Румъния шокира света миналия месец, когато гласува за аутсайдер с ултранационалистически възгледи за президент. Калин Джорджеску се показваше зле само седмици преди изборите. TikTok беше от решаващо значение за внезапния му успех. Освен това изглежда, че е бил ключов фактор за чужда намеса от Русия. Това пише в статия за Financial Times Мариете Шааке, сътрудник в Института за човешки центриран изкуствен интелект към Станфордския университет и Центъра за киберполитика.
След това румънският конституционен съд реши да анулира резултатите от първия тур на изборите. Всички погледи отново са насочени към платформите на социалните медии и способността им да влияят върху резултатите от изборите. Досега изключителната дискретност беше оставена на компаниите, които поддържат нашата информационна екосистема - Румъния може да обърне прилива.
Подозрителни онлайн акаунти, анкети и платени инфлуенсъри, споделящи политическо съдържание, се разглеждат като ключови онлайн инструменти за влияние върху румънските гласове.
В страната разузнавателните служби обвиниха Русия в агресивно използване на TikTok за популяризиране на Джорджеску . Държавният департамент на САЩ описва „злонамерена киберактивност“. В Европа се използва Законът за цифровите услуги (DSA), за да се наложи „заповед за задържане“, която изисква TikTok да запази всички данни, свързани с европейските избори, за проверка. Представител на компанията за TikTok подчерта нейното съответствие със законодателството на ЕС в скорошно изслушване пред Европейския парламент.
След години на продължителни въпроси относно точното въздействие на социалните медийни платформи върху демокрацията, европейските разследвания най-накрая трябва да хвърлят светлина върху подробностите за алгоритмичното влияние. Ще има уроци по целия свят.
Най-важното е, че това ще бъде лакмусов тест за прилагането на DSA. Този наскоро въведен закон има за цел да минимизира вредата, като излага задълженията за модериране на съдържанието за големи онлайн платформи. Това включва смекчаване на системни рискове, като например за изборния процес.
TikTok посочва, че не позволява политически реклами и налага мерки срещу скрито влияние. И все пак такива корпоративни правила може не винаги да се прилагат. Изследователи от организацията с нестопанска цел Reset Tech, Check First и EU DisinfoLab откриха доказателства за координирани публикации за Джорджеску в социалните медии и заявиха, че Meta също не е успяла да наложи собствените си политики, което „демонстрира неспособността на Meta да следва препоръките на Европейската комисия за спазване на DSA“.
Новият закон на Европа може да оспори провалите на саморегулирането. За атакуваните демокрации избягването на надценяването на дезинформацията и манипулацията, като същевременно се гарантира, че рисковете не се подценяват, е от ключово значение за политическите и политически отговори.
Подробните независими изследвания също са от решаващо значение за насърчаване на по-голямо обществено разбиране. Устойчивостта на обществото срещу опитите за подкопаване на демокрацията трябва да се основава на факти.
Ясно е , че демокрациите и изборните процеси са атакувани – от чуждестранна намеса до подхранвани от страната усилия, целящи да подведат и поляризират избирателите. Но оценката на точното въздействие и причинно-следствената връзка е предизвикателство за учените по света. Компаниите обикновено не искат хората да гледат под капака на бизнеса им и имат защитени собствени данни. Прозренията, получени в случая с Румъния, косвено ще хвърлят светлина върху всяка манипулация, която се извършва чрез платформи на социални медии в друг контекст.
Стремежът на Европа към отчетност предлага контраст с американския подход на свободни ръце за регулиране на технологиите. Там социалните медийни платформи сега са по-близо от всякога до информирането на новата технологична политика на Доналд Тръмп. Илон Мъск, близък съюзник и съветник на новоизбрания президент и собственик на X, смята всяко модериране на съдържанието на социалните медии за „цензура“. Meta наскоро заяви, че смята, че е била прекалено тежка с определено модериране на съдържанието в миналото.
За TikTok и собственика ByteDance много е заложено на карта. Съгласно DSA Европейската комисия може да наложи санкции до 6 процента от световния оборот.
Но събитията в Румъния ще стигнат отвъд една компания. Това ще предизвика практиката да се позволи на корпоративните правила да действат като най-добрата защита на демокрацията.
Надяваме се, че подробностите за взаимодействието между подривната тактика на Кремъл и алгоритмите на социалните медии ще играят значителна роля за осигуряване на отчетност. Докато Румъния преживява ужасен политически шок от атаката срещу демократичните принципи, фактите, които ще бъдат разкрити за тези избори, трябва да допринесат много за това да направят демокрациите по-устойчиви и да държат отговорни технологичните платформи.