IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Разливът от Керченския пролив няма да достигне до България

Адмирал Калинов: Климатичните условия са благоприятни за нас

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Няма опасност от замърсяване на българската акватория на Черно море от разлива на мазут в Керченския пролив, след като в неделя два руски танкера аварираха там. Това съобщи началникът на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна флотилен адмирал Калин Калинов.

"За момента климатичните условия са изключително благоприятни за България, така че той разливът съществува, но нямаме притеснение той да се разпространи към територии, които са под наша юрисдикция.

От вчера сутринта сме активирали центъра, с всяко преминаване на пътници се актуализира информацията. До нашите брегове няма да достигне, не мисля, че ще достигне. С много висока убеденост - не", заяви той пред БНР.

Понастоящем не се наблюдава изменение на обстановката, предизвикана от петролния разлив край Керченския проток, потвърдиха и от МОСВ.

По данни на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров" все още не са налични актуални сателитни изображения на пострадалия район поради плътната облачна покривка.

Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров" представи на МОСВ данни за извършените симулации за прогнозиране на движението и разпространението на разливите до 25 декември 2024 г. включително, чрез използване на прогнозни данни за морските течения на Коперник.

Анализът показва, че морските течния в повърхностния слой в акваторията на инцидентите устойчиво ще пренасят нефтените замърсявания в посока Север, като на практика ще ги задържат в акваторията на Керченски пролив, като част от тях могат да попаднат и в акваторията на Азовско море.

„Резултатът и от модела на НИМХ е сходен - в много кратък интервал след изпускането на петрола той се отнася до бреговете на Керченския пролив, като част от него продължава на Север в Азовско море", коментира Васко Гълъбов от НИМХ.

Петролът ще претърпи физикохимични изменения в резултат на контакта с водата (т.нар. деградация), която с времето води до потъването му.

Очаква се през следващите дни, при облитането от сателитите Sentinel-1, Sentinel-2 и Sentinel-3 да е възможно проследяване на реалното разпространение на петролния разлив.

Междувременно, според доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от БАН, прогнозата за теченията в Черно море остава непроменена - преобладаващият пренос продължава да бъде насочен на Североизток и е със скорост около 60 см/с. Постъпила информация от независимия новинарски сайт maritime.bg сочи, че замърсяването е достигнало черноморския курорт Анапа в Краснодарска област.

Отслабване на вятъра се очаква на 19 декември, което ще доведе до намаляване на скоростта на теченията.

Очаква се щетите за околната среда, причинени от петролния разлив, да бъдат сериозни в засегнатия район.

Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата