Русия изтегля модерни системи за противовъздушна отбрана и други сложни оръжия от базите в Сирия и ги прехвърля в Либия, казаха американски и либийски служители, докато Москва се бори да запази военно присъствие в Близкия изток след падането на режима на Асад в Дамаск, пише The Wall Street Journal.
Руски товарни самолети са превозвали оборудване за противовъздушна отбрана, включително радари за системи за прехващане S-400 и S-300, от Сирия до бази в Източна Либия, контролирани от подкрепяния от Москва либийски военачалник Халифа Хафтар , казаха официални лица.
Русия също е изхвърлила войски, военни самолети и оръжия от Сирия в значително намаляване на присъствието си там. Години наред Москва управлява важни военноморски и въздушни бази в замяна на подкрепата, която предоставя в подкрепа на Башар ал Асад, сирийския диктатор, който избяга в Москва миналата седмица.
Сирийските бази са крайъгълният камък на способността на Москва да проектира мощ в Близкия изток и Африка – служейки като център за насочване на войски, наемници и оръжия. Военноморската база в Тартус е единствената точка за попълване и ремонт на руския флот в Средиземно море.
Сега Русия изглежда се стреми да използва друг стар партньор в Либия като начин да запази влиянието си в региона и да подкрепи военноморско присъствие в района, където САЩ и други членове на Северноатлантическия пакт имат бази и военни кораби.
Руският заместник външен министър Михаил Богданов каза, че Москва е в контакт с политическото ръководство на Хаят Тахрир аш Шам - бунтовническата група, която ръководи офанзивата за свалянето на Асад - за да обсъдят бъдещето на руските бази.
Русия вече има присъствие в Либия, включително чрез паравоенната група Вагнер, която има тесни връзки с Хафтар, чиято Либийска национална армия контролира източната част на разкъсаната от война страна. Бойците на Вагнер са използвали съоръженията на Хафтар, включително военновъздушна база, като транзитен център за други африкански страни.
Миналата година високопоставени руски служители се срещнаха с Хафтар, за да обсъдят дългосрочни права за докинг в пристанищата на Бенгази или Тобрук, и двете от които се намират на по-малко от 400 мили от Гърция и Италия, съобщи The Wall Street Journal.
Москва обмисля дали да модернизира съоръженията в Тобрук, за да побере руски военни кораби, каза един от американските служители.
Хафтар от години иска от Русия системи за противовъздушна отбрана, за да засили контрола си върху разделената страна, която е изпълнена с насилие след бунт през 2011 г., който свали дългогодишния диктатор Моамар Кадафи. Оттогава въоръжени групи и чужди сили се борят за власт, като през 2019 г. избухна гражданска война. Страната остава разделена между фракции на изток и запад.
The Wall Street Journal пише още, че въздушните и военноморските бази в Либия няма да компенсират напълно това, което Русия може да загуби в Сирия, казват анализатори.
Наличието на Либия като спирка за зареждане с гориво до Африка би ограничило значително теглото на оборудването, което Москва може да транспортира, според бившия офицер от руските военновъздушни сили Глеб Ирисов, който някога е служил в руската база Хмеймим в Сирия.
Засега руските самолети изглежда спират редовно в Либия. Товарен самолет, собственост на руското министерство на извънредните ситуации, който участва във военни и хуманитарни мисии, спря в източна Либия на път от Русия за Мали, където Русия има военно присъствие, на 16 декември, втори път за седмица, според уебсайта за проследяване на полети AirNav Radar. Не е ясно какво е превозвал самолетът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.