IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Тайван получава американското си оръжие, но с години закъснение

Петгодишно чакане за 38 танка Abrams подчертава напрежението върху индустриалния капацитет на САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тайван приветства пристигането на първите си най-съвременни американски танкове тази седмица, отбелязвайки това, което описа като „най-голямата военна машина в света“. По-малко споменато беше дългото чакане, предшестващо пристигането на 38-те танка Abrams: Тайван направи поръчката преди пет години през юни 2019 г., по време на първия мандат на новоизбрания президент Доналд Тръмп, пише WSJ.

Според първоначалния план, тайванската армия трябваше да получи първата си партида авангардни танкове M1A2 Abrams през 2022 г., заменяйки танковете Patton от ерата на войната във Виетнам, на които тайванската армия разчита от десетилетия.
Но САЩ пропуснаха тази времева линия с две години, тъй като пандемията от Covid-19 и новите войни в Украйна и Близкия изток натовариха отбранителната индустрия на САЩ .

Сега, когато Тръмп се готви да се завърне в Белия дом , западни и тайвански анализатори на отбраната казват, че изоставането на доставките на оръжие на Тайван – включително реактивни изтребители F-16V и противотанкови ракети TOW – вероятно ще се изясни донякъде.

От десетилетия Вашингтон е най-важният военен поддръжник на Тайпе, доставяйки оръжията, необходими за възпиране и защита срещу потенциална атака от страна на Китай. Пекин твърди, че островът е негова територия и не изключва използването на сила за установяване на контрол над него.

Пекин редовно протестира срещу съобщенията за продажба на оръжия от САЩ на Тайван, като ги осъжда като намеса в суверенните му дела. Това, което се оказа по-ефективно при предпазването на съвременните американски оръжия от ръцете на тайванците, не бяха оплакванията на Китай, а по-скоро тесните места в доставките от САЩ.

В един момент тази година стойността на платените, но все още недоставени оръжейни системи на Тайван надхвърли 20 милиарда долара, според изчисления на Ерик Гомез, анализатор на отбраната в базирания във Вашингтон Институт Като. „Този ​​брой трябва да започне да намалява“, каза Гомес.

В допълнение към танковете Abrams, Тайван миналия месец получи първата си партида високомобилни артилерийски ракетни системи или Himars. Произведената в САЩ система за изстрелване на ракети с голям обсег и висока точност — използвана с голям ефект от Украйна във войната й срещу Русия — поставя цели по югоизточното крайбрежие на Китай в обсег на удар.

До края на тази година се очаква да пристигне пратка от противотанкови ракети TOW-2B след закъснения, които тайванската армия отчасти приписва на напрежението в отбранителната индустрия на САЩ. Военновъздушните сили на Тайван казват, че са оптимисти, че ще получат реактивни изтребители F-16V до 2026 г.

Продажбата на ракетите TOW-2B беше одобрена преди около десетилетие през 2015 г. при тогавашния президент Барак Обама , докато администрацията на Тръмп се съгласи да продаде 108 танка Abrams и 66 реактивни изтребителя F-16V на Тайван през 2019 г., последвани от системите Himars през 2020 г. Останалите 70 танка Abrams се очаква да пристигнат до 2026 г. Говорител на Пентагона каза, че работи в тясно сътрудничество с отбранителните изпълнители за разширяване на производствения капацитет и ускоряване на доставката на оръжия на острова.

танкове, тайван

„Тайван е приоритет във възможно най-голяма степен“, написа майор Пийт Нгуен в отговор на въпроси, добавяйки, че дългите дати на доставка не са специфични за Тайван, а по-скоро глобално предизвикателство. Подходът, който Тръмп ще предприеме към Тайван като цяло, остава неясен. По време на предизборната кампания Тръмп предупреди, че Тайван ще трябва значително да увеличи военните си разходи и да не разчита изцяло на военната подкрепа на САЩ. Тръмп също на моменти подчертава близките си лични връзки с китайския лидер Си Дзинпин, като същевременно подчертава близостта на Тайван до континенталната част на Китай и голямото му разстояние от САЩ.

От друга страна, Тръмп избра редица видни китайски ястреби да ръководят своя екип по национална сигурност, включително сенатор Марко Рубио за държавен секретар и конгресмен Майк Уолц за съветник по националната сигурност. Някои тайвански анализатори казват, че изборът на традиционните скептици на Републиканската партия към Пекин предлага на Тайван възможност да придобие оръжия, които отдавна търси.

Тайванските официални лица заговориха за ангажимента си за подобряване на военните си способности и обещаха да увеличат военните разходи на острова, въпреки контролирания от опозицията законодателен орган, чието влияние върху бюджета усложни подобни усилия.

Анализаторите казват, че новите танкове Abrams поставят отметка и в двете квадратчета, като изпращат ефектно послание до администрацията на Тръмп, че Тайван е готов да плати, за да подобри отбраната си, като същевременно повишава своите способности, в случай че китайската армия извърши десант в Тайван.

„Тайван, да, купува скъпи артикули, ползата от които някои хора може да спорят. Но в крайна сметка мисля, че те са взели мъдри решения с парите си“, каза Дерек Гросман, старши анализатор по отбраната в мозъчния тръст Rand.

Радостта на тайванската армия при пристигането на дълго отлаганата машина можеше да се види в посрещането, което предложи на танковете Abrams по-рано тази седмица. Клип, публикуван от тайванското министерство на отбраната, показва как танковете, забулени в черен плат и превозвани на камиони, пристигат в командването за обучение на бронетехника на острова малко преди зазоряване в понеделник. Тежко бронираните машини също заемат видно място в календара на Министерството на отбраната за следващата година, приветствани като „най-силният танк в света!”.

Съвсем наскоро напускащата администрация на Байдън миналия месец одобри продажбата на Тайван на стойност 320 милиона долара на резервни части и модерни радари за изтребители F-16.

abrams

САЩ трябва да „спрат да въоръжават Тайван и да спрат да насърчават или подкрепят силите за „независимост на Тайван“, които се опитват да постигнат целите си с военни средства“, каза Лин Джиен, говорител на китайското външно министерство, в понеделник на брифинг за пресата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата