За Илон Мъск думата "бездомен" е равносилно на "лъжа" и "пропагандна дума".
"Бездомен е погрешно название. Това означава, че някой е изостанал малко с ипотеката си и ако просто му дадете работа, той отново ще се изправи на крака", каза Мъск през октомври в интервю за Fox пред Тъкър Карлсън и добави "Това, което всъщност имате, са насилствени, наркотични зомбита с мъртви очи и игли и човешки изпражнения на улицата".
Колкото повече пари се харчат за борба с бездомността, "толкова по-лошо става тя", сподели мнението си тогава милиардерът.
Мъск, който насочи повече от 250 милиона долара в президентската кампания на Доналд Тръмп, сега нарежда на законодателите и Белия дом да направят драстични, потенциално опустошителни съкращения на федералните агенции, които подкрепят милиони уязвими американци, включително хиляди хора, които са бездомни.
"НПО-тата за "спасяване с бездомните" често получават заплащане според това колко бездомни хора са на улицата, като по този начин създават силен финансов стимул за тях да увеличат максимално броя на бездомните хора и никога да не решат проблема!“ написа Мъск преди няколко дни, съобщава The Independent.
Междувременно Тръмп казва, че хората, които изпитват бездомност, трябва да бъдат принудени да бъдат лекувани.
Кампанията му обещава да "сложи край на кошмара" на "опасно умопомрачените" с план за “отваряне на големи парцели евтина земя, привличане на лекари, психиатри, социални работници и специалисти по рехабилитация на наркотици и създаване на палаткови градове, където бездомните да могат да бъдат преместени и техните проблеми идентифицирани.“
Той иска да “върне домовете за психично болни и да рехабилитира тези, които са тежко психично болни или опасно разстроени, с цел да ги реинтегрира обратно в обществото“.
Мъск и Тръмп не са сами.
Влиятелни милиардери и десни мозъчни тръстове прокарват законодателство, което криминализира бездомността в Конгреса и във Върховния съд, "и всички те споделят това обратно, неправилно мнение, че ако накажем хората достатъчно, те ще изберат да не бъдат бедни", според до Джеси Рабиновиц, директор на кампанията и комуникациите към Националния правен център за бездомността.
През януари 2023 г., последната година, за която са налични пълните данни, повече от 650 хиляди души са били бездомни за една нощ в САЩ, отбелязвайки 12% увеличение от 2022 г. и най-много, регистрирано някога от Министерството на жилищното строителство и градската среда Развитие за близо 20 години.
Близо трима от всеки 10 души, които остават без дом, са част от семейство с деца, а 17 процента от всички бездомни хора са деца под 18-годишна възраст, сочи докладът.
В Ню Йорк повече от 130 хиляди души, включително и деца, са спали в приюти през октомври. Това е цифра, която непрекъснато се увеличава от 2022 г., когато кметът Ерик Адамс започна да посреща хора, търсещи мигранти в града, след като бяха изпратени на север от водени от републиканците щати, протестиращи срещу подхода на президента Джо Байдън към границата между САЩ и Мексико.
Основният двигател на бездомността, особено сред семействата, е липсата на стабилни достъпни жилища, домашно насилие и загуба на работа, изпращайки бездомните семейства в приюти или на улицата.
Докато Мъск описва бездомността като “насилствена“, хората са по-склонни да бъдат жертви на престъпление, отколкото извършители – това, което Инициативата за бездомност и жилищно настаняване на Бениоф в Калифорнийския университет в Сан Франциско нарича “скрита епидемия“, подхранвана от поредица от политически провали, които принудиха повече от половин милион американци да излизат на улицата всяка вечер.
Мъск и милиардерът предприемач Вивек Рамасвами ще ръководят съвместно новосъздадена консултативна група, която да работи с Конгреса за идентифициране на съкращения до трилиони долара във федералните разходи, включително съкращения на здравно осигуряване и хранителни програми, отдавна считани за трета релса в Конгреса.
Рамасвами предложи да се отделят 1 милиард долара за Програмата за допълнителна хранителна помощ или купони за храна, една от най-критичните програми за безопасност за бедните американци и семейства. Съобщава се, че Мъск и Рамасвами също обмислят съкращения на федералните програми за здравеопазване за американци и деца с по-ниски доходи - програми, на които имат право и бездомните американци.
По време на първата си администрация Тръмп назначи самоопределящ се “консултант по бездомността“, който да ръководи агенцията, която контролира федералния отговор на бездомността. Робърт Марбът, който ръководи Междуведомствения съвет на САЩ за бездомността от 2019 г. до 2021 г., изостави стандартната рамка “на първо място жилищата“, която беше движещата сила зад политиките за справяне с кризата от години, широко подкрепяна от агенциите и службите за бездомност и жилища в целия свят държава.
“Жилището на първо място“ беше прието като федерална политика преди повече от 20 години по време на администрацията на президента Джордж У. Буш.
Тръмп се зарече да “сложи край на бича на бездомността“, но въпросът е ще го направи ли?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.