IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Натрупването на ядрени сили на САЩ няма да помогне за възпирането на Китай

До 2030 г. Пекин ще удвои арсенала си от оперативни бойни глави от над 500 през миналата година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

По-нататъшното натрупване на ядрени способности на САЩ би имало малък ефект върху това дали Китай може да прибегне до използване на ядрени оръжия във война срещу Тайван, установи първата широкомащабна некласифицирана военна игра по такъв сценарий, пише Financial Times.

Все по-голям брой американски експерти препоръчват на Вашингтон да придобие повече ядрени способности, вероятно включително нови тактически оръжия, в знак на зараждаща се надпревара в ядреното въоръжаване с Пекин.

Но учението, проведено от базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания и лабораторията за военни игри към Масачузетския технологичен институт, показа, че надхвърлянето на сегашните планове за модернизация не би засилило ядреното възпиране при конфликт за Тайван.

Целта на военната игра не беше да се оцени доколко е вероятно Китай или САЩ да прибегнат до ядрени оръжия, а да се проучи кои военни ситуации биха могли да накарат китайските или американските командири да потърсят използването им в хипотетична война за Тайван през 2028 г. и как това би променило по-нататъшния ѝ ход.

Военните игри от този тип проверяват предимно стратегии и способности, като екипи от военни, правителствени служители или експерти симулират конфликти, действайки в ролята на противостоящи страни с помощта на компютърни модели, табла за игра и дискусии.

Военната игра на CSIS и Масачузетския технологичен институт е проведена на фона на дебата за това как Вашингтон трябва да реагира на модернизацията и разширяването на ядрените сили на Китай - дискусия, която се подхранва от страха от евентуални съвместни военни действия с Русия и от ядрените позиции на Москва във връзка с войната в Украйна.

В продължение на десетилетия Китай се съсредоточаваше върху осигуряването на възможност за ответен удар срещу всеки вражески ядрен удар, без да се стреми към равнопоставеност с двете водещи ядрени сили в света.

Въпреки това Пентагонът изчислява, че до 2030 г. Пекин ще удвои арсенала си от оперативни бойни глави от над 500 през миналата година. Според други експерти броят им е около 440. Народноосвободителната армия вече може да изстрелва ядрени оръжия и от подводници, както и от самолети, пътни превозни средства и ракетни силози.


Експерти от САЩ твърдят, че увеличаването на ядрените способности може да компенсира потенциалния недостиг на конвенционални боеприпаси. Те предложиха разполагането на нови тактически ядрени оръжия, които биха могли да бъдат насочени към вражеските сили на бойното поле, евентуално включващи ядрени ракети, изстрелвани от подводници (SLCM-N) - вид оръжие, което САЩ изтеглиха в края на Студената война.

Многобройните повторения на военната игра обаче показаха, че такива способности не са необходими.

"САЩ разполагат с над 600 тактически ядрени оръжия и модернизират средствата за доставка", каза Ерик Хегинботъм, експерт по китайските ядрени въпроси в Масачузетския технологичен институт и един от авторите на доклада.

"В играта единственият отбор на САЩ, който използва тактически ядрени оръжия, използва по-малко от дузина", каза Хегинботъм. "В нито един от случаите никой от участниците не каза: „Нуждаем се от SLCM-N или от друга система, която не е в списъка или не се използва в рамките на настоящия план за модернизация".

FT пише още, че американските политици не трябва да „разработват допълнителни ядрени оръжия за конфликт с Китай извън настоящите планове за ядрена модернизация“ и „не трябва да се стремят към количествено ядрено превъзходство с очакването, че то ще възпре Китай от използването на ядрени оръжия“.
В многобройните повторения на военната игра най-големият натиск за използване на ядрено оръжие идваше, когато отборите, играещи с Китай, бяха изправени пред поражение при нахлуването си в Тайван, което подчертава опасенията на САЩ, че Пекин може би размива обещанието си никога да не използва първи ядрено оръжие. Учението също така показа, че пътищата за ескалация на ядрен конфликт са непредсказуеми.

Резултатите се различават значително от симулациите на конвенционален конфликт в Тайван, публикувани от CSIS миналата година, които не дават възможност на нито една от страните да използва ядрени оръжия, пише още изданието.

Макар че това упражнение посочваше като най-вероятна победа на САЩ, само пет от 15-те итерации на ядрената игра завършиха с оттегляне на НОАК. Четири от тях бяха случаи, в които нито една от страните не използва ядрени оръжия.

Американски екип беше първият, който използва ядрени оръжия само в една итерация. В една от итерациите Тайван се върна към предвоенния си статут, след като САЩ удариха силите на НОАК на острова с тактически ядрени оръжия след китайски ядрени удари по тайвански войски. Три други итерации доведоха до ядрено унищожаване на китайски и американски градове, което отне живота на стотици милиони хора. Това се случи, след като едната страна отвърна с удари по родината на другата след първоначални ядрени атаки срещу собствените ѝ сили.


Още пет повторения завършиха с опора на НОАК в Тайван след използване на ядрени оръжия. Една от итерациите остана безрезултатна.

Авторите призовават САЩ да работят със съюзници и партньори, за да преценят какви отстъпки могат да бъдат предложени по време на война в Тайван, за да може Китай да отстъпи, вместо да прибягва до ядрен вариант.

Като част от разрешаването на кубинската криза „Съединените щати тайно се съгласиха да изтеглят ядрените си ракети от Турция“, отбеляза Канцян. „Това даде на [Никита] Хрушчов победа, която спаси лицето му, но не струваше много скъпо на Съединените щати.

"В тази ситуация имаше време да се разработи офанзива", добави той. "Нашата загриженост е, че времето няма да е на разположение, когато се използват ядрени оръжия. Ето защо е важно да се обмислят варианти за действие предварително".

Китай неведнъж е отхвърлял загрижеността на САЩ за развитието на ядрените си сили, заявявайки, че Вашингтон я използва като претекст за разширяване на собствения си ядрен арсенал в стремежа си към „абсолютно стратегическо господство“.

"Именно САЩ са основният източник на ядрени заплахи и стратегически рискове в света", заяви през август говорителят на китайското външно министерство Мао Нин.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата