IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Падането на режима на Асад разкрива границите на глобалните амбиции на Русия

Проектите на Кремъл в чужбина се разпадат, докато Москва се фокусира върху конфликта в Украйна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Колапсът на Дома на Асад извади наяве уязвимост за друг автократ, един от най-силните съюзници на бившия сирийски лидер - руският президент Владимир Путин. В разгара на амбициите на Путин за голяма власт, Москва се опита да проектира своята мощ далеч отвъд огромните граници на страната. Той създаде бази в Близкия изток и Арктика, разшири сенчеста наемна сила в Африка и се състезаваше със САЩ и Китай за глобално влияние.

Сега, с парите, вниманието и амунициите на Москва, насочени към нейния конфликт с Украйна, глобалните енергийни проекти на Кремъл са в състояние на бавен разпад, пише The Wall Street Journal.

В Сирия руските военновъздушни и военноморски бази послужиха не само като връзка на Москва със сирийските съюзници Иран и Хизбула, но и като регионален плацдарм за прехвърляне на войски, наемници и оръжие през Средиземно море към Африка. Укреплението на Русия в Сирия беше циментирано от нейната бомбардировъчна кампания през 2015 г., която спаси Башар ал-Асад и принуди Вашингтон, Израел и държавите от Персийския залив да се съобразяват с Кремъл като нов силен играч в региона. Но Москва не отприщи подобно ниво на въздушна мощ срещу бунтовническата офанзива, която свали сирийския диктатор този месец.


След като Асад си отиде, споразумението на Русия в Сирия е под въпрос. Бъдещето на нейните бази там вече е предмет на преговори с новото сирийско ръководство.

Ако Русия бъде лишена от основния си лост за влияние в региона, тя ще трябва да потърси другаде, включително в Алжир, Судан или Либия, за потенциални заместващи бази – въпреки че малко опции предлагат същите предимства като сирийското пристанище Тартус, едно от малкото достъпни топли точки в Русия - водни пристанища.

Падането на Дамаск накара Москва да си зададе въпроса: да продължи да играе скъпи игри на великата сила, за да се конкурира със САЩ и Китай, или да намали загубите си и да се оттегли, за да прояви сила в собствения си двор. Някои съветници, близки до Кремъл, решиха второто, като се обзаложиха, че противното не си струва усилията или финансовата тежест.


САЩ и Китай също се бориха да упражняват мощ през последните години. Хаотичното изтегляне на САЩ от Афганистан беше катастрофално за администрацията на Байдън. По същия начин китайската инициатива "Един пояс, един път" не е магнитът за държавите-клиенти, както беше преди, отчасти поради тежките условия за кредитиране, свързани с това да бъдеш част от нейната глобална инфраструктурна мрежа.

Въпросът за Кремъл обаче се простира до множество проекти, които Путин навремето рекламираше, за да утвърди отново позицията на Русия на глобалната сцена и да премоделира Москва в вид силен играч, който предизвика господството на САЩ по време на Студената война.

Падането на Асад също ще накара Москва да пренастрои отношенията си с играчи в региона, включително израелския премиер Бенямин Нетаняху, с когото Путин не е говорил публично от една година. В Персийския залив Саудитска Арабия вече работи, за да изтръгне петролния пазарен дял от Русия, заплашвайки петролните приходи на Москва в момент, когато военните разходи достигнаха постсъветски рекордни нива.

Успехът на Русия в Сирия се превърна в план за руска намеса на други места, от Централноафриканската република, където руските наемници от Вагнер защитаваха президента Фостен-Арчандж Туадера от бунтовнически групи, до Судан, Либия и Мали.

Разпадането на един от най-близките съюзници на Русия нанася удар върху марката на Кремъл в Африка, където лидерите виждат Русия като гарант за техните режими срещу вътрешни и външни врагове.

"Ако сте африкански лидер, разчитащ на руските мускули, за да остане на власт, падането на Сирия на Асад е важна предупредителна история", каза Даниел Дрезнър , професор по международна политика във Fletcher School of Law and Diplomacy към Tufts University. „Въпреки че фактът, че Асад все пак кацна в Москва, доказва, че Русия не изоставя своите.“

Някога Русия имаше огромно влияние в Близкия изток и Азия като вторият по големина износител на оръжие в света. Но през последните години някои от тези договори, включително някои с най-големите купувачи на Москва като Египет и Индия, се провалиха.

Някога Кайро беше основен клиент за руската оръжейна индустрия, но беше принуден от първата администрация на Тръмп да се откаже от части от оръжейна сделка за 3,5 милиарда долара за хеликоптери и системи за противовъздушна отбрана. Оттогава Москва се върна в Египет, за да купи обратно резервни части за военните си усилия.

Индия също видя, че нейният дял в руските оръжия спада рязко под засиления западен натиск и неспособността на Русия да изпълни определени доставки поради войната, каза човек от руската отбранителна индустрия.

Украинският конфликт също така отклони ресурси от друг основен фронт за проекция на руската мощ: Арктика. В годините преди инвазията Москва отваряше отново бази от съветската епоха по северното си крайбрежие на Арктическо море. Очакваше се тези ходове да подобрят инфраструктурата и трафика по Северния морски път на Русия, който Кремъл се надяваше да предостави алтернатива за пътуване през Суецкия канал.

Но изтичането на финанси и персонал от войната в Украйна принуди отстъпление. Базата Нагурская в крайния север на Русия все още чака завършване, след като пропусна предишна цел. Липсата на руска работна сила в Украйна също принуди Москва да изтегли своите хора от арктическите станции, за да запуши дупки на фронта, казват руски военни анализатори и западни разузнавателни и военни служители.

По същия начин плановете за изграждане на нов клас премиерен ледоразбивач с ядрен двигател, 10510 Leader Class, претърпяха голяма промяна след войната. Energomashspetsstal, металургичен завод, разположен в Краматорск, Украйна, който беше сключен договор да произведе ключови части за ледоразбивача, беше принуден да спре производството, когато попадна под пряк обстрел. В резултат на това източници от отбранителната индустрия казват, че цената на проекта се очаква да нарасне с 50% и сега плановете предвиждат производството на един ледоразбивач, а не на три.

Русия все още се радва на способността да проектира мощ чрез своите реактивни изтребители и подводници, базирани в Арктика, където се намират някои от най-важните ядрени активи на Москва. Но нуждата на Русия от пари и все по-отслабената икономическа позиция дадоха на Пекин по-голяма свобода да се възползва от усилията на Русия в Арктика.

В резултат на това Москва отстъпи част от контрола върху своя ревностно охраняван Северен морски път на Китай, който все повече се смята за основен бенефициент на маршрута. Това даде на Пекин по-голямо влияние върху правилата и протокола по маршрута, каза бивш руски служител, информиран по въпроса.

Освен това, не е ясно как намаленият статут на Русия ще се отрази на потенциалните дискусии за Украйна с новоизбрания президент Доналд Тръмп , който иска да доведе както Путин, така и украинския президент Володимир Зеленски на масата за преговори и да сложи край на боевете.
Някои руски анализатори очакват Путин да удря Украйна още по-силно, както на бойното поле, така и по време на преговори, за да демонстрира своята решителност.

Кое е най-важното събитие в света през отиващата си 2024 година?

Хиляди жертви, опасност от ядрен конфликт – войната в Украйна продължава
Изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ
Високо напрежение в Близкия изток: Войната на Израел с Хамас
След дълги години: Режимът на Башар Асад в Сирия падна
Изборите за Европарламент и новата Европейска комисия
Русия и Северна Корея ръка за ръка, обещаха си военна помощ
Обръща ли се Европа: Възходът на крайната десница на стария континент
Грузия се отказа от ЕС, страната е на ръба на гражданска война
Руската намеса в изборите: Молдова мина на косъм, Румъния касира вота за президент
Присъединяването на Швеция към НАТО
И лидерите не са недосегаеми: Опитите за убийство срещу Доналд Тръмп и Роберт Фицо
Жестокото наводнение във Валенсия, което отне живота на десетки
Тъмната страна на шоубизнеса: Жестоките обвинения срещу рапъра Пи Диди
Висок дух и призив за мир – Париж посрещна летните олимпийски игри
Общо 1234 гласа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата