IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Иранската революционна гвардия разширява контрола върху износа на петрол от Техеран

Иран генерира над 50 млрд. долара годишно приходи от петрол

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Според западни официални лица, източници от сферата на сигурността и ирански вътрешни лица иранската революционна гвардия е затегнала контрола си върху петролната индустрия на страната и контролира до половината от износа, който генерира по-голямата част от приходите на Техеран и финансира неговите пълномощници в Близкия изток, съобщава Ройтерс.

Според повече от дузина души, интервюирани от Ройтерс, всички аспекти на петролния бизнес са попаднали под нарастващото влияние на гвардейците - от сенчестия флот от танкери, които тайно превозват санкционирания суров петрол, до логистиката и фиктивните компании, които продават петрола, най-вече на Китай.

Степента на контрол на Корпуса на гвардейците на ислямската революция върху износа на петрол не е съобщавана досега.
Въпреки строгите западни санкции, предназначени да задушат иранската енергийна индустрия, повторно наложени от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г., Иран генерира над 50 млрд. долара годишно приходи от петрол, които са далеч най-големият източник на чуждестранна валута и основната му връзка със световната икономика.

Гвардия, цена

Шестима специалисти - западни официални лица и експерти по сигурността, както и ирански и търговски източници - заявиха, че гвардейците контролират до 50% от износа на ирански петрол, което е рязко увеличение спрямо около 20% преди три години.
Три от оценките се основават на разузнавателни документи за иранското корабоплаване, докато други са извели данните си от наблюдението на корабната дейност на танкери и компании, свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция. Ройтерс не успя да определи точната степен на контрол на IRGC.

Нарастващата доминация на IRGC в петролната индустрия увеличава влиянието ѝ във всички области на иранската икономика и също така затруднява западните санкции, като се има предвид, че гвардията вече е определена от Вашингтон като терористична организация.

Агенцията пише още, че завръщането на Тръмп в Белия дом през януари обаче може да означава по-строго прилагане на санкциите върху иранската петролна индустрия. Министърът на петрола на страната заяви, че Техеран въвежда мерки за справяне с евентуални ограничения, без да дава подробности.

Според четирима от източниците, пожелали анонимост, в рамките на разширяването на дейността си в отрасъла гвардейците са навлезли на територията на държавни институции като Националната иранска петролна компания и нейното дъщерно дружество за търговия с петрол Националната иранска петролна компания.

Когато преди години санкциите засегнаха износа на ирански петрол, хората, които управляваха Националната иранска петролна компанияи по-широката индустрия, бяха специализирани в областта на петрола, а не в това как да заобиколят санкциите, добави Ричард Нефю, бивш заместник-специален пратеник за Иран в Държавния департамент на САЩ.

„Момчетата от IRGC бяха много, много по-добри в контрабандата, но ужасни в управлението на петролните полета, така че те започнаха да контролират износа на петрол в по-голяма степен“, каза Нефю, който сега е изследовател в Колумбийския университет.

IRGC е мощна политическа, военна и икономическа сила, тясно свързана с върховния лидер аятолах Али Хаменей.
Гвардията упражнява влияние в Близкия изток чрез своето подразделение за операции в чужбина - силите „Кудс“, като предоставя пари, оръжия, технологии и обучение на съюзниците си „Хизбула“ в Ливан, „Хамас“ в Газа, йеменските хути и милициите в Ирак.

Макар че през последната година Израел уби редица висши командири на Корпуса на гвардейците на ислямската революция, специалистите по петрол в редиците ѝ успяха да продължат операциите си, твърдят двама западни и двама ирански източници.
Според Нефю иранското правителство е започнало да отпуска петрол, вместо пари в брой, на IRGC и Quds Force около 2013 г.
Тогава правителството е било подложено на бюджетен натиск, тъй като се е борило да изнася петрол заради западните санкции, наложени заради иранската ядрена програма.

IRGC се оказа умела в намирането на начини за продажба на петрол дори под натиска на санкциите, казва Нефю, който тогава активно е участвал в проследяването на иранските петролни дейности.

Приходите от ирански петрол достигат 53 млрд. долара през 2023 г. в сравнение с 54 млрд. долара през 2022 г., 37 млрд. долара през 2021 г. и 16 млрд. долара през 2020 г., според оценки, отваря се нов раздел от Администрацията за енергийна информация на правителството на САЩ.

През тази година добивът на петрол в Техеран надхвърли 3,3 млн. барела на ден, което е най-високото ниво от 2018 г. насам, според данни на ОПЕК, въпреки западните санкции.

Китай е най-големият купувач на ирански петрол, като по-голямата част от него отива в независими рафинерии, а IRGC е създала подставени лица, за да улесни търговията с купувачите там, твърдят всички източници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата