Най-голямата петролна рафинерия в Сирия спря дейността си, след като престана да получава суровия петрол от Иран, който преди това представляваше по-голямата част от вноса на страната, каза нейният генерален мениджър пред Financial Times.
Петролната рафинерия Baniyas, която обработва между 90 000 и 100 000 барела суров петрол на ден, произведе последната си партида бензин в петък, каза Ибрахим Мусалем след падането на подкрепяния от Иран бивш президент Башар ал-Асад.
„Извършваме само поддръжка, която отнема кратко време, така че да сме готови, когато суровият петрол бъде наличен“, добави той.
Мусалем каза, че членовете на новото ръководство на Сирия - обслужвани от фигури от Правителството на спасението, което управлява бунтовнически анклав в северозападна Сирия от години - са му казали, че очакват премахване на санкциите за страната, позволявайки на Сирия да внася петрол от неирански източници и също така позволява на рафинерията да закупува части за своето оборудване.
Новото временно правителство беше въведено от Hayat Tahrir al-Sham, ислямистка група, която е определена като терористична организация от САЩ, ЕС, ООН и други. Въпреки обозначението, западните правителства вече са започнали да се ангажират с лидерите на групата. Отделно, сирийската държава също е обект на широкообхватни западни санкции.
Недостигът на петрол е голямо предизвикателство пред временното сирийско правителство, докато се опитва да поддържа функционирането на основните услуги и да започне да съживява опустошената от войната икономика.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза в събота, че недостигът на гориво е една от „незабавните нужди, на които според мен трябва да се обърне внимание да светнат светлините, да се отворят магазините, да се разхождат хората”.
Иран поддържаше военните сили и икономиката на Асад години наред, като отпускаше кредитна линия на сирийската държава за закупуване на ирански петрол и заобикаляне на американските санкции срещу сирийското правителство.
Но след свалянето на Асад, новото ръководство трябва да осигури нови сделки за снабдяване на една вече обсадена нация с решаващ петрол и газ, особено с наближаването на зимата. Сирия има още една рафинерия, с по-малък капацитет, в Хомс.
През последните години при Асад Сирия внасяше 90 процента от суровия си петрол от Иран, а останалите 10 процента идваха от петролни полета в Сирия, каза Мусалем.
Новото правителство проучва възможностите за внос както на суров петрол, така и на неговите производни, каза Мусалем. Той допълни, че първоначално бензиностанциите са били инструктирани да изразходват резервите си, за да не спира притока на гориво през преходния период, но тези резерви вече са били попълнени.
Сирия като цяло изпитва остър недостиг на електроенергия, произтичащ главно от липсата на гориво за работата на електроцентралите. Изключение прави Идлиб, крепостта на HTS, която получава енергия от Турция. Служител във временното правителство каза на FT по-рано тази седмица, че електропроводите от Турция вече се разширяват до град Алепо.
Рафинерията Baniyas добавяше към запасите си петролни продукти от 2020 г., каза Мусалем, в очакване на проект за поддръжка, който изисква двумесечна пауза в операциите.
Той описа дългогодишни проблеми в рафинерията, които трябва да бъдат решени, като повреден комин и щети от земетресение през 2022 г. Рафинерията бърза с по-малки проекти за поддръжка, докато чака нова доставка на суров петрол. „Но машините не могат да спрат твърде дълго, което може да причини корозия“, каза той.
Между 2017 г. и 2020 г. рафинерията понякога е била принудена да спира дейността си за цели два месеца поради липса на доставки на петрол, каза той.
Мусалем каза, че новото правителство на Сирия, създадено след като HTS пое контрола над по-голямата част от страната миналата седмица, обеща да увеличи заплатите на служителите в публичния сектор с 300 до 400 процента. Заплатите на държавните служители в Сирия възлизат на около 25 долара на месец, което ги принуждава да наемат втора и дори трета работа или да разчитат на средства от роднини в чужбина. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.