IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Сирийските кюрди се опасяват от предателството на САЩ при Тръмп

Завръщането на Тръмп на поста на 20 януари постави под съмнение продължаващата подкрепа на САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Сирийските бунтовници, които помогнаха за свалянето на режима на Башар ал-Асад преди по-малко от седмица, продължиха с отделна, по-малко рекламирана офанзива. Сирийската национална армия, бунтовническа група, подкрепяна от Турция, се бори през последните дни с водените от кюрдите Сирийски демократични сили, подкрепяно от САЩ въоръжено движение, което Анкара смята за сериозна заплаха, пише Financial Times.

Сирийските кюрди, които наброяват 2 милиона души и съставляват около 10 процента от населението на страната, са си отделили собствена територия по време на гражданската война и се страхуват, че могат да се окажат още по-зле под ръководството на бунтовниците правителство, подкрепяно от техния враг Турция.

Анкара вижда SDF като продължение на турската Кюрдска работническа партия или ПКК, въоръжена група, която се бори срещу турската държава от четири десетилетия.

Докато САЩ въоръжиха SDF за борба с ИД, завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп постави под въпрос колко дълго ще продължи подкрепата на Вашингтон. САЩ в продължение на десетилетия използваха кюрдски групи като пехотинци в Ирак и Сирия, само за да спрат подкрепата, след като полезността им приключи, резултат, от който някои се страхуват, че може да ги изложи на опасност и да даде пространство на ИД да се прегрупират.

"Кюрдите в Сирия са в много несигурна ситуация в момента", каза Ренад Мансур, експерт по Близкия изток в Chatham House. "Те са свързани с ПКК, което вкарва кюрдите в Сирия в конфликт с Турция. Те зависят от отношенията си със САЩ, но САЩ ги гледат като активи, когато им е удобно", каза Мансур. "Притесненията им са, че могат да бъдат разглеждани като разходни стоки".


Етническите кюрди наброяват приблизително 40 милиона в Близкия изток, разделени между Ирак, Иран, Сирия и Турция. Надеждите за независимост се превърнаха в редица войнствени движения, като ПКК в Турция. Иракските кюрдски партии все още имат желание за кюрдска държава, въпреки че тяхното полуавтономно правителство е тясно свързано с Багдад.

През по-голямата част от сирийската гражданска война, която започна през 2011 г., кюрдските милиции даваха приоритет на контрола върху собствената си територия пред битката с Асад. САЩ ги идентифицираха като естествени съюзници в битката срещу „Ислямска държава“, която превзе територии в Сирия и Ирак през 2014 г.

Вашингтон въоръжи и обучи така наречените Отряди за народна защита, които се присъединиха към други фракции, за да формират SDF и служеха като сухопътни войски във въздушната кампания на САЩ срещу Изис.

След като се възползваха от хаоса на гражданската война в Сирия и битката срещу ИДИЛ, SDF сега наброява близо 100 000 бойци и се смята, че контролира около 25 процента до 30 процента от Сирия, голяма част от региона североизточно от река Ефрат.


Но завръщането на Тръмп на поста на 20 януари постави под съмнение продължаващата подкрепа на САЩ. По време на първия си мандат Тръмп нареди на американските сили да напуснат Северна Сирия, оставяйки SDF изложени на нахлуване от страна на Турция, която държи хиляди войници в Северна Сирия и започна няколко офанзиви срещу кюрдски бойци през последното десетилетие. Високопоставени американски служители, включително тогавашният министър на отбраната Джим Матис, подадоха оставки в знак на протест.

Ферхад Шами, говорител на SDF в Сирия, каза, че някои кюрди са видели вероятно повторение на стар модел. "Честно казано, страхуваме се, че същото нещо ще се случи отново, страхуваме се, че [САЩ] ще напуснат", каза той.

В средата на 70-те години и по време на войната в Персийския залив през 1991 г. Вашингтон насърчи кюрдските въстания в Ирак само за да спре подкрепата, след като целите бяха постигнати, оставяйки кюрдите мишени за възмездие.

Сега САЩ обмислят да се ангажират с победоносните бунтовнически групи, водени от ислямистката Хаят Тахрир ал Шам, която си партнира със SNA в офанзивата срещу Асад и формира временно правителство. Междувременно Тръмп изясни предпочитанията си.

"След 40 дни ще имаме нов президент на САЩ, който иска да се измъкне от Сирия и в миналото беше готов да даде много свобода на действие на (турския президент Реджеп Тайип) Ердоган. Ще бъде ли нещо различно този път?" каза Джон Алтърман от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.

САЩ се опитаха да разубедят Анкара да атакува SDF, но Турция вижда присъствието на групата като заплаха.

Миналата седмица SNA се насочи към превземането на контролирания от SDF град Манбидж, предизвиквайки жестоки битки. SNA беше подкрепена от турски атакуващи дронове, говорителят на SDF Шами каза, че SDF са свалили турски дрон в сряда. Турция съобщи, че дрон се е разбил в поле близо до границата със Сирия.

В сряда боевете в Манбидж приключиха, след като SDF се изтеглиха след прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ със SNA. Шами каза, че ожесточените боеве продължават близо до язовира Тишрин на река Ефрат и силите му в град Кобани са били бомбардирани от артилерия и атакуващи дронове.

На изток SDF напуснаха важния град Дейр Ез Зор, близо до границата с Ирак, който бяха окупирали през последните дни, след пристигането на силите на HTS. "Възможно е да е имало някакво споразумение зад кулисите", каза служител на SDF, който добави, че в Дейр Ез Зор не е имало битки между групите. По-рано бунтовниците предложиха безопасно преминаване от град Алепо на кюрдските бойци.

Залогът е бъдещият облик на Сирия, която беше управлявана от алауитското малцинство при Асад, но отстъпи място на сунитските арабски ислямисти. Докато представители на сирийските кюрди казват, че се надяват на автономия във федерален тип споразумение, корените на победилата HTS, като сунитски ислямистки бивш филиал на Ал Кайда, предизвикаха дълбоки притеснения сред малцинствата в Сирия за това как планират да управляват.

Дискусиите за новата форма на Сирия може да изострят продължаващото недоволство вътре в страната, както и разногласията между САЩ и техния съюзник Турция.

"Можете да се съгласите да не сте съгласни, когато Сирия е разцепена, но когато започнете процеса на интеграция, трябва да имате малко повече обяснения за това как всъщност работи автономията“, каза Алтерман. "Това ще бъде, когато нещата стигнат до върха си."

Турция се опасява, че самоуправлението на кюрдите в Сирия може да разпали сепаратистки стремежи сред собственото й, много по-голямо кюрдско население. Тесните връзки на SDF с ПКК, която води въоръжена кампания за автономия в Турция, я превърнаха в „антитеза на мирогледа на турската държава“, каза Месут Йеген от базирания в Истанбул мозъчен тръст Reform Institute.

"Турция не може да толерира издънка на група, срещу която се бори в продължение на 40 години, да се превърне в доминираща власт" през нейната граница, каза той. "SDF не представляват военна заплаха за Турция, но техният успех ще означава поражение за Турция".

Турция, която след падането на Асад вероятно ще бъде най-влиятелният чуждестранен актьор в Сирия, отдавна настоява SDF да останат на изток от река Ефрат, където американските специални сили поддържат присъствие.

Американските политици се притесняват, че това, което се случва със SDF, може да бъде от решаващо значение за това, което се случва в усилията за овладяване на ISIS: SDF все още управлява центрове за задържане със затворници на ISIS и лагера al-Hol за семейства на членове на ISIS.

"Трябва да запазим ясния си фокус върху интересите на нашата национална сигурност и в горната част на този списък е предотвратяването на възраждането на ИД", каза Крис Ван Холен, сенатор от Демократическата партия, пред Financial Times в сряда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата