Швейцария иска да обнови мрежата си от остаряващи ядрени убежища, които все повече се разглеждат като предимство във време на по-голяма глобална несигурност, особено след нахлуването на Русия в Украйна, пише Ройтерс.
Благодарение на закон от 1963 г. Швейцария вече е изпреварила съседи като Германия. На всеки от 9-те милиона жители на страната, включително чужденци и бежанци, е гарантирано място в бункер, който да ги предпазва от бомби и ядрена радиация.
"През следващите години (Швейцарската) конфедерация иска да премахне някои от изключенията от действащите правила и да обнови някои от по-старите убежища", заяви пред Ройтерс Луи-Анри Деларагеаз, командир на гражданската защита в кантона Во.
През октомври правителството започна консултации за осигуряване на швейцарската "устойчивост в случай на въоръжен конфликт" и планира модернизация на старите структури на стойност 220 млн. швейцарски франка (250 млн. долара).
"Това не означава, че се подготвяме за конфликт - не това е посланието - но имаме мрежа от убежища и трябва да ги поддържаме и да се уверим, че са функционални".
В село Берхер в кантона Во служители на гражданска защита в оранжеви комбинезони инспектираха бункер под жилищен блок като част от задължителната 10-годишна проверка.
Един от тях се опита да бутне вратата на бункера, за да я запечата, но тя не помръдна. Вентилационният отвор, заклещен между саксии с растения и каменен орнамент, беше признат за годен, но аварийният тунел, пълен с паяжини, водеше към дълбока шахта без стълба.
"Този подслон не може да се използва в сегашното си състояние", заключи ръководителят на екипа Грегъри Фюрер. На собственика ще бъде дадена една година, за да отстрани неизправностите, в противен случай ще трябва да плати 800 франка (900 долара) за мястото на всеки обитател в обществен подслон, добави той.
Швейцария не се намесва във външни войни, откакто през 1815 г. става неутрална. През XVIII в. тя е окупирана от Франция, а през Втората световна война е подложена на въздушни бомбардировки.
Деларагеаз заяви, че службата му е получила рязко увеличение на обажданията от разтревожени жители за убежища, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г.
"Изведнъж ние наистина бяхме изключително търсени от хора, които искаха да знаят: къде са убежищата, къде е моето място, готово ли е моето убежище?", каза той и добави, че се е наложило да бъдат отхвърлени молби за място от френски граждани.
Докато повечето швейцарци имат частни убежища, някои разчитат на обществени бункери. До офиса му се намира един от 350-те такива убежища в кантона, добре поддържан, с двуетажни легла и тоалетни.
Наблизо има подземен команден център, подземна болница с операционна зала и душове за дезинфекция и бункер за защита на произведения на изкуството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.