IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има ли конфликт на интереси: Евродепутати печелят милиони от работа в лобистки групи и компании

Начело в списъка е Георге Пипереа с 657 хил. евро

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Около 30% от 720-те депутати в Европейския парламент колективно печелят страничен доход от над 6,3 милиона евро годишно в допълнение към евродепутатската си заплата, според изследване, публикувано в четвъртък.

Констатациите на Transparency International EU показват, че евродепутатите работят за лобистки групи в областта на земеделието, в автомобилните консултантски услуги и за големи финансови компании – размивайки границите между обществените и частните интереси.

Начело в списъка е Георге Пипереа (Румъния/Европейски консерватори и реформисти), който получава около 657 000 евро годишно от външни приходи – главно от основаната от него адвокатска кантора.

Той е следван в класацията от френския лекар Лоран Кастило и италианеца Роберто Ваначи, чиято политическа книга от 2023 г. Il Mondo Al Contrario се оказа изненадващ и очевидно доходоносен успех, отбелязват от Euronews.

Тези допълнителни приходи са в допълнение към предимствата, на които се ползват всички членове на ЕП: основна заплата от 124 000 евро, надбавка за разходи от 59 400 евро и надбавка за присъствие, обикновено на стойност 52 800 евро.

На членовете на ЕП е разрешено да имат външни работни места, но те трябва да ги декларират публично, съгласно правила, които бяха засилени след предполагаемия лобистки скандал, известен като Qatargate.

И все пак Transparency International не се тревожи толкова за количеството на приходите на евродепутатите, колкото за потенциала външните им работни места да се отразяват на работата им в ЕС.

„Евродепутатите нямат право да поемат платени лобистки дейности“ съгласно вътрешните разпоредби на парламента, каза Рафаел Кергено, старши служител по политиката в организацията, пред Euronews. Но, добави той, неяснотата на това правило означава, че „е оставено на преценката на всеки политик да каже дали има или не конфликт на интереси“.

Изследването му подробно описва случаи като Щефан Кьолер (Германия/Европейска народна партия) и Кристин Сингер (Германия/Renew), всеки от които печели хиляди на месец от Баварската фермерска асоциация, която представлява регионалните селскостопански и горски интереси. Двамата също са част от Парламентарните комисии по земеделие и околна среда.

Филип Турек (Чехия/Патриоти) декларира доходи от 10 000 евро на месец като консултант на свободна практика в автомобилната индустрия – сектор, за който той говори много и в работата си като евродепутат.

Някои евродепутати казват, че е важно да поддържат връзки с реалния свят.

„Незаменимо е да поддържате връзка на място, за да не бъдете отдалечен от света представител“, каза Кастило пред Euronews в изявление, изпратено по имейл.

Няма сблъсък между борбата за по-добра здравна политика в парламента и амбицията му през целия живот да се грижи за другите като лекар, твърди той.

Моника Холмайер (Германия/ЕНП), която печели около 75 000 евро годишно за работата си в мултинационалната селскостопанска и енергийна компания BayWa, по-рано каза пред Euronews, че евродепутатите трябва „не само да бъдат активни в политическата кула от слонова кост“, но и да се ангажират в бизнеса и обществото.

Други твърдят, че няма конфликт с ежедневните им задължения.

Чарлз Гьоренс (Люксембург/Renew Europe) печели 43 000 евро като независим администратор във Foyer Finance, която притежава дялове в инвестиционни и застрахователни компании, но отбелязва, че той участва в парламентарни комисии, занимаващи се със земеделие и конституционни въпроси, а не с регулиране на финансовия сектор. .

„Няма никаква намеса в ролята ми на евродепутат", каза Гьоренс пред Euronews. "В противен случай щях да прекратя дейността си“.

Кергено не винаги е убеден от този вид обяснение – отбелязвайки, че евродепутат може да задава въпроси по дадена тема или да се стреми да повлияе на колегите си, дори ако те не са пряко ангажирани с работата на съответната комисия.

Той със сигурност би искал да види правилник, който има повече правила.

„Декларациите трябва да бъдат проактивно проверени от Европейския парламент или още по-добре от външен орган... също така трябва да се прилагат санкции за нарушения на кодекса за поведение“, каза той.

Това не е първият път, когато Transparency International съставя своя списък.

През май литовският евродепутат Виктор Успаскич оглави класацията, декларирайки годишни приходи от 3 милиона евро от компания със значителни интереси в руската търговска собственост.

Успаскич вече не е евродепутат след изборите през юни, а през август беше разкрит като мишена на криминално разследване за плащане на подкупи стойност над 500 000 евро, твърдения, за които той каза на местните медии, че са „неоснователни“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата