Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис заяви вчера от трибуната на парламента, че ще премахне банковите такси и таксите за някои транзакции на дребно, като част от мерките за подпомагане на хората за справяне с кризата и с големите разходите за живот.
Обръщайки се към гръцкия парламент преди да бъде гласуван държавният бюджет за 2025 г., който предвижда растеж от 2,3% през следващата година, Мицотакис каза, че ще въведе законодателен таван от 0,5 евро за парични преводи до 5000 евро, съобщи кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Също така планира да премахне и таксите за транзакции с държавата и компаниите за комунални услуги. Според него е назрял моментът за интервенции и мерките са реалистични и в съответствие с фискалната стабилност.
Приходите на кредиторите от такси и такси по транзакции на дребно възлизат общо на около 200 милиона евро годишно. Намаляването на таксите може да струва на банките десетки милиони евро годишно, според анализатори.
Четирите големи банки в Гърция намалиха съотношението си на необслужвани кредити до под 6% от 45% през 2017 г. Те регистрираха печалби от 3,8 милиарда евро през 2023 г. и планират да разпределят дивиденти от печалбите за 2024 г. за първи път от 16 години.
Гръцкият премиер каза още, че допълнителни 100 милиона евро от банковата система ще финансират обновяването и изграждането на училища.
10-те мерки за банките в детайли:
1. Нулева такса за плащане на сметки и дългове към обществото, застрахователни фондове, OTA, енергийни, водоснабдителни, телекомуникационни и застрахователни компании, чрез цифрови мрежи (уеб-банкиране/мобилно банкиране) (от 0,6 евро, което струва днес в повечето случаи).
2. Драстично намаление на таксите за парични преводи между банки: Максимална такса от 0,5 евро за изпращане на пари (изходящ превод) и 0,5 евро за получаване на пари (входящ превод), за суми до 5000 евро на превод, за физически лица и лица на свободна практика, между банки. Той обхваща както обикновени парични преводи, така и директни кредитни преводи (SEPA). Това съответства на намаление на цената на споменатите комисионни от 50% до 80% в зависимост от банката и вида на превода .
3. Нулева такса за теглене на пари в брой от банкомат на банка, различна от тази, в която се държи сметката, в отдалечени и островни райони, където има само един банков банкомат. В допълнение, в цялата страна, нулева такса за искане на салдо по сметка или карти на банкомати на други банки (от около 0,2 евро, които се прилагат днес).
4. Намалени транзакционни разходи с 50% с карти за малки покупки на дребно до 20 евро (от наскоро въведените 10 евро)
5. Нулева такса за зареждане на предплатени карти за сума на зареждане до 100 евро (от около 1 евро, което се прилага днес)
6. Използването на IRIS се разширява чрез установяване на отделни лимити, за да се даде възможност за директни и безплатни преводи на пари между физически лица до 500 евро на ден, над 500 на ден за директни плащания към лица на свободна практика/индивидуални фирми.
7. Удвояване на ENFIA за свободни жилищни имоти, собственост на банки и обслужващи лица, за да могат да бъдат насочени към пазара.
8. Конкуренцията във финансовата система и достъпът до кредити се засилват, като се премахват ограниченията за финансиране от кредитните компании.
9. Подобрява се прозрачността и информационната рамка за гражданите, които вече ще могат да сравняват депозитните и кредитните лихвени проценти, както и таксите, свързани с разплащателните сметки. Тази информация ще бъде достъпна на сайта на банката
10. Доброволен принос на системните банки: Системните банки ще отпуснат сума от 100 милиона евро, укрепвайки наличните ресурси на програмата "Мариета Джанаку" за реконструкцията на още повече училища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.