Европейският съюз е под нов натиск, оказан от някои правителства в блока, да отслаби климатичните си закони, след като вече смекчи част от тях заради политически натиск. Това сподели датският министър на климата Ларс Огорд, цитиран от Ройтерс.
Тази година зелената програма на ЕС среща сериозна съпротива, тъй като политическите приоритети в много страни се преместват от околната среда към спасението на закъсали индустрии.
Примерите не закъсняха – във вторник Европейският парламент одобри решението за отлагане на закона срещу обезлесяването, след натиск от търговски партньори и някои държави членки. По-рано през годината ЕС смекчи и своите зелени земеделски политики, след като фермери излязоха на масови протести.
Датският министър на климата изрази притеснението си, че още зелени мерки ще бъдат застрашени, и призова правителствата да не променят вече приетите закони.„Страхуваме се, че още теми ще бъдат преразглеждани. Но къде ще спре това? Вече чуваме, че някои страни настояват за отваряне на нови дискусии,“ казва Огорд.
Премиерът Джорджа Мелони настоя Брюксел да преразгледа забраната за нови автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г. и да премахне глобите за производители, които не постигнат целите за въглеродни емисии до 2025 година.
Чехия и Полша искат да отложат старта на новия въглероден пазар за транспорт и горива за отопление, планиран за 2027 г., за да дадат повече време на потребителите да преминат към зелени алтернативи.
Ларс Огорд обаче беше категоричен, че връщането назад ще бъде грешка.„Това ще накаже хората и бизнесите, които вече са инвестирали в прехода към нисковъглеродна енергия. За да бъде европейската регулация достоверна за инвеститорите, трябва да се придържаме към решенията, които вече сме взели“, категоричен е той.
С наближаването на изборите през следващата година в страни като Германия и Полша, притесненията, че климатичните политики ще увеличат разходите за бизнесите и потребителите, нарастват.
Това усложнява и планираната цел на ЕС за намаляване на нетните емисии с 90% до 2040 г., която Европейската комисия ще предложи догодина. Засега обаче само няколко държави членки са заявили подкрепа за нея.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.