IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Израел срещу Турция: Засилващата се борба за власт в Близкия изток

Израел няма открито присъствие в сирийските кюрдски райони

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Турция и Израел са основните стратегически облагодетелствани от рухването на сирийския режим, събитие, което сложи край на драматичния спад на иранското влияние в Близкия изток . Но сега тези двама американски съюзници, чиито и без това отровени отношения са обтегнати до точката на скъсване от началото на войната в Газа миналата година, са в собствен курс на сблъсък в Сирия и извън нея, пише The Wall Street Journal.

Управлението на това съперничество вероятно ще се превърне в приоритет за бъдещата администрация на Тръмп, което ще увеличи натиска върху мрежата от съюзи на Америка в Европа и Близкия изток.

„Турските официални лица искат новата Сирия да бъде успешна, така че Турция да може да я притежава, и смятат, че израелците може просто да съсипят всичко“, каза Гьонюл Тол, директор на турската програма в Близкоизточния институт.
Враждебността между Израел и Турция не може да се сравни с дългия и кървав конфликт между Израел, Иран и иранските подставени лица. Управляващите духовници на Техеран се стремят да заличат еврейската държава от картата и двете страни се ангажираха с директни ракетни удари една срещу друга тази година, ескалация на продължилата десетилетия борба между Израел и подкрепяната от Иран Хизбула в Ливан.

Разпадането този месец на водената от Иран „ос на съпротива“, която се простираше от Иран и Ирак през Сирия до Хизбула, представлява незабавна и значителна полза за сигурността за Израел.

И все пак израелски официални лица казаха, че са разтревожени, че една нова водена от Турция ос от сунитски ислямисти може да се превърне в също толкова сериозна опасност с течение на времето, особено предвид публичната подкрепа на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за заклетите врагове на Израел като палестинското движение Хамас.

Докато де факто лидерът на нова Сирия, Ахмед ал-Шараа , широко известен с бойното си име, Абу Мохамед ал Джаулани , казва, че не се интересува от конфликти и иска да се съсредоточи върху възстановяването на страната, той и много други висши личности в Дамаск заемаха ключови роли в Ал Кайда и Ислямска държава, и двете определени от Америка терористични групи. САЩ все още поддържат награда от 10 милиона долара за Джаулани, който размени костюми за костюм и се срещна с европейски дипломати в Дамаск тази седмица.

Докато редът в Сирия се оформя след падането на Башар ал-Асад , Турция се очертава като доминиращата сила в Дамаск. Това приближава Ердоган по-близо от всякога до постигането на амбицията му за сфера на влияние, която се простира през бившите османски земи, чак до Либия и Сомалия. Това е подход, който включва конкуренция с Иран като най-гласен защитник на палестинската кауза.

сирия, турция

„Отношенията с Турция определено са в лошо положение, но винаги има потенциал да се влошат още повече“, каза в интервю Юли Еделщайн , председател на комисията по външни и отбранителни въпроси на израелския парламент. „Не че се заплашваме един друг на този етап, но това може да прерасне в сблъсъци, що се отнася до Сирия, сблъсъци с подставени лица, които са вдъхновени и въоръжени от Турция.“

Новоизбраният президент Доналд Тръмп в изказване в Мар-а-Лаго в понеделник описа свалянето на Асад като „неприятелско превземане“ на Сирия от Турция. Ердоган подчерта собствената си визия за Турция като водеща сила в Близкия изток два дни по-късно. „Всяко събитие в нашия регион и особено Сирия ни напомня, че Турция е по-голяма от самата Турция“, каза Ердоган. „Турският народ не може да избяга от съдбата си.

С изключение на Катар, който е тясно свързан с Турция, други американски партньори в региона, като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Йордания, имат собствени угризения относно новото влияние на Турция. Длъжностни лица там се опасяват, че възраждането на политическия ислям, разпространяващ се от Дамаск, може да подкопае сигурността на техните нации.

Турция, която през 1949 г. стана първата мюсюлманска страна, която призна Израел, все още поддържа посолство в Тел Авив, въпреки че Ердоган нарече премиера Бенямин Нетаняху „касапина на Газа“, след като десетки хиляди палестинци бяха убити от израелските сили там, и наложи икономически санкции на Израел.

The Wall Street Journal пише още, че собствената външна и отбранителна политика на Турция отдавна дразни последователните американски администрации, които се възмущаваха от военното и ядрено-енергийното сътрудничество на Ердоган с Русия и от това, което американски официални лица по това време описаха като скрита турска помощ за Ислямска държава в Ирак и Сирия. „Турция от известно време беше нещо като държава-измамник в рамките на западния алианс“, каза Джонатан Шанцер , изпълнителен директор на Фондацията за защита на демокрациите, мозъчен тръст във Вашингтон, който подкрепя Израел, Украйна и Тайван.
Единственото продължаващо насилие в Сирия сега е офанзива на подкрепяните от Турция милиции, известни като Сирийската национална армия, срещу сирийския кюрдски регион в североизточната част на страната, където се намират няколко американски военни бази. Някои от тези бойци са етнически кюрди от Югоизточна Турция, които произхождат от Кюрдската работническа партия ПКК, организация, която както Анкара, така и Вашингтон смятат за терористична.

Израел, Турция

Подкрепата на Вашингтон за въоръжените групи на сирийските кюрди отдавна е основно оплакване на Турция. „Това, което се случва в момента, е, че една страна от НАТО подкрепя терористична организация, действаща срещу друга страна от НАТО“, каза Мехмет Шахин, депутат от управляващата в Турция партия AKP, добавяйки, че се надява Тръмп да се откаже от тази подкрепа.

За разлика от САЩ, които са разположили около 2000 войници в Сирия, Израел няма открито присъствие в сирийските кюрдски райони, които се намират далеч. „Имаме дълги отношения с кюрдите, това е част от нашата история, част е от тяхната история. Но Израел няма да поеме американската роля в подкрепата на кюрдите“, каза о.р. Генерал-майор Яков Амидрор , бивш съветник по националната сигурност на Нетаняху и сътрудник в Еврейския институт за национална сигурност на Америка.

През последните дни Турция многократно поиска Израел да изтегли войските си от окупационната зона около сирийските Голански възвишения и обвини Израел, че се опитва да саботира прехода след падането на режима на Асад.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата