съкращенията поради спад на цената. Тази логика, от своя страна, ще помогне на саудитците да останат на курса. Значителна „измама“ от страна на Ирак и Казахстан също ще бъде още по-трудно да се сдържи в среда, в която самите саудитци пускат повече на пазара. Лостът, който имат саудитците, е способността им да ускорят размотаването, ако решат, и е възможно те да бъдат принудени да го направят, ако съответствието на другите отслабне по време на процеса на размотаване.


Дори едно контролирано размотаване вероятно ще трябва да види достатъчен спад в цените, за да нанесе значителен удар върху дейността по добив на шисти в САЩ , което може да се постигне с потапяне в по-ниските $60. Процес, при който координацията се нарушава обаче, може да накара цените да се понижат още повече за около година, за да спре предлагането.
Всъщност финансовата болка, която това би причинило на Русия, може да е точно това, от което се нуждае Вашингтон, докато се опитва да прекрати войната в Украйна чрез преговори с Москва.

Грег Приди е старши сътрудник в Центъра за национални интереси и извършва консултантска работа, свързана с политическия риск за енергийния сектор и финансовите клиенти. Преди това е бил директор на глобалния петрол в Eurasia Group и е работил в Министерството на енергетиката на САЩ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата