Ръководителят на ООН по хуманитарните въпроси Том Флетчър сподели, че са необходими огромни количества помощ в опустошената от войната Сирия след свалянето на президента Башар ал-Асад. Флетчър каза още, че световната организация е готова да разшири хуманитарната помощ, а ръководителят на ООН Антонио Гутериш приветства “ангажимента на временното правителство да защитава цивилното население“ и хуманитарните работници.
“Ситуацията е много драматична“, каза Флетчър пред журналисти по време на посещението си в Дамаск, съобщава AFP.
“Нещата се развиват много, много бързо“, каза той, добавяйки, че “ключовото нещо е, че сега сирийският народ е отговорен за собствената си съдба, а международната общност носи отговорност да бъде на тяхна страна.“
Флетчър посочи, че “седем от 10 сирийци се нуждаят от помощ в момента“ и подчерта, че ООН иска бързо да получи огромен поток от подкрепа в Сирия.
Great to be here at this moment of opportunity and to learn from our excellent @UNOCHA Syria team. https://t.co/YRksQxneYT
— Tom Fletcher (@UNReliefChief) December 17, 2024
“Храна, лекарства, подслон, но също и средствата за преустройство на Сирия, в която хората отново могат да повярват“, каза той.
Том Флетчър допълни, че хуманитарната агенция на ООН има “амбициозни планове“ за Сирия.
“Много зависи от разговорите, които водим с властите тук“, призна ръководителят на хуманитарната помощ на ООН, който публикува снимка в X, на която се вижда как провежда “практическа среща за решаване на проблеми“ със сирийския временен премиер Мохамад ал-Башир.
“Уверен съм, че ще имаме основа, на която да увеличим хуманитарната подкрепа, от която хората в Сирия се нуждаят“, каза той в публикацията.
Колко помощ може да бъде предоставена също ще зависи “от това дали можем да осигурим необходимото финансиране от международната общност“, каза Флетчър пред репортери.
“Това е момент, в който всички трябва да се обединим зад сирийския народ и да го подкрепим за възстановяване на сигурността, справедливостта, възможностите и страната, която заслужават.“
Икономиката на Сирия остава ограничена от санкциите на Съединените щати и Европейския съюз, докато западните сили се борят да определят как да се свържат с HTS, която има своите корени в Ал-Кайда и е посочена като терористична група от редица правителства.
Запитан дали би насърчил премахването на санкциите срещу Сирия, Флетчър каза, че е “много рано, но всичко зависи от това дали имаме това чувство за открит диалог и желание наистина да разширим мащаба на партньорството“, каза той.
“Това е много течен период. Нещата са в движение и ние трябва да сме пъргави, креативни, гъвкави”, каза още Флетчър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.