IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа ще изпрати между 40 000 и 100 000 миротворци в Украйна?

Преговорите все още не са на ниво НАТО

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Европейските страни обсъждат изпращането на войски в Украйна в случай на прекратяване на огъня. Анализатори и източници на Reuters изчисляват, че броят на европейските "миротворци" ще е между 40 000 и 100 000, като по-голямата част от силите може да са от Франция, Германия, Италия, Полша и Обединеното кралство.

Според Reuters преговорите за изпращане на европейски контингент в Украйна са на ранен етап, но вече има разногласия между страните – дори относно мъдростта да се обсъжда въпросът сега. Европейските лидери, пише агенцията, не искат да създадат у Владимир Путин впечатлението, че е дошло времето за преговори и че той може да запази позицията си на бойното поле. Зад кулисите обаче някои служители обмислят възможни гаранции, които ЕС би могъл да предостави на Украйна.

Един от украинските източници на Reuters казва пред медията, че европейските възпиращи сили могат да бъдат формирани от коалиция от пет до осем държави. Някои анализатори, интервюирани от агенцията, смятат, че европейският контингент може да наброява около 40 000 войници.

Франц-Щефан Гади, бивш австрийски военен плановик в Международния институт за стратегически изследвания, изчислява, че ротацията, която ще включва единици, подготвящи се за разполагане, може да включва около 100 000 войници, оценка, повторена от европейски служител по сигурността, който говори анонимно.

Руското външно разузнаване говори за същия брой - 100 000 войници, в края на ноември. SVR твърди, че според постъпващата информация западните страни са все по-склонни към необходимостта от „замразяване“ на войната и могат да изпратят там до 100 000 миротворци.

Присъствието на европейски сили би увеличило риска от пряка конфронтация с Русия, отбелязва Reuters. Има и въпрос дали те трябва да бъдат под егидата на ООН, което според официални лица ще даде на Русия твърде голямо влияние.

Дискусиите за разполагане на европейски контингент в Украйна като гаранция за възможно споразумение за прекратяване на огъня се засилиха, след като френският президент Еманюел Макрон се срещна с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски в Париж на 7 декември. Тръмп, според източници на Reuters, е изключил участието на американските войски в предоставянето на гаранции в Украйна ие настоял, че работата ще трбява да бъде поета от европейците. Според източници на радио "Свобода" дискусиите досега са се водили "само в отделни столици, а не на ниво НАТО".

Германският канцлер Олаф Шолц обаче заяви по време на речта си в Бундестага на 4 декември, че изпращането на германски войници в Украйна е невъзможно. Коментирайки думите на германския външен министър Аналена Бербок, която каза, че германската страна ще подкрепи "всичко, което служи на мира в бъдеще", Шолц каза, че тя "просто се опитваше да каже нито да, нито не", а в сегашната ситуация , според него не може да се говори за изпращане на войски в Украйна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата