IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Малко арабско малцинство стои между Израел и Сирия

Арабоговорящата общност на друзите подобно на Израел се страхува от ислямистите

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В продължение на десетилетия след като Израел завладя Голанските възвишения, малцинствената общност на друзите, която живее в това планинско село, се смяташе за сирийци. Но за много по-млади друзи в района Израел е единствената страна, която познават, и те виждат бъдещето си там, а не в Сирия.

"Не искам да се връщам", каза Нирвана Юсеф, на 20 години, чиито дядовци са се сражавали за Сирия срещу Израел в Близкоизточната война през 1967 г. "Тук живеем с много по-високо качество на живот".

Сега Израел се опитва да се възползва от това настроение, надявайки се да използва успеха на общността в Израел, за да убеди своите роднини отвъд границата в Сирия, че техният съсед е приятелска сила. Това е част от по-мащабни усилия, които Израел полага след падането на сирийския президент Башар ал-Асад, за да помогне за осигуряването на границата си, пише The Wall Street Journal.

Докато сирийските бунтовници превзеха Дамаск , военното и политическото ръководство на Израел се втурна да се срещне с ръководството на друзите, 150 000 души, говореща арабски общност в Израел, която има силни семейни и обществени връзки със стотиците хиляди друзи, живеещи в Южна Сирия. Около 20 000 от тях живеят на Голанските възвишения. Друзите практикуват тясно поддържана религия, която се формира като ранна издънка от исляма.

И Израел, и друзското малцинство в Сирия се опасяват, че въпреки умерените послания на новите ислямистки лидери на Сирия, те представляват сериозна бъдеща заплаха. За тази цел Израел окупира буферната зона между двете страни и през последните дни унищожи сирийски военни активи, за да ги предотврати да попаднат в потенциално враждебни ръце.

Ако Сирия се разцепи или изпадне в по-нататъшни кръгове на фракционни битки, настоящи и бивши израелски служители казват, че Израел може да помогне за защитата на друзките общности в Сирия и на свой ред друзите биха могли да действат като буфер срещу враговете, които искат да посегнат на границите на Израел.

Подобно затягане на връзките би било продължение на политиката, установена от Израел в първите години на гражданската война в Сирия. Между около 2011 г. и 2018 г. Израел установи връзки с различни бунтовнически групи близо до границата си и им даде пари, храна, гориво и медицински консумативи. Публично Израел заяви, че усилията му са строго хуманитарни.

Сирия, друзи

Настоящи и бивши израелски служители, включително високопоставени служители на друзите, казаха, че Израел вече е действал тайно, за да защити друзите в Сирия по време на гражданската война, но отказаха да предоставят подробности.

"Направихме го в миналото и можем да го направим в бъдеще", каза Хамад Амар, депутат от израелските друзи. Той подчерта, че Израел не иска никаква сирийска земя и че иска да живее мирно заедно със Сирия.

През 2017 г., на фона на ожесточени боеве в Хадер, друзко село от другата страна на границата с Мадждал Шамс, израелската армия каза, че няма да позволи Хадер да бъде наранен. Видео, направено в края на миналата седмица, което бързо се разпространи в социалните медии, показва събиране на друзи в Хадер, на което хората призовават за анексирането му от Израел.

Тези настроения бяха категорично противопоставени от лидерите на Хадер и други близки села в официално изявление. Те казаха, че друзите желаят да бъдат част от обединена демократична Сирия и че видеото не представлява мнозинството от жителите на Хадер. Лидерите на друзите в Израел също изразиха недоволство от призивите за анексиране.  

"Смятам, че има предпазлив подход на изчакване и вижте. Засега те се движат по течението, като искат все още да бъдат част от Сирия, може би малцинство, отворено за възможността да се присъединят към Израел“, каза Аймен Джавад Ал-Тамими , експерт по Сирия и сътрудник на Форума за Близкия изток , базиран във Филаделфия мозъчен тръст, който каза, че е бил в контакт с жителите на Хадер. Сега селото е обкръжено от три страни от израелски войски, след като Израел окупира израелско-сирийската буферна зона след свалянето на Асад от власт на 8 декември.

Сирия,Израел

Най-голямата общност на сирийските друзи живее в Свейда, регион на около 60 мили от границата с Израел.

"Проблемът с Хадер е просто разсейване, нищо повече, и няма никаква стойност", каза Талеб Халаби, бивш учител по английски в Швейда, който каза, че иска да живее в обединена светска Сирия. "Тези, които комуникират с Израел, не представляват нас или представляват големи групи от хора".

Амбициозният лидер на Сирия, Абу Мохамед ал-Джавлани , се срещна с лидерите на друзите в Сирия на 16 декември и им каза, че очаква Сирия да остане обединена и всички бойци да бъдат интегрирани в министерството на отбраната.

Еман Сафади , израелски друзки журналист и експерт по политиката в Близкия изток, каза, че една от визията за бъдещо сътрудничество е друзите в Сирия да могат да дойдат да работят в Израел, където има недостиг на работна ръка.

"Много от друзите в Южна Сирия са изправени пред сериозни икономически затруднения поради продължаващите последици от гражданската война", каза тя. "Работата в Израел, където икономиката е по-стабилна, може да им осигури значителен източник на доходи и да помогне за възстановяването на местната икономика".

В Маждал Шамс синьо-белият флаг на Израел се вее върху всяка общинска сграда. Докато арабският все още е доминиращият език, повечето тук вече говорят и иврит. Всички статуи в селото, някои наскоро украсени с новото тризвездно знаме на свободна Сирия, празнуват историческата роля на тяхната общност в установяването на съвременна Сирия през 1946 г.

"Ние сме сирийски цивилни, живеещи под израелска окупация от 1967 г.“, каза Мажд Абу-Салех , 66-годишен, адвокат от Маждал Шамс. Една от забележителностите на селото е статуя на дядото на Абу-Салех, Асад Кандж Абу Салех, местен лидер в арабското въстание срещу френските владетели на Сирия през 20-те години на миналия век. На него е изобразен революционерът върху кон, изправен на задните си крака, хвърлящ пушката си във въздуха.

друзи

"Ние платихме кръвта за независимостта на Сирия", каза той, като подчерта, че изразява собственото си мнение. Като уязвимо малцинство, разпространено в Ливан, Сирия и Северен Израел без собствена държава, друзите традиционно поддържат строга лоялност към страната, в която живеят.  

Но тази стратегия е застрашена, тъй като малцинствата в Близкия изток са преследвани и са по-уязвими поради разпадането на страни като Ирак и Сирия, каза Юсри Хазран от Йерусалимския еврейски университет, който е друз и изследва малцинствата в Близкия изток.

Вътрешният спор между друзите дали да се съюзят с Израел зависи от това дали хората вярват в безопасността на териториалната национална държава, каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата