IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Тайван придоби първите нови танкове от 30 години

Тайпе по-специално направи значителни опити да закупи танка Abrams през 2010 г.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Въоръжените сили на Република Китай (ROCAF), официалното име на армията на Тайван, получиха първата си доставка от 38 основни бойни танка M1A2T Abrams, отбелязвайки първото придобиване на нови танкове на територията от близо 30 години. Съобщава се, че превозните средства са пристигнали на 13 декември, преди да направят 350-километрово пътуване до армейското командване за бронетехника в Хукоу, окръг Хсинчу. Тайпе отдавна полага усилия да придобие танкове Abrams, като сегашният инвентар на ROCAF от Виетнамската война и танковете M60 и M48 от ерата преди Виетнамската война се смятат за отдавна остарели. Най-новият танк в експлоатация, M60, влезе за първи път в армията на САЩ през 1960 г. и е доставен на ROCAF през 1990 г. от излишъци на армията на САЩ след Студената война, пише MWM. M1 Abrams служи в американската армия от 1980 г., въпреки че е много по-малко изнасян от своите предшественици до голяма степен поради много високите си оперативни разходи и нуждите от поддръжка. Армията на Република Китай е първата служба в Източна Азия, която закупува превозните средства.


Тайпе по-специално направи значителни опити да закупи танка Abrams през 2010 г., като първоначалните надежди бяха повдигнати, че първата администрация на Доналд Тръмп, встъпила в длъжност през 2017 г., може да се съгласи на продажба, както и на трансфер на изтребители F-35. Тези надежди бяха изоставени до края на годината, което накара ROCAF вместо това да инвестира в модернизиране на своите танкове M60. Тайван последователно се бори да се снабди с модерни въоръжения поради статута си на действително недържавен участник, като правителството на Република Китай, базирано в Тайпе, твърди, че е единственото законно правителство на цял Китай, и по този начин се намира в състояние на гражданска война с международно признатото китайско правителство със седалище в Пекин. Това направи големите продажби на оръжие на ROCAF силно противоречиви. Администрацията на Тръмп противоречиво одобри множество големи продажби на оръжие на Тайпе през 2019 г. на обща стойност близо 10 милиарда долара, като по-голямата част от тази стойност е продажба на 66 изтребителя F-16 Block 70/72 от четвърто поколение за Република Китай Air за 8,2 милиарда долара Сила, пише още изданието.

ROCAF е настроен да получи 108 танка M1A2T, въпреки че те по-специално нямат бронята от обеднен уран, използвана от американската армия, с FMS експортна броня, използвана вместо нея. Това значително намалява нивата на защита на бронята за превозните средства, като танковете Abrams без броня от обеднен уран се оказаха много уязвими за атаки, използващи дори сравнително елементарни противотанкови оръжия, когато се използват от иракската армия и украинската армия. На танковете по-специално им липсва израелската система за активна защита Trophy, която се интегрира в съвременните варианти на танка Abrams както за вътрешна употреба, така и за износ, което означава, че те не могат да прихващат входящи снаряди, както усъвършенстваните танкове от континенталната част на Китай могат. Всъщност изборът на ROCAF на Abrams до голяма степен се смяташе за направен поради липса на други опции, тъй като международните статуи на Тайпе означават, че никоя друга страна освен Съединените щати не желае открито да му доставя модерни въоръжения. Създаден с гладен за гориво газотурбинен двигател, този клас танк се смяташе за оптимален за офанзиви през централна Европа, но вероятно не е оптимален за стратегията за асиметрична отбрана на ROCAF.


MWM пише още, че ефективността на танка Abrams беше подложена на все по-голямо внимание след използването му в битка в Украйна, като първоначалните надежди в западния свят, че танкът ще се окаже, че ще промени играта, се срещнаха с неудовлетворителни резултати.  Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заключи, че танковете Abram „не са били полезни“ за военните усилия на Украйна, като над 20 от 31 танка, доставени на източноевропейската страна, сега се смятат за унищожени, извадени от строя или заловени, като повечето убити на филма са постигнато  чрез управляема артилерия  или  чрез дронове „камикадзе“ за еднократна употреба . Заместник-министърът на отбраната на САЩ за политиката Колин Кал по-рано предупреди: „Предизвикателството с Abrams е, че е скъпо. Трудно е да се тренира. Много е трудно да се поддържа. Той има огромен, сложен турбинен двигател, който изисква реактивно гориво. Честно казано, нашата оценка е просто, че Abrams не е правилната способност в момента.“ За ROCAF, които са изправени пред изключително неблагоприятни шансове във война през пролива, не се очаква Abrams да може да даде значителен принос в бойните усилия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата