Очаква се Руската централна банка да повиши своя основен лихвен процент над рекорда си от 21 процента в петък, докато политиците се борят да укротят инфлацията в това, което Владимир Путин описа като "прегряваща" военна икономика, пише Financial Times.
Елвира Набиулина, ястребовият управител на централната банка на Русия, е изправена пред все по-силен хор от критики от длъжностни лица и олигарси, които казват, че нейните усилия да овладее инфлацията задушават бизнеса. Нейното постоянство в повишаването на лихвите, дори когато инфлацията излиза извън контрола на банката, подчертава как политиците не са успели да балансират неразрешимите приоритети по време на войната , според високопоставени руски бизнесмени и икономисти.
„Или имате огромни разходи, или стабилен валутен курс и пазарна икономика “, каза бивш високопоставен енергиен изпълнителен директор. „Трябва да пожертваш едно от тях. Не можеш да получиш всичко наведнъж.”
Търсенето постоянно изпреварва предлагането, а централната банка разполага с ограничен набор от инструменти освен високите лихвени проценти за справяне с инфлацията на фона на ниска безработица и слаба производителност.
Много икономисти прогнозират инфлация до 10 процента до края на 2024 г., водена от разточителството на разходите за отбрана и съответния бум в потребителския сектор. ЦБР оценява годишната инфлация на 9,6, далеч над целта си от 4 процента.
Рублата се понижи с около 20 процента от летните дъна, за да се търгува на около 103 за долар, засегната от санкциите, ограничаващи енергийния износ на Русия и възможността за международни транзакции. Безработицата се движи около едва 2,3 процента, тъй като производителите на отбранителна техника работят на три смени денонощно, платени от непрекъснато растящите бюджетни разходи, а гражданският сектор се бори да се справи.
Икономиката получава „много повече пари, отколкото може да „усвои“, призна ЦБР в последния си доклад от началото на декември.
Повишаването на лихвения процент на ЦБР от 16 процента през юли привлече няколко видни критици на открито през последните месеци, включително дългогодишни сътрудници на Путин като Игор Сечин, ръководител на петролната компания Роснефт, и Сергей Чемезов, който ръководи производителя на отбрана Rostec. В сряда Сергей Миронов, ръководител на управлявана от Кремъл опозиционна партия, обвини Набиулина в „саботаж“ и каза, че повишаването на лихвите й е влошило инфлацията.
61-годишната Набиулина преведе Русия през няколко икономически кризи, откакто пое управлението през 2013 г., включително финансовата криза от 2014 г., последвала анексирането на Крим от Путин и последиците от пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г.
Това й даде широка свобода на действие от Путин, който призна критиките, но продължава да я подкрепя насаме, според хора, които ги познават.
На годишната си пресконференция в четвъртък Путин призна, че има „инфлация“ и „известно прегряване на икономиката“, но каза, че „правителството и централната банка вече имат задачата да намалят темпото“.
Храбростта на Путин, докато Русия поддържа надмощие на украинското бойно поле, прикрива нарастващата загриженост за това колко дълго Кремъл може да поддържа военните усилия, според бивш високопоставен руски служител. „Той може да издържи две или три години така. Но той знае, че икономиката не може да расте с тези лихви. Това е катастрофа.”
Мрачната икономическа перспектива може да подтикне Путин да сключи сделка за прекратяване на войната в някакъв момент през следващата година, добавиха те. „Той знае, че СССР се разпадна заради надпреварата във въоръжаването и лошото икономическо управление. Той все казва, че не можем да повторим грешките на СССР. Той трябва да спре войната“, каза бившият високопоставен служител.
Няколко индикатора сочат дълбоки проблеми в икономиката, които бумът на разходите все повече се бори да маскира, казват икономисти.
Единият е ръстът на заплатите за неквалифицираните работници, предизвикан от наемането на служители в отбранителния сектор. Някои заплати са се повишили с цели 45 процента през първата половина на тази година, според руския сайт за обяви Headhunter.
„Вашият заварчик беше привлечен във фабриката за отбрана срещу огромна заплата“, каза бившият старши енергетик. „Сега или няма кого да наемете, или трябва да вдигате заплатите, а как ще правите пари? Лихвите са толкова високи, че не можете да привлечете пари и строителството спира.“
Елина Рибакова, старши научен сътрудник в Института за международна икономика Питърсън, каза, че шумът от наемане на служители просто цели „да хвърли хора на фронтовата линия и да произвежда Калашников. Това не е растеж на производителността.
Не достигат и квалифицирани работници. Русия е изправена пред недостиг на 1,5 милиона висококвалифицирани работници, особено в строителството, транспорта и комуналните услуги, каза вицепремиерът Александър Новак по-рано този месец.
Скорошното понижение на рублата също показва как руската икономика е подложена на по-голямо напрежение, тъй като западните санкции са насочени към Москва по по-креативни начини.
Миналият месец САЩ поставиха в черния списък Газпромбанк, основният проводник на Русия за износ на енергия и един от малкото кредитори, които все още не са подложени на западни санкции.
Обикновените руснаци са тези, които са почувствали най-голямо финансово напрежение. В цялата страна цената на квадратен метър жилища е скочила от началото на войната с 30 процента, според SberIndex, набор от данни, събран от най-голямата държавна банка в Русия.
Това, съчетано с нарастващите лихви по ипотечните кредити и спирането на субсидираното кредитиране, направи мечтата да притежават дом непостижима за мнозина. „Много съжалявам, че не взех ипотека, когато лихвите бяха ниски. Сега изглежда, че никога няма да можем да си го позволим – поне не и в тази страна“, каза Арина, самотна майка на около 30 години от Москва.
Реалностите на управлението на военновременна икономика означават, че Набиулина има малко възможности, каза Рибакова.
„Тя може да се опита да се намеси в субсидираните заеми за военно-промишления комплекс. Никой няма да й позволи да го направи“, каза тя. „Това не е приоритет. Приоритетът е по-силен ръст на производството и военнопромишленият комплекс, така че инфлацията е второстепенна.