САЩ засилиха битката си срещу ИД в Сирия, тъй като се стремят да попречат на групировката да се възползва от вакуума във властта, след като бунтовниците свалиха режима на Асад, нанасяйки едни от най-тежките въздушни удари срещу джихадистите от години. През последните две седмици американските сили удариха повече от 75 цели на ИД по време на две вълни от атаки, насочени към джихадистки лидери и лагери в разпокъсаната арабска държава, пише Financial Times . Те са убили най-малко 12 бойци и са бомбардирали райони, контролирани преди това от силите на режима и Русия, един от основните чуждестранни поддръжници на сваления президент Башар ал-Асад.
Генерал Майкъл Курила, ръководителят на Централното командване на САЩ, също посети Североизточна Сирия, за да се срещне с американските войски и Сирийските демократични сили, главният местен съюзник на Вашингтон в битката срещу ИД.
Бурната военна активност, която започна часове след като Асад избяга в Москва, докато бунтовниците превзеха Дамаск на 8 декември, подчертава опасенията на САЩ, че ИД ще използва празнината, създадена от грандиозния колапс на режима, за да се възстанови.
"Най-големият риск, който виждам, е ИД да се върне, защото ИД иска да се възползва от всеки вакуум или нестабилност в Сирия след гражданска война", каза в четвъртък съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан. "Няма да го захаросвам", добави той. "Това е реална заплаха – заплахата от завръщане на джихадизма и тероризма в Сирия заради случилото се. И ние и всички в региона сме длъжни да се противопоставим на това".
Сирия някога е била част от самопровъзгласилия се "халифат" на ИД и е дом на няколко хиляди джихадистки бойци, затвори за заловени бойци и лагери, в които са настанени повече от 40 000 лица и членове на семейства, свързани с ИД.
Международните коалиции значително отслабиха ИДИЛ, откакто джихадистите започнаха удари в Ирак и Сирия преди десетилетие и превзеха земя с размерите на Великобритания. Групата беше прогонена от останалите си териториални крепости през 2019 г. и сега действа в мрежа от клетки, както и чрез разклонения в Азия и Африка.
Centcom изчисли през юли, че в Сирия и Ирак има 2500 бойци на ИД. В Сирия те до голяма степен са били ограничени до джобове на централна и източна пустиня между територия, която е била контролирана от бившия режим и подкрепяните от САЩ Сирийските демократични сили, които са доминирани от кюрдски бойци.
Но тази година групата е по-активна. Centcom каза, че джихадистите са поели 153 атаки през първата половина на годината и са "на път да удвоят повече" общия брой от 2023 г., което показва, че "Ислямска държава се опитва да се възстанови".
Чарлз Листър от Института за Близкия изток каза в доклад, че „реалността е много по-лоша“, отколкото предполага изявлението на Centcom, тъй като „Ислямска държава“ поема отговорност само за част от своите атаки в Сирия и Ирак.
Той добави, че "Ислямска държава" е извършила по-сложни атаки тази година, включително координирани засади, целенасочени убийства и атаки срещу петролни и газови съоръжения, както и контролно-пропускателни пунктове.
Битката срещу ИДИЛ сега рискува да стане по-сложна и несигурна, след като Хаят Тахрир ал-Шам ръководи бунтовническата офанзива, която свали Асад, с азбучна супа от местни фракции и чужди сили, които виждат прозорец за преследване на собствените си интереси.
Турция, най-влиятелният чуждестранен играч в Сирия след Асад, заяви, че нейната „стратегическа цел“ е да елиминира кюрдското въоръжено движение, което доминира SDF, което смята за продължение на кюрдските сепаратисти, които се борят срещу турската държава от десетилетия.
Анкара има хиляди войници, разположени в Северна Сирия, за да отблъснат кюрдските екстремисти и подкрепя бунтовниците под егидата на Сирийската национална армия. Това оставя САЩ, които имат около 900 войници в Сирия, да се опитват да запазят мира между съюзник на НАТО и сирийските сили, които са въоръжили и обучили да се бият с джихадистите.
Експертите казват, че значителен риск би бил, ако подкрепяните от Турция бунтовници нападнат Сирийските демократични сили в Хасака в североизточна Сирия, където ръководената от кюрдите групировка управлява центрове за задържане на около 9000 затворници от ИДИЛ, включително чуждестранни джихадисти.
През септември Курила описа затворите като „буквална и фигуративна армия на ИДИЛ в задържане“, предупреждавайки, че ако голям брой бойци избягат, „това ще представлява изключителна опасност за региона и извън него“.
Предотвратяването на бягствата от затворите, в които се държат бойци на ИД, е „вероятно едно от най-важните неща в бъдеще, за да се гарантира, че всичко е стабилно“, каза Аарон Зелин, експерт по джихадизма в мозъчния тръст The Washington Institute.
Но, добави той, "ако САЩ се уверят, че нищо по този начин не се случва", заплахата от ИДИЛ може да бъде управлявана чрез американски въздушни удари и наземни операции. Експертите твърдят, че ще бъде в интерес на ХТС, де факто управляващите в страната, да подкрепят кампанията срещу Изис.
Лидерът на ХТС Абу Мохамед ал Джолани се сражава за кратко с ИД в Ирак преди повече от десетилетие, но оттогава прекара години в битка с групировката. Той се опита да представи HTS, бивш филиал на Ал Кайда, като по-умерена сила.
Джеръм Древон, експерт от мозъчния тръст на Crisis Group, каза, че предотвратяването на възраждането на ИД ще бъде жизненоважно за усилията на HTS да проектира стабилност и да получи легитимност пред международните сили.
САЩ, ООН и други определиха групата и Джолани, който започна да използва рожденото си име Ахмед ал-Шара, като терористи. Но Вашингтон и други западни сили започнаха да комуникират с ХТС, тъй като се надяват да подкрепят мирен преход в Сирия с приоритет на борбата с тероризма.
Експертите казват, че усилията на ХТС да спечели подкрепата на Запада означава, че е по-вероятно да иска сделка със Сирийските демократични сили, която има десетки хиляди бойци, отколкото битка.
"ХТС иска легитимност и най-лесният начин да я спечелим е да кажем, че можем да се борим заедно с тероризма", каза Древон. "Те не търсят битка със Сирийските демократични сили, те няма да се противопоставят на съюзник на САЩ".
Друга променлива ще бъде как Доналд Тръмп подхожда към Сирия и разполагането на американски войници в страната, след като встъпи в длъжност през януари.
През първия си мандат Тръмп заплаши да изтегли американските войски от Сирия, предизвиквайки ответна реакция у дома и в чужбина, а след това изглежда даде зелена светлина за турска офанзива срещу SDF. Той повтори този месец, че САЩ „не трябва да имат нищо общо“ със Сирия.
Но Даниел Байман, директор в Центъра за стратегически и международни изследвания, каза, че непредсказуемостта на Тръмп затруднява предвиждането на следващите му стъпки.
"Президентът е бил на цялата карта по този въпрос", каза той. "Той привидно подкрепяше по-голяма роля на Турция, но след като каза, че е имал преди четири години да изтегли САЩ от Сирия, но не го направи".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.