Новоизбраният президент Доналд Тръмп се срещна с още един технологичен гигант. Той прие в резиденцията си Мар-а-Лаго ръководителят на TikTok. Срещата между двамата идва на фона на забраната за ползване на социалните мрежи от Върховния съд в САЩ.
Смята се, че предварително планираната среща с главния изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу е първата среща между двамата след изборната победа на Тръмп през ноември, съобщава CNN.
Чу, който беше видян в курорта на Тръмп във Флорида в началото на декември, се опитва да се срещне с Тръмп, откакто беше избран, а това е само поредната среща, която новоизбраният президент провежда с топ мениджъри от някои от най-големите американски технологични компании.
Само часове преди това TikTok поиска от консервативния Върховен съд да се произнесе по съдебния спор относно спорен закон, изискващ платформата да бъде продадена на нов, некитайски собственик или да бъде забранена в Съединените щати. Мярката влиза в сила от 19 януари, ден преди клетвата на Доналд Тръмп в Капитолия.
След крайния срок през януари американските магазини за приложения и интернет услуги може да се сблъскат със солидни глоби за хостинг на TikTok, ако той не бъде продаден. Президентът, съгласно законодателството, може да издаде еднократно удължаване на срока.
В понеделник Тръмп предположи, че може да предприеме различен подход с популярната платформа, но не даде подробности как може да изглежда този подход.
"Знаете ли, имам топло място в сърцето си за TikTok, защото спечелих младостта с 34 точки и има хора, които казват, че TikTok има нещо общо с това“, каза Тръмп по-рано в понеделник на широкообхватна пресконференция – неговата първи след изборите. (Тръмп загуби 18-29-годишните избиратели от вицепрезидента Камала Харис с 11 точки, според екзитполовете на CNN за 2024 г.)
Платформата е една стъпка по-близо до забрана след няколко седмици, освен ако не успее да убеди китайската компания майка ByteDance да продаде и да намери купувач. ByteDance по-рано посочи, че няма да продава TikTok.
TikTok иска Върховният съд да замрази закона
Конгресът прие забраната с двупартийна подкрепа по-рано тази година и президентът Джо Байдън я подписа като закон през април. Това дойде в отговор на години на безпокойство във Вашингтон, че китайската компания майка на TikTok представлява риск за националната сигурност.
Спешното обжалване на TikTok пред Върховния съд вкарва съдиите в шумна битка между Конгреса, който цитира опасения за националната сигурност относно контрола на приложението от Китай, и потребителите и ръководителите на платформата, които твърдят, че забраната нарушава Първата поправка.
Федерален апелативен съд единодушно потвърди забраната в решение по-рано този месец, според което правителството има интерес от националната сигурност да регулира платформата в Съединените щати. Ако Върховният съд не се намеси, забраната ще влезе в сила ден преди Тръмп да встъпи в длъжност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.