Близо девет месеца след като ислямистки бойци от Таджикистан нападнаха Crocus City Hall, концертна зала близо до Москва, убивайки 145 души, работници мигранти от Централна Азия описват нарастваща враждебност към тях в Русия. Все повече биват връщани на границата или депортирани, тъй като промените в закона улесняват експулсирането им, докато спадът в броя на таджиките, заминаващи да работят в Русия, подчертава колко икономическия модел, на който разчитат и двете страни, е под напрежение, пише Ройтерс.
Ройтерс разговаря с шестима таджики, които са живели в Русия или са искали да го направят, за да разбере как се е променил животът им след стрелбите от 22 март, едно от най-смъртоносните нападения на бойци на руска земя.
Трима коментират, че са искали да работят в Русия, но са били отхвърлени на границата. Други трима заявиха пред агенцията, че нарастването на уличния тормоз и честите полицейски акции правят живота там по-труден за мигрантите, опасение, изразено и от правозащитници.
Тенденцията има последици за икономиката и сигурността и за двете нации.
Приблизително 6-те милиона работници мигранти в Русия играят решаваща роля за поддържането на военновременната икономика във време, когато недостигът на работна ръка подхранва растежа на заплатите и високата инфлация. Централноазиатските държави, включително Таджикистан - без излаз на море, силно селскостопанска страна с история на ислямистко насилие - доставят по-голямата част от тази работна сила.
Президентът Владимир Путин каза през февруари, че Русия се нуждае от още 2,5 милиона работници, за да развие икономиката си, като посочи недостига в строителството и производството, сектори, традиционно предпочитани от мигрантите.
В същото време националистически политици, окуражени от войната в Украйна и войнственото насилие, засилват реториката срещу чужденците и прокарват законодателство, което оказва влияние върху живота на мигрантите, работещи в Русия, или тези, които искат да го направят.
Обеднелият Таджикистан, за когото износът на работна ръка към Русия е спасителен спасителен пояс, критикува промените.
„Не можем да не бъдем разтревожени от тенденцията на широко разпространено нарушение на основните права и свободи на нашите граждани“, каза таджикският премиер Кохир Расулзода на среща на руски и таджикски официални лица през октомври, използвайки необичайно откровен език.
Ройтерс пише още, че регионални анализатори предупреждават, че комбинацията от безработица у дома и липса на търсене в Русия може да предизвика вътрешни политически вълнения и да направи работниците мигранти по-податливи на набиране от екстремистки групи.
Анализатори по сигурността казват, че десетки таджикистанци са се присъединили към клон на Ислямска държава, базиран в Афганистан, който граничи с Таджикистан. Групировката, известна като Ислямска държава Хорасан (ISIS-K), пое отговорността за атаката на Crocus City Hall.
Натиск върху мигрантите
Имиграцията е емоционален проблем в много страни и играе важна роля в политиката от Европа до Съединените щати.
Патриарх Кирил, глава на Руската православна църква и близък съюзник на Путин, многократно е заявявал, че големият брой мигранти представляват екзистенциална заплаха за Русия и нейните традиционни ценности.
Мигрантите, каза наскоро Кирил, идват от различен "исторически опит" и се придържат към "различен цивилизационен кодекс".
След нападението срещу Crocus City Hall руските законодатели предложиха набор от мерки за увеличаване на ограниченията за чуждестранни работници и улесняване на депортирането им.
Няколко руски региона, включително Москва, забраниха на чужденци да работят в сектори като медицина, образование или социални услуги.
Долната камара на парламента, Думата, също обмисля предложения за разширяване на списъка с депортирани престъпления, за да включва хулиганство и неподчинение на полицията.
Русия е депортирала 50% повече мигранти през първата половина на 2024 г. - общо около 100 000 - в сравнение със същия период на 2023 г., според Александър Горовой, служител на вътрешното министерство, който наблюдава миграционната политика.
Броят на проверките на работното място, свързани с имиграцията, е скочил над два и половина пъти тази година, каза Горовой пред вестник "Комерсант" през септември.
Работодателите казват, че имат нужда от повече мигранти, а не от по-малко. Скорошно проучване на руския сайт за работа hh.ru показа, че 53% от анкетираните компании нямат достатъчно чуждестранни работници. Строителството и секторите на услугите разчитат в голяма степен на такива работници. Руската безработица е рекордно ниска от 2,3%, като недостигът на работна ръка се влошава от мобилизацията за войната в Украйна и изселването на стотици хиляди хора след инвазията през 2022 г.
През ноември един от най-добрите банкери в Русия изпълнителният директор Андрей Костин каза, че без мигранти руската икономика няма да може да диша.
„Лесно е да ги изгоните, но трябва някой да работи“, каза Костин.
Икономически последици
В Таджикистан икономическите последици от притискането вече се усещат. Миналата година паричните преводи от работници в чужбина представляват повече от една трета от нейния БВП. Средните месечни заплати в Таджикистан са около една четвърт от тези в Русия.
Тази година Световната банка прогнозира, че икономическият растеж на Таджикистан ще се забави до 6,5% от 8,3% през 2023 г., цитирайки очаквания спад на паричните преводи като един от факторите.
Приблизително 392 000 души са напуснали Таджикистан, за да работят в чужбина между януари и юни – 16% по-малко, отколкото през същия период на миналата година – каза пред репортери таджикският министър на труда, миграцията и заетостта Гулнора Хасанзода. Почти всички нейни мигранти отиват в Русия.
Таджикистански служители и някои експерти по сигурността казват, че се опасяват, че влошаващите се икономически перспективи в страната могат да се окажат благодатна почва за екстремистите.
Президентът на Таджикистан Емомали Рахмон предупреди през март за увеличаване на терористичните атаки от таджикистанци в чужбина, като каза, че 24 граждани са извършили атаки в 10 страни през последните три години.
Анализаторите по сигурността свързват таджикските бойци на ISIS-K със смъртоносни атаки у дома, както и в Турция, Иран, Съединените щати и Европа.
Рикардо Вале, директор на изследванията в Khorasan Diary, непартиен център, който докладва за войнстващите действия в региона, казва, че е „само въпрос на време“ преди по-мащабна атака да се случи на таджикска земя.
Атаките срещу Крокус бяха "преломен момент за таджикските поддръжници на Ислямска държава", каза той пред Ройтерс. „Сега те знаят, че са способни да извършат подобни атаки.
Тази година Таджикистан разшири кампания, в която хиляди длъжностни лица се събраха в цялата страна, за да посетят домовете си и да обучават за опасността от вербуване от бойци, една от най-големите и най-публични инициативи от този вид.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.