Докато Доналд Тръмп засилва заплахите за мита срещу Китай, Пекин се опитва да победи следващия президент на САЩ със собствените си ограничения и да накара Вашингтон да седне на масата за преговори преди пълномащабна търговска война , казват анализатори, цитирани от Ройтерс.
Въоръжен с уроците от последната търговска война по време на първия мандат на Тръмп, Китай се стреми да натрупа разменни монети, за да започне преговори с нова администрация на САЩ по спорни аспекти на двустранните връзки, включително търговия и инвестиции, както и наука и технологии. Освен това е загрижен за вредното въздействие на допълнителните мита върху и без това крехката икономика .
"Трябва да гледаме на това като на начална оферта в това, което вероятно в крайна сметка ще се превърне в преговори със САЩ, а не просто в налагане на мита и всички да се отдалечат", каза главният икономист на HSBC за Азия Фред Нойман.
Китай е по-добре подготвен да се справи с почти всякакви мита, освен „съобщението на Армагедон“ за 60% мито върху всички китайски стоки, каза Джордж Магнус, научен сътрудник в Китайския център на Оксфордския университет.
Втората по големина икономика в света сега доминира в световен мащаб сектори като електрически превозни средства и зелена енергия и има по-малка нужда от самолетите Boeing и големите бензинови автомобили, които купи през 2017 г., след като намери заместители като самолети Airbus и собствения си Comac C919 .
Една нова търговска война с най-голямата икономика в света пак ще навреди повече на Китай, казват анализатори, тъй като Вашингтон може да наложи все по-високи вносни мита върху своите стоки и допълнително да изтръгне Китай от веригите му за доставки.
Китай все още има нужда да внася стратегически материали от САЩ, като усъвършенствани микрочипове и друго високотехнологично оборудване, и разчита на американските потребители да купуват неговите стоки, предвид все по-песимистичните перспективи за световната търговия и слабото вътрешно потребителско търсене.