IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Още преди да прекрачи Белия дом: Тръмп бързо засенчи Байдън

Бъдещият президент започна да прави политически совалки още преди да се е върнал в Белия дом

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Усилието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да промени външната политика на САЩ вече е в ход чрез негови лични срещи с други световни лидери, ключови назначения и публични изявления, насочени към определяне на дневния ред за бъдещата му администрация.

След победата си за завръщане през ноември, Тръмп бързо замени президента Джо Байдън като фокусна точка на външнополитическите разговори във Вашингтон и в чужбина, придавайки на преходния си екип вид на неформална операция в очакване на дипломация. През това време съюзниците на Америка, а и противниците, сменят фокуса си към втория мандат на Тръмп.

„Това е необичайно, защото обикновено новоизбраните президенти обичат или да стоят настрани и да се подготвят, или да се държат така, сякаш са настрани“, каза Даниел Фрид, бивш високопоставен служител на Държавния департамент, който е бил посланик на САЩ в Полша.

Но Тръмп все повече засенчва Байдън на световната сцена преди смяната на властта през януари.

Някои от външнополитическите маневри се случиха на обществени събития с висок авторитет, като появата на Тръмп заедно с френския президент Еманюел Макрон на повторното отваряне на катедралата Нотр Дам в Париж по-рано този месец. По време на посещението Тръмп се срещна с Макрон и украинския президент Володимир Зеленски, за да обсъдят войната на Русия в Украйна.

Тръмп също така предизвика ожесточен дебат относно плановете си за външна политика за втория си мандат, като избра сенаторът Марко Рубио, конгресменът Майк Уолц и други за висши административни длъжности. Освен това Тръмп използва амвона си като бивш и скоро бъдещ президент, за да говори за големи международни събития - като колапса на режима на Асад в Сирия - в публикации в социалните медии и в интервюта с пресата.

Но голяма част от неофициалните маневри на Тръмп и неговите висши външнополитически съветници се случиха извън светлината на прожекторите, където други лидери използваха лични разговори с Тръмп, за да изразят собствените си опасения и да преценят плановете на Тръмп относно търговията, разходите за отбрана и други въпроси.

Европейските държавни глави усилено са настоявали за продължаване на подкрепата на САЩ за Украйна в телефонни разговори с Тръмп през последните седмици, според европейски служител, запознат с някои от разговорите, който пожела да остане анонимен.

Членовете на преходния екип на Тръмп също започнаха лични разговори с украински официални лица, за да обсъдят следващата фаза на войната преди тригодишнината от нахлуването на Русия през февруари.

„Работим директно с неговия екип“, каза Александра Устинова, член на парламента в Украйна. „Подготвяме се Тръмп да встъпи в длъжност".

Някои съюзници на САЩ са пътували до имението на Тръмп във Флорида, за да потърсят лично мнението му. Рон Дермър, висш пратеник на израелския премиер Бенямин Нетаняху, се срещна с Тръмп в Мар-а-Лаго една седмица след изборите, за да обсъдят войната на Израел с Хамас и Хизбула. Визитата дойде три месеца след като Нетаняху отлетя за Мар-а-Лаго в навечерието на изборите през ноември.

Преходният екип на Тръмп също така е бил информиран от служители на администрацията на Байдън по въпросите на външната политика и националната сигурност. Те са се свързали с екипа на бъдещия президент, за да обсъдят споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула, а също така разговаряха със съветниците на Тръмп за подхода на администрацията към Сирия, според служител на Белия дом.

Белият дом „обикновено е наясно със срещите на чуждестранни лидери“ с новоизбрания президент, преди те да се случат, и не е бил хванат неподготвен от разговорите на Тръмп с държавни глави, каза служител на администрацията, който говори при условие за анонимност, за да обсъди чувствителен въпрос.

„Това е в съзнанието на всички ни“, каза служителят за предстоящото завръщане на Тръмп на президентския пост. Все пак Белият дом остава силно ангажиран с външната политика през последните седмици преди Тръмп да встъпи в длъжност, добави служителят, цитирайки неотдавнашното изявление на Байдън в Африка и срещата на върха на Г-20 в Бразилия.

В края на краищата има само един президент“, каза служителят.

Бивши дипломати, външнополитически анализатори и други казаха, че значението на Байдън на световната сцена избледнява бързо.

„Не е изненадващо, че чуждестранните лидери се обръщат към Тръмп", каза Джон Хербст, бивш посланик на САЩ в Украйна, пред Newsweek. "Хората знаят, че идва нов президент и обръщат внимание."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата