Китайският лидер Си Дзинпин вероятно ще отклони поканата на новоизбрания президент Доналд Тръмп да присъства на встъпването му в длъжност, смятайки я за твърде рискована за приемане. Според Си жестът от страна на Тръмп може да има малко отношение към все по-конкурентните връзки между двете нации, докато Белият дом сменя администрациите си, казват експерти .
Новият прессекретар на Тръмп, Каролайн Лийвит, потвърди, че Тръмп е отправил покана за церемонията на 20 януари. Китайското посолство във Вашингтон заяви, че няма информация за предоставяне. Но експертите не виждат възможност Си да дойде във Вашингтон следващия месец.
Защо Си няма да присъства?
"Можете ли да си представите Си Дзинпин да седи на открито във Вашингтон, окръг Колумбия, през януари в подножието на подиума, заобиколен от "ястребови членове" на Конгреса, взирайки се в Доналд Тръмп, докато изнася речта си при встъпването в длъжност?“ каза Дани Ръсел, който преди това е бил помощник-държавен секретар по въпросите на Източна Азия и Тихия океан.
Ръсел, понастоящем вицепрезидент по международната сигурност и дипломация в Института за политика на азиатското общество, каза, че Си няма да позволи "да бъде сведен до статута на обикновен гост, празнуващ триумфа на чуждестранен лидер – не по-малко президента на САЩ", съобщава AP.
Юн Сун, директор на китайската програма в Stimson Center, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, каза, че Пекин ще играе на сигурно, когато няма протокол или прецедент китайски лидер да присъства на встъпването в длъжност на президент на САЩ.
"Не мисля, че ще поемат риска", каза Сун. Може да има рискове в списъка с гости, например, каза Сун, отбелязвайки, че висшият дипломат на Тайван в САЩ присъства на полагането на клетва на президента Джо Байдън през 2021 г. Пекин смята Тайван за китайска територия и многократно е предупреждавал САЩ, че е червена линия, която не трябва да се пресича.
Ако Тръмп наложи тарифи до 60% върху китайските стоки при встъпването си в длъжност, както заплашва, Си ще изглежда като глупак, ако е избрал да присъства, а това е неприемливо.
Какво предстои в отношенията между САЩ и Китай?
Очаква се завръщането на Тръмп в Белия дом допълнително да засили съперничеството между САЩ и Китай. Тръмп избра няколко “китайски ястреба” за своя кабинет, включително сенатор Марко Рубио като държавен секретар и конгресмен Майк Уолц като съветник по националната сигурност.
Пекин възприе подход на “изчакване и гледане“, но казва, че е готов да отвърне на удара, ако Вашингтон повиши митата върху китайски стоки или предприеме други недружелюбни ходове.
Поканата на Тръмп не изключва враждебна политика спрямо Китай. Тръмп посети Китай през 2017 г. и “постъпи добре“, но на следващата година започна търговска война.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.