Членове на бившето кралско семейство на Гърция са подали молба за гръцко гражданство и официално са признали републиканската система на управление на страната. Това е знаменателен ход 50 години след премахването на монархията, съобщи „Гардиън“.
Покойният крал Константин II и членовете на неговото семейство бяха лишени от гръцко гражданство през 1994 г. в спор с правителството относно бивша кралска собственост и твърдения, че той е отказал да се откаже от правото на гръцкия престол за своите потомци.
Служителят на вътрешното министерство Атанасиос Балерпас заяви, че роднините на покойния крал, който почина миналата година на 82-годишна възраст, са подписали декларация, с която признават републиканското правителство и приемат ново фамилно име „De Grece“ - на френски „от Гърция“.
Но изборът им да подадат молба, използвайки фамилното име „De Grece“ подразни левите политици, като един от тях заяви, че това създава „объркване“.
„Когато казват, че се отказват от титлите си и от всякакви бъдещи претенции към трона, като избират това фамилно име, те създават объркване“, заявиха от Социалистическата партия.
За лявата партия „Сириза“ „изборът на фамилно име е проблематичен, защото гръцкият правен ред не признава титли и благороднически титли“.
Длъжностните лица не са посочили официално имената на кандидатите. Гръцките медии обаче съобщават, че 10 членове на семейството са поискали гражданство, включително всичките 5 деца на Константин II и бившата кралица Анна-Мария - Алексия, Павлос, Николаос, Теодора и Филипос, както и петима от внуците на покойния крал.
„В момента се решава исторически висящ въпрос“, заяви служителят на вътрешното министерство Балерпас пред държавното радио. „Нека сега погледнем към бъдещето. Мисля, че това е добър момент, защото се затваря един проблем от миналото и сега можем да гледаме напред като народ“.
Гръцката монархия беше премахната с референдум през декември 1974 г., когато гласоподавателите подкрепиха с огромно мнозинство републиканска конституция, месеци след падането на седемгодишната военна диктатура.
Членовете на кралското семейство живяха в изгнание в продължение на десетилетия, преди Константин да се завърне като частно лице през седемдесетте си години. Отнемането на гръцкото им гражданство през 1994 г. става по време на съдебна битка за бившето кралско имение, което сега е държавна собственост.
Преди това те отказват да приемат фамилно име, дистанцирайки се от името Глюксбург, дадено със закон от 1994 г., което според тях ги свързва твърде тясно с германското им потекло и ги прави да изглеждат по-малко легитимни гърци.
Решението за гражданство сега трябва да бъде публикувано в официалния държавен вестник, преди да могат да кандидатстват за държавни лични карти и гръцки паспорти.
Законодатели от лявоцентристките и левите опозиционни партии заявиха, че на бившите членове на кралското семейство не е трябвало да се разрешава да избират собственото си фамилно име - някои от тях твърдяха, че то звучи по-скоро като титла, отколкото като стандартно фамилно име - но не се противопоставиха на правото им на гражданство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.