IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Все повече страни забраняват "блокерите на пубертета", обявени за златен стандарт при транссексуални деца

Великобритания е последната от тях

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Обединеното кралство забрани така наречените "блокери на пубертета" за деца и юноши под 18-годишна възраст. По този начин Великобритания става поредната страна  в Западна Европа, която ограничава достъпа до лечение за транссексуални и младежи.

Правилото разширява временната забрана, издадена по-рано тази година, върху продажбата и доставката на блокери на пубертета, които забавят физическите промени, свързани с пубертета, като растеж на гърди, тестиси и окосмяване по тялото и по-дълбок глас.

Обикновено те се използват при деца с преждевременен пубертет – когато пубертетът започне около 7-годишна възраст или по-малко за момичетата и на възраст 8 или по-малко за момчетата. Но пубертетните блокери могат да се предлагат и на деца на прага на нормален пубертет, с цел да се даде време на младите хора да вземат под внимание своята полова идентичност. По-късно юношите могат да преминат към хормони като естроген или тестостерон, за да се развият в избрания от тях пол, или да изберат по-инвазивни процедури като операции, когато пораснат.

Решението на Обединеното кралство означава, че юношите, които са несигурни относно пола си, вече няма да могат да получават блокери на пубертета от своите лекари. Обединеното кралство обаче не е единствената страна, която отмени достъпа през последните години.

Няколко европейски страни – като Швеция, Дания и Франция – също предприеха мерки за ограничаване на употребата им до изследователски условия или при изключителни обстоятелства, на фона на интензивен медицински дебат за това как да се грижат за нарастващия брой деца, които се идентифицират с друг пол, а не с техния биологичен пол.

"Ако искаме да спрем нормалния пубертет при определени млади хора, тогава трябва да го направим с отворени очи и да съберем данните много внимателно", казва д-р Ашли Гросман, почетен професор по ендокринология в Оксфордския университет, пред Euronews Health. "Може да има някои деца, които ще се подобрят, които смятат, че това е абсолютно правилното нещо, и други, за които е неподходящо."

Какво се промени?

Това е очевидно отклонение от така наречения „холандски протокол“, който години наред беше приветстван като златен стандарт за медицински грижи за транссексуални деца.

През 90-те години на миналия век клиники в Холандия започнаха да предлагат блокери на пубертета и хормонални лечения на деца и тийнейджъри, които преди това трябваше да чакат до пълнолетие, за да потърсят медицинска помощ, потвърждаваща пола.

В дългосрочно проучване, публикувано през 2014 г., холандски изследователи съобщават, че достъпът до тези лечения е подобрил психичното здраве на пациентите и е ограничил тяхната полова дисфория - състояние, при което човекът изпитва дистрес, защото полова му идентичност не съответства на биологичния му пол при раждането.

Тази грижа им позволи да „се развият в добре функциониращи млади хора“, казаха изследователите.

Но през последните години клиницисти и изследователи в Холандия и на други места твърдят, че тези констатации може да не се отнасят за днешните младежи, задаващи въпроси относно половата си идентичност. Те допълват ранните проучвания не проследяват как пациентите се справят достатъчно дълго в зряла възраст.

През 2015 г., например, финландски изследователи установиха, че пациентите, които са били биологично жени по рождение, са „значително свръхпредставени“ в две клиники, специализирани в полова идентичност, което се различава от проучванията, направени другаде, и означава, че холандските пациенти може да са имали различен произход и нужди от финландските пациенти.

Освен това, 62% от финландските пациенти са започнали да поставят под въпрос своята полова идентичност на около 12-годишна възраст или по-късно и много от тях са изпитвали полова дисфория наред с други психологически проблеми и „значителни предизвикателства“ в развитието си като цяло.

Днес медицинският дебат се ръководи от „увеличаването на броя на хората, които се явяват [в клиники за равенство между половете], промяната в типа хора, които се явяват, и социалните промени“, както и „търсенето на някои данни и доказателства“ относно блокерите на пубертета, според д-р Джо Брайърли, лекар в интензивни грижи в Обединеното кралство и ръководител на отдела по етика в Европейската академия по педиатрия.

Но това е малко трудно, защото в същото време, когато са нужни данни, никой не финансира изследвания“, казва Брайърли пред Euronews Health.

През 2020 г. правителството на Обединеното кралство възложи на д-р Хилари Кас, бившия президент на Кралския колеж по педиатрия и детско здраве, да направи оценка на доказателствата за потвърждаващи пола медицински грижи за млади хора и да предостави препоръки.

Знаменателният Cass Review беше публикуван по-рано тази година и заключи, че доказателствата за това как блокерите на пубертета влияят на полова дисфория и психичното здраве на децата са слаби и че все още не е ясно как лекарствата влияят на тяхното когнитивно и психосексуално развитие в дългосрочен план.

Как европейските страни подхождат към пубертетните блокери

Държави като Дания и Финландия сега дават приоритет на консултирането и поддържащите услуги пред медицинските интервенции за млади хора с полова дисфория.

В Дания броят на пренасочванията към единствената в страната клиника за юноши се е увеличил повече от три пъти между 2016 г. и 2022 г. – от 97 на 352 – но пациентите са по-малко склонни да получат хормонално лечение.

Този дял е намалял от 67 процента през 2016 г. на 10 процента през 2022 г. според здравната агенция на района на Копенхаген.

Във Финландия хормонално лечение може да се дава на юноши, ако е ясно, че тяхната идентичност е от „постоянен характер и причинява тежка дисфория“.

През 2022 г. шведските власти заявиха, че рисковете вероятно надвишават ползите от блокерите на пубертета, но казаха, че лечението може да бъде предложено в „изключителни“ случаи на юноши с полова дисфория.

Франция възприема подобен подход. Френската медицинска академия казва, че блокерите на пубертета са достъпни на всяка възраст със съгласието на родителите, но насърчава "по-сериозна резервност" при употребата им предвид потенциалните дългосрочни странични ефекти, които могат да включват остеопороза или проблеми с плодовитостта.

Междувременно в Норвегия блокерите на пубертета са ограничени до клинични изпитвания, а в Испания и Холандия те са достъпни чрез специализирани грижи.

Дебатът за това как да се грижим за тези деца продължава и в Белгия и Италия.

И все пак, докато шепа страни ограничиха употребата на блокери за пубертета, като същевременно призовават за повече изследвания върху тях, други части на Европа се насочват към ограничаване на медицинското обслужване, потвърждаващо пола като цяло, като част от по-широко противодействие срещу правата на LGBTQ.

В Грузия, например, парламентът прие забрана на всички трансспецифични здравни грижи в опит да запази „семейните ценности“ тази година.

Различните държави в Европа са на много различни мнения по темата", казва Брайърли.

Продължавам напред

Гросман казва, че дебатът относно блокерите на пубертета и други медицински грижи за младежи, които задават въпроси относно пола си, трябва да бъде по-малко политизиран и вместо това да се съсредоточи върху научни изследвания за това колко безопасни са лекарствата, колко добре действат при деца с полова дисфория и всякакви потенциални дългосрочни ефекти .

„Имаше много хора, които се возеха в един или друг влак, казвайки, че това е ясно, абсолютно необходимо за тези деца, или, че никога не трябва да го използваме изобщо“, каза Гросман. „Но трябва да имаме доказателствата“.

Междувременно Брайърли каза, че медицинските грижи за деца, които не са сигурни в пола си, трябва да бъдат по-холистични, с по-добро сътрудничество между педиатри, специалисти и специалисти по психично здраве. Това може да е особено важно за деца и тийнейджъри, които вече са започнали блокери на пубертета или други лечения, потвърждаващи пола, в страни, където достъпът е прекрате.

„Има известна празнина… Те вече са ограничени, но все още нищо не е поставено на мястото му“, каза Брайърли. „Детето трябва да се третира като личност, като всичките му проблеми трябва да бъдат разгледани и взети под внимание“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата