Нарастващият щатски долар и "сливането на лоши новини" предизвикаха най-големите разпродажби на валутите на нововъзникващите пазари от ранните етапи на агресивната кампания на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти преди две години.
Индексът на JPMorgan на валутите в развиващите се страни се понижи с повече от 5 процента през последните два месеца и половина, което го насочва към най-големия му тримесечен спад от септември 2022 г., пише Financial Times.
Спадът е широк, като най-малко 23 валути, проследени от Bloomberg, падат спрямо долара през това тримесечие.
Зелените пари се понижават от края на септември като една от най-известните т. нар. „сделки на Тръмп“ , подхранвани от очакванията, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще наложи широкообхватни търговски мита и ще разхлаби фискалната политика, когато встъпи в длъжност следващия месец.
"Доларът е абсолютно преден и централен" като двигател на слабостта на валутите на развиващите се страни, каза Пол Макнамара, водещ мениджър по облигации и валути на нововъзникващите пазари във фондовата фирма GAM.
Тръмп обяви миналия месец, че ще наложи налози от 25 процента върху целия внос от Мексико и Канада, развит пазар, заедно с допълнителни 10 процента върху китайски стоки. Мексиканското песо е паднало с 2,1% през това тримесечие, докато китайският офшорен ренминби е надолу с 3,7%.
По-общо казано, южноафриканският ранд - обикновено разглеждан като заместител на настроенията в развиващите се страни, защото е по-лесен за търговия от други валути - е паднал с около 2,4% от края на септември.
Дори когато лихвите, спечелени от държането на активи в местна валута, се вземат предвид във възвръщаемостта на чуждестранна валута, само валутите на страни, считани за много рискови от инвеститорите, като Турция и Аржентина, бяха в зелено за инвеститорите през това тримесечие.
Мащабът на разпродажбите след изборите също засегна така наречените преносни сделки, когато инвеститорите вземат заеми във валути с по-ниски лихвени проценти като долар или йена, за да купят по-високодоходните валути на EM.
Кошница от популярни преносни сделки в EM, проследени от Citi, е възвърнала само 1,5% тази година, или приблизително средното за 10 години, срещу 7,5% през 2023 г., каза американската банка.
Тъй като лихвените проценти в САЩ скочиха нагоре, разширяващата се разлика с лихвите в развиващите се страни натрупа натиск върху валутите на тези страни.
Последният спад насочва валутния измерител на JPMorgan към развиващите се пазари към седмия пореден годишен спад.
Анализатори казаха, че слабостта на мексиканското песо може да се дължи до голяма степен на развитието на митата. Но картината е по-сложна за редица други EM валути, като някои също са подложени на натиск от специфични за страната предизвикателства, добавиха те.
„Имаше набор от лоши новини на нововъзникващите пазари“, каза Тиери Уизман, глобален валутен стратег и курсов стратег в Macquarie.
Той подчерта Китай, отбелязвайки „загрижеността относно спада на местната икономика [и] перспективата, че централната банка ще продължи да облекчава политиката“, и Бразилия, цитирайки „загрижеността относно дефицитите и устойчивостта на дълга“.
Доходността на еталонните 10-годишни облигации на Китай падна под 2 процента до най-ниското си ниво от 22 години , тъй като търговците се обзаложиха, че централната банка ще намали допълнително лихвените проценти, за да помогне за стимулиране на растежа.
Бразилският реал също падна до рекордно ниски нива през последните седмици, преминавайки прага от шест за долар за първи път, тъй като обещанието на новото правителство да намери реални $70 милиарда (12 милиарда щатски долара) в спестявания на разходи не успя да успокои притесненията за публични финанси .
"Бразилия има фискална криза в ръцете си", каза Ед Ал-Хусаини, глобален лихвен стратег в Columbia Threadneedle Investments.
"Мексико има изключително ниски нива на производителност, растеж и инвестиции за икономика, която е най-големият търговски партньор на Америка", каза той, като същевременно има проблеми с качеството на конституцията и институциите след последните съдебни реформи.
Междувременно вонът на Южна Корея беше ударен, след като президентът Юн Сук Йол обяви военно положение - решение, което той по-късно оттегли. Покачващият се долар също тласна еврото надолу през последните месеци. Това, според Марк Маккормик, ръководител на FX и EM стратегии в TD Securities, е лоша новина за валутите на EM, които „орбитират еврото“, включително полската злота и унгарския форинт. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.