Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп все още не подкрепя сериозно конкретен план за разрешаване на конфликта в Украйна, пише The Wall Street Journal (WSJ), позовавайки се на негови помощници.
Очертанията на първоначалните усилия на новоизбрания президент Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна от посещението му в Европа миналата седмица започват да се появяват за първи път. Основният извод: Европа ще трябва да поеме по-голямата част от тежестта на подкрепата на Киев с войски за наблюдение на прекратяването на огъня и оръжия за възпиране на Русия.
На среща в Париж на 7 декември Тръмп каза на украинския президент Володимир Зеленски и на френския президент Еманюел Макрон, че не подкрепя членството на Украйна в Организацията на Северноатлантическия пакт, но че иска да види силна, добре въоръжена Украйна от всяко прекратяване на боевете, според официални лица, информирани за срещата. Тръмп каза, че Европа трябва да играе главната роля в защитата и подкрепата на Украйна и че иска европейски войски, присъстващи в Украйна, за да наблюдават прекратяването на огъня, според официални лица. Той не е изключил подкрепата на САЩ за споразумението, въпреки че няма да участват американски войски, казаха служители.
Тръмп също така е накарал европейците да направят повече, за да накарат китайците да притиснат Кремъл да прекрати конфликта, според човек, информиран за срещата. Те обсъдиха използването на митата върху Китай като разменна монета, ако Пекин не се съгласи да направи това.
Тръмп отдавна каза, че иска да сложи бърз край на тригодишната война, но даде малко подробности публично за това как планира да го постигне. Европейски служители казаха, че в разговорите след изборите новоизбраният президент основно е задавал въпроси и е търсил мнения относно конфликта и че не смятат, че той е формирал ясен план какво да прави.
Всяко усилие за прекратяване на войната ще се сблъска със силни насрещни ветрове, особено от страна на руския президент Владимир Путин, който не показа никакво желание да сложи край на война, която смята, че печели – въпреки че печалбите на руските сили са бавни и с тежки загуби. За Украйна прекратяването на огъня по настоящите фронтови линии също би било болезнена стъпка, отстъпвайки контрола върху 20% от страната в обозримо бъдеще.
Тръмп все още не е обвързан с някакъв конкретен план за Украйна, казват сътрудници, и не е мислил дълбоко по въпроса, докато се подготвя да поеме властта. Членове на неговия преходен екип и близки довереници изготвят предложения и го информират. Ключовите решения ще дойдат, след като неговият екип по национална сигурност е на мястото си и Тръмп проведе допълнителни разговори със съюзниците – и потенциално със самия Путин.
Бъдещият президент многократно е критикувал помощта на САЩ за Украйна, предизвиквайки опасения в Киев и европейските столици, че може да прекрати подкрепата. Докато европейските страни са предоставили повече обща помощ на Украйна, отколкото САЩ, Вашингтон е особено важен за военната помощ. Европейският военен капацитет е ограничен и Украйна разчита главно на доставки от Пентагона, за да се опита да отблъсне руската инвазия.
Някои съветници на Тръмп лично приветстваха неотдавнашното решение на администрацията на Байдън да даде на Украйна оръжия, които могат да достигнат по-дълбоко в Русия , вярвайки, че това ще даде на бъдещата администрация лост да подтикне Русия към преговори.
Но Тръмп разкритикува този ход.
"Категорично не съм съгласен с изпращането на ракети на стотици мили в Русия", каза той пред Time в статия, публикувана в четвъртък, след като списанието го обяви за Човек на годината за 2024 г. "Най-опасното нещо в момента е това, което се случва, където Зеленски реши, с одобрението, предполагам, на президента, да започне да изстрелва ракети по Русия".
Дискусиите относно разполагането на европейски войски на място в Украйна все още са на ранен етап, с няколко неразрешени въпроса, включително кои европейски държави ще бъдат включени, броят на войските, ролята на Вашингтон в подкрепа на споразумението и дали Русия ще приеме сделка, включваща войски от страните от НАТО.
Въпреки това, това, което започна като тихи дискусии между британски и френски служители относно възможността, се разшири, за да включи Тръмп, Зеленски и други европейски правителства, според хора, запознати с дискусиите.
В четвъртък няколко европейски външни министри се срещнаха в Берлин за дискусии относно гаранциите за сигурност. Шефът на НАТО Марк Рюте покани лидерите на Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия и Полша, както и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен , да се срещнат със Зеленски в Брюксел, за да обсъдят гаранциите за сигурност, според двама служители, запознати с плановете.
Всички европейски войски на място ще бъдат част от специфични мироопазващи сили или сили за наблюдение на прекратяването на огъня и няма да бъдат операция на НАТО, казаха официални лица. Администрацията на Байдън, много европейски столици и предстоящата администрация на Тръмп говореха, че желаят да избегнат всякакви преки битки между Русия и войските на НАТО в Украйна, опасявайки се, че това може да ескалира в глобален конфликт. Въпреки това има широко разпространени страхове, че дори Москва да приеме примирието, тя ще го използва, за да възстанови силите си и да се опита отново да нахлуе в неокупирани райони на Украйна.
През февруари Макрон изложи идеята Европа да постави войски в Украйна след дискусии между европейски лидери в Париж, въпреки че не уточни условията за това. По това време идеята беше отхвърлена от Берлин и НАТО, наред с други, но настояването на Тръмп за прекратяване на огъня съживи дискусиите.
Все още има много съмнения относно идеята. Европейските правителства вероятно ще бъдат предпазливи по отношение на сила, която би ги поставила в позиция да се противопоставят на руското нарушаване на примирието. Френски официални лица ясно дадоха да се разбере, че идеята ще трябва да включва някакъв вид подкрепа от САЩ, нещо, което не е ясно, че администрацията на Тръмп ще обмисли. Не е ясно дали европейските страни биха могли да спестят войските или да получат политическа подкрепа за участие.
Преди всичко, Кремъл може да се противопостави на всеки план, който позволява на войски от страните от НАТО да присъстват в Украйна. Путин каза по-рано тази година, че европейските разговори за изпращане на войски от страна на НАТО в Украйна по време на войната „повишават реалната заплаха от ядрен конфликт", пише още изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.