IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Продажбите на ядрени бункери в САЩ нарастват с рекордни темпове

Бункерите всъщност не са инструмент за оцеляване в ядрена война

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В САЩ продажбите на ядрени бункери, в които гражданите ще се укриват от ядрени атаки, нарастват с рекордни темпове. Подземните постройки са стаи с легла за около 25 души, санитарни възли и две кухни, всички с независим източник на ток, пише AP.

Предвижда се пазарът на бомбоубежища и убежища в САЩ да нарасне от 137 милиона долара през миналата година до 175 милиона долара до 2030 г., според доклад за проучване на пазара от BlueWeave Consulting.

В частните бункери има вода, електричество, чист въздух, храна, с една дума пълен комфорт. Има само един недостатък - такива бункери не предпазват от ядрена атака и всъщност не са необходими. Но купувачите все повече казват, че бункерите създават усещане за сигурност.

Критиците предупреждават, че тези бункери създават погрешно усещане, че една ядрена война може да се оцелее. Те твърдят, че хората, които планират да преживеят атомна експлозия, не се фокусират върху реалните и настоящи опасности, породени от ядрени заплахи, и критичната необходимост да се спре разпространението на оръжия за масово унищожение.

Междувременно правителствени експерти по бедствия казват, че бункерите не са необходими. Ръководство от 100 страници на Федералната агенция за управление на извънредни ситуации за реагиране при ядрена детонация се фокусира върху обществеността да влезе вътре и да остане вътре, в идеалния случай в мазето и далеч от външните стени поне за един ден. Тези съществуващи пространства могат да осигурят защита от радиоактивни утайки, казва FEMA.

Но все по-често купувачите казват, че бункерите предлагат усещане за сигурност. Пазарът на бомбоубежища и убежища в САЩ се очаква да нарасне от 137 милиона долара миналата година до 175 милиона долара до 2030 г., според доклад за проучване на пазара от BlueWeave Consulting. В доклада се казва, че основните фактори за растеж включват „нарастващата заплаха от ядрени или терористични атаки или граждански вълнения“.


Изграждане на бункери

„Хората са неспокойни и искат безопасно място, където да настанят семейството си. И те имат тази нагласа, че е по-добре да го имаш и да не се нуждаеш от него, отколкото да имаш нужда от него и да го нямаш“, каза главният изпълнителен директор на Atlas Survival Shelters Рон Хъбард, сред дъжд от искри и силното бръмчене на заваряването в неговата фабрика за бункери, която той казва, че е най-големият в света, в Sulphur Springs, Тексас.

Бункер, САЩ

Хъбард каза, че блокирането на COVID, инвазията на Русия в Украйна и избухването на войната между Израел и Хамас са стимулирали продажбите.

На 21 ноември, в часовете след първото използване от Русия на експериментална хиперзвукова балистична ракета за атака срещу Украйна, Хъбард каза, че телефонът му звънял непрекъснато. Четирима обаждащи се накрая купиха бункери за един ден, каза той, а други накрая поръчаха врати и други части за убежища, които вече строяха. Хъбард каза, че неговите бункери са построени за всякакви бедствия.

„Те са добри за всичко – от торнадо до ураган до ядрени увреждания, до пандемия и дори изригване на вулкан“, каза той, махвайки с ръце към огромен склад, където се строят повече от 50 различни бункера.

Заредена пушка на една ръка разстояние и метални мрежести прозорци, за да блокират коктейлите Молотов наблизо, Хъбард каза, че е основал компанията си, след като е построил собствен бункер преди около 10 години. Той казва, че обаждащите се питат за цени - $20 000 до мултимилиони, средно $500 000 - и инсталации - те могат да отидат почти навсякъде. Той каза, че през повечето дни продава поне един бункер.

Днес федералното правителство предлага ръководство за подготовка на гражданите за ядрена атака , което съветва хората да намерят мазе или център на голяма сграда и да останат там, вероятно за няколко дни, докато не разберат къде да отидат.

ядрен бункер

Привържениците на неразпространението на оръжия настръхват срещу бункерите, убежищата или всяко предположение, че ядрена война може да се оцелее.

Бункерите всъщност не са инструмент за оцеляване в ядрена война, а инструмент, който позволява на населението да издържи психологически на възможността от ядрена война“, каза Алиша Сандърс-Закре от Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.

Изследователят Сам Леър от Центъра за изследвания на неразпространението на Джеймс Мартин казва, че американските лидери са спрели да говорят за бункери преди десетилетия.

„Политическите разходи, причинени от карането на хората отново да мислят за убежища, не си заслужават за лидерите, защото принуждават хората да мислят какво биха направили след ядрената война“, каза той. „Това е нещо, за което много, много малко хора искат да мислят. Това кара хората да се чувстват уязвими.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата