IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нов ред: Тръмп е в позиция да прекрои Близкия изток

Хамас и Хизбула бяха до голяма степен разбити

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Близкоизточната политика на Америка през 21-ви век може да се опише добре с една дума: бедствие. Конфликти, тероризъм, провал на държавата, арабска пролет, превърнала се в ислямистка зима – всичко това е резултат от множество опити за преустройство на Близкия изток. Дори истинските опити за мир се оказаха обратни. Вземете ядреното споразумение на президента Обама с Иран. Тъй като не се обърна към поддръжниците на Техеран в „Оста на съпротивата“ – и всъщност освободи финансиране за тях – допринесе за възпламенителни точки, които се превърнаха в днешните войни в региона. Това пише в статия за Kathimerini Енди Земенидес, изпълнителен директор на Гръцкоамериканския лидерски съвет.

Неочаквана последователност от събития повдига възможност, която малцина – ако има такива – биха помислили за възможна: Доналд Тръмп е в позиция да прекрои Близкия изток и да установи нов мирен ред в региона.
Има множество капани, от които 47-ият президент на Съединените щати и неговият екип трябва да внимават и да се справят успешно, за да постигнат винаги неуловимия „мир в Близкия изток“.

Сирия

Краят на опитите на Иран за хегемония?


Ако някоя страна чака новата година с нетърпение и се надява тя да донесе повече късмет, това е Иран. В началото на 2024 г. Техеран трябва да е почувствал, че е в атака. Нововъзникващият регионален ред в по-големия Близък изток и Източното Средиземноморие беше задържан поради терористичните атаки от 7 октомври 2023 г. и последвалите войни. Споразуменията на Ейбрахам, „3+1“, Икономическият коридор Индия – Близък изток – Европа (IMEC) изглеждаха като древна история. Израел беше изправен пред нарастващ дипломатически натиск и клиентите на Иран изглеждаха нагоре.

Иран може да е започнал годината със същата увереност, която Ксеркс е имал в някакъв момент преди битката при Термопилите, но я завършва със същия страх, който са имали техните предци, бягащи от Платея. Прозвището „Оста на съпротивата“ би било по-заплашително, ако бъде присвоено на екип от злодеи в професионалната борба, отколкото когато се свързва с жалкото състояние на клиентите на Иран. Хамас и Хизбула бяха до голяма степен разбити. Асад го няма. Европейските сили са ангажирали своите армии да противодействат на хусите. Президентът на Иран загина при злополука, която демонстрира некомпетентност на режима, неговият нов президент „реформатор“ е изправен пред тежки икономически предизвикателства, а както физическата сигурност, така и наследяването на 85-годишния върховен лидер аятолах Али Хаменей са причина за безпокойство в Ислямската република.

Лагерът на Тръмп изпрати сигнали – срещата на Илон Мъск с посланика на Иран в ООН, изтъкването на името на Ричард Гренел като ирански пратеник – че може да има възможност за ново ядрено споразумение. Ако сделката се осъществи, със сигурност би било по-добре тази, която Обама договори, защото разбиването на Хизбула и Хамас от Израел, падането на режима на Асад и инициативи като Споразуменията на Ейбрахам драстично промениха контекста на сделката. След като определи усилието на Обама като „най-лошата сделка някога“, Тръмп би празнувал подобно постижение като достойно за Нобелова награда за мир. Ако Тръмп е доволен, че е обезвредил иранската заплаха, той може да се почувства насърчен да съживи усилията си за осигуряване на израелско-палестински мир. Трябва да се отбележи, че той е възложил тази задача на друг „създател на сделки“, магната за недвижими имоти Стив Виткоф.

Обратната страна е, че Иран става ядрен. Техеран се стреми да си върне загубеното влияние в потенциална сделка, а аятолахът остава революционен твърдолинейнец. Последните атаки на Израел срещу Иран сериозно повредиха системите за противовъздушна отбрана и бяха разглеждани като предшественик на атаки срещу ядрени съоръжения. Новата администрация е пълна с ирански ястреби – включително и самият новоизбран президент – и това може да накара Израел да вярва, че ще окаже пълно съдействие на САЩ в случай на подобна атака.

И при двата сценария хегемонистичните стремежи на Иран ще бъдат допълнително намалени. Саудитска Арабия, ОАЕ и Израел със сигурност ще излязат победители. Но администрацията на Тръмп ще трябва да се справи с предизвикателствата, представени от друг победител, пише още той.

Новата ос на съпротива на Турция

Крахът на Асад в Сирия и доминиращата роля на клиентите на Анкара там може да доведе до това Турция да измести Иран като най-голямото главоболие за стабилността и мира в Близкия изток. Ердоган остава неофициален ръководител на групите, свързани с Мюсюлманското братство, главният сунитски помощник/апологет на Хамас, противник на Израел, и човек, който е показал готовност да използва своите военни в конфликти в целия регион – Сирия, Ирак, Либия.

Близък изток

Деградацията на Оста на съпротивата на Иран със сигурност е повод за празнуване, но ще бъде ли по-добър екип, ръководен от Анкара, съставен от HTS и SNA на Сирия, Хамас, Катар и режима в Западна Либия? Дали издигането на такава „ос“ би насърчило Мюсюлманското братство в Египет и другаде? Щели ли Анкара и нейните клиенти да насочат огъня си към сирийските кюрди следващия път и какъв ефект ще има това върху коалицията срещу ИД?

Най-добрият начин за навигиране и смекчаване на тези клопки е да се съживят институциите, които бяха създадени по време – и с ръководството – на последната администрация на Тръмп: „3+1“, Споразуменията на Ейбрахам и Източносредиземноморския газов форум.

Тук се крие една възможност за Атина. Гърция предлага твърди активи (както демонстрира в Червено море), дипломатически капитал (като член на НАТО/ЕС/Съвета за сигурност на ООН), мека сила поради (а) дългогодишни отношения с много държави и с християнски общности в цялата страна. регион; и (б) заради своята енергийна инфраструктура и дипломация.
Администрацията на Тръмп – подобно на последователни администрации преди нея – със сигурност ще се опита да прекрои Близкия изток. Гърция може да бъде от голяма полза в това усилие и трябва незабавно и открито да представи стойността, която добавя. Ако Гърция не се наложи и Турция възвърне нивото на регионално влияние и уважение от страна на Вашингтон, което имаше в началото на Арабската пролет, Анкара ще спечели за сметка на Атина.

Нов ред идва в Близкия изток, по един или друг начин, завършва Енди Земенидес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата