IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Конфликтът в Украйна навлиза във фаза, която може да бъде окончателна

Четири сценария за финала на Украйна

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Почти три години след като Владимир Путин заповяда на руските войски да нахлуят в Украйна, войната навлиза в това, което може да бъде последната й фаза, и сделка за нейното прекратяване изглежда по-вероятна от всякога, пише New York Times.

Украйна се бори: тя постоянно губи позиции от лятото, армията й е изправена пред все по-сериозен недостиг на войници , а Русия е спечелила шест пъти повече територия досега тази година, отколкото през цялата 2023 г. След като дълго се заричаше да не отстъпва която и да е територия към Русия, президентът на Украйна Володимир Зеленски наскоро призна , че армията на Украйна в момента няма силата да освободи цялата земя на Русия заема и повдига идеята за отлагане на тази цел в замяна на членство в НАТО. Неотдавнашно проучване на Gallup разкри, че около 52 процента от украинците подкрепят бързо, договорено прекратяване на войната, в сравнение със само 27 процента миналата година.

Украинците са уморени от битки, но Русия също има проблеми. Украйна и нейните съюзници изчисляват, че убитите и ранените в руската армия може да са около 700 000 , а геолокационните данни предполагат, че повече от 14 000 единици руско военно оборудване са били унищожени. Загубите — които британското министерство на отбраната изчисли средно на около 1500 на ден през първата половина на ноември — и загубите на оръжия в този мащаб не могат да се поддържат безкрайно.

Икономиката на Русия също показва напрежение. Руската централна банка прогнозира, че растежът ще спадне рязко през следващата година, до едва 0,5 процента. Централната банка казва, че инфлацията е 8,54 процента - тя повиши лихвените проценти до ужасяващите 21 процента през октомври - но някои частни проучвания показват, че може да е поне два пъти повече. В края на ноември рублата падна до най-ниското си ниво от март 2022 г. Цената на основните хранителни продукти като масло, зеле и картофи скочи рязко и някои магазини започнаха да съхраняват пакети масло в заключени шкафове, за да предотвратят кражби.

Въпреки че влага огромни ресурси във войната, Путин все още не контролира всички провинции Донецк, Херсон и Запорожка в Украйна, които, заедно с Луганск, са част от декларираните от него цели . Той също започна да очертава условията си за прекратяване на огъня - дори когато войските му се придвижват напред и преди да успее напълно да изтласка украинските войски от частите на руската провинция Курск, които те превзеха в дързък гамбит през август.


Предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом привлече вниманието на всички. Тръмп се зарече да прекрати войната бързо и няма да му липсват лостове за влияние да го направи - той може да спре военната помощ за Украйна, ако тя не преговаря, и да я увеличи, ако Путин откаже да дойде на масата. Но въпреки че различни предложения за сделка бяха изнесени частно и публично, не е ясно дали Тръмп има работещ план.


Все пак сделката в крайна сметка ще бъде сключена, така че е време да планирате следвоенната фаза. Каквото и да се договори, Украйна ще продължи да се присъединява към голям и мощен съсед, който може да атакува отново. Следователно разговорите се насочиха към гаранции за сигурност, ако Путин пренебрегне условията на политическо споразумение. Когато Зеленски се срещна с Тръмп и президента на Франция Еманюел Макрон в Париж този месец – първата лична среща на Зеленски с Тръмп след изборите – той очевидно използва възможността да подчертае важността на подобни уверения.

Ето четири възможни сценария за бъдещата сигурност на Украйна:

Зеленски иска членство в НАТО, но тази надежда вероятно ще остане неизпълнена. Изисква се единодушие, за да се приеме нов член в НАТО, а най-близо до единодушието на алианса относно Украйна беше през 2008 г. , когато обяви, че Украйна ще се присъедини към редиците му на някаква неуточнена бъдеща дата. Тази неяснота се дължи на разделенията, които продължават да съществуват и днес: Съобщава се, че най-малко седем държави от НАТО се противопоставят на влизането на Украйна или искат да го отложат за неопределено време, включително Съединените щати - висшите съветници на г-н Тръмп казаха, че членството не се обсъжда.

Като алтернатива, коалиция на желаещите може да обещае да защити Украйна. Проблемът е, че Украйна ще иска САЩ да бъдат сред гарантите. Той гледа на НАТО по същество като на американска гаранция за защита и няма да счита никоя коалиция за надеждна, освен ако не е подсилена с американски войски и оръжия. Тръмп, който се стреми не само да сложи край на войната, без да даде каквото и да е обещание да защити Украйна, но и да намали ангажиментите на Америка за сигурността в Европа като цяло, е малко вероятно да подпише такова споразумение.

Изявленията на Тръмп и хората, които той е избрал за най-високопоставените позиции във външната политика и националната сигурност, предполагат , че американската военна мощ все повече ще се насочва към Азиатско-тихоокеанския регион, за да се противопостави на Китай. Освен това, поради прости географски причини, сигурността на Украйна винаги ще има по-голямо значение за европейците, отколкото за американците. Следователно е разумно да се предвиди намалена американска военна роля в Европа, което ще изисква от европейците поне да поемат по-голяма тежест за своята отбрана, може би дори основната отговорност за защитата на Украйна.

Как може да изглежда финалът, в който Европа поема лидерството? Няколко европейски държави обсъдиха възможността за разполагане на войски в следвоенна Украйна. Миналата седмица Макрон, който подчерта, че Европа трябва да направи повече за собствената си защита, се срещна с президента на Полша Доналд Туск, за да обсъдят разполагането на европейски войници в Украйна след мирно споразумение. По-късно Туск каза, че страната му „не планира подобни действия“, дори след прекратяване на огъня. Накратко, имаше разговори за европейска гаранция за сигурност, но нямаше решение.

Друг възможен модел – наречете го въоръжен неутралитет – ще бъде този, който Украйна най-малко предпочита. Това ще изисква Русия да обещае да не напада Украйна и Украйна да се откаже както от членството си в НАТО, така и от разполагането на чуждестранни войски и въоръжение на своя територия. Въоръженият неутралитет би направил Украйна по-уязвима в сравнение с другите решения. Това може да бъде и най-постижимият резултат. Путин каза, че неутралността е от съществено значение за „ добросъседските отношения “. Може да е трудно да си представим добросъседски отношения при каквито и да било обстоятелства, но значителните успехи на Русия на бойното поле, особено през последните няколко месеца, означават, че Путин ще може да сключи твърда сделка.

Украйна не може да разчита на руското обещание за ненападение и трябва да увеличи максимално сигурността си, ако резултатът е въоръжен неутралитет. Тя може и трябва да отхвърли всякакви ограничения на размера на своята армия – нещо, за което Русия настоя по време на провалените преговори през 2022 г. – или на конвенционалните оръжия, които може да придобие или изгради. Европейските страни, които вече обучават войските на Украйна и инвестират в нейната отбранителна промишленост , могат да направят повече и на двата фронта. Украйна демонстрира, че е страхотен противник и ако нейната опитна, изпитана в битки армия може да стане по-силна и по-добре оборудвана, Русия ще трябва да се съобразява с много по-мощен противник.

След повече от 1000 дни на война, която уби хиляди, разсели милиони и унищожи големи части от Украйна, краят може да наближава. Но за траен мир, а не замразяване, което е достатъчно дълго, за да може Русия да се прегрупира и да атакува отново, има значение това, което идва след това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата