IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Истинският Макрон: сексист, хомофоб и расист

Le Monde разкри как говори президента за народа и служителите си

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът Макрон беше обвинен в правене на расистки, сексистки и хомофобски коментари от уважавания френски вестник Le Monde.

Статията, публикувана в петък, предизвика яростна негативна реакция от Елисейския дворец, но вестникът заяви, че стои зад своята история. В нея се казва, че миналата година Макрон е казал на Орелиен Русо, своя бивш министър на здравеопазването: „Проблемът на (болничните) спешни отделения в тази страна е, че са пълни с „Мамадус“.

„Мамаду“ е често срещано западноафриканско име, което понякога се използва във Франция като унизително препратка към цветнокож човек. Русо отказа да коментира дали Макрон е направил подобен коментар, като каза само, че въпросът е отпреди повече от година.

Le Monde също така твърди, че Макрон е наричал политическите фигури от женски пол „cocottes“ - термин, използван във френския жаргон за проститутка или безразборна жена. Той използвал термина за да говори за Луси Кастес - висш държавен служител, предложен от левите партии за кандидат за министър-председател след неуспешните парламентарни избори това лято, и към Марин Тонделие - лидер на Зелената партия.

Макрон също е описал Hôtel Matignon, официалната резиденция на френския премиер, като „la Cage aux Folles“, имайки предвид филм за гей двойка, управляваща нощен клуб, когато Габриел Атал, който е гей, беше министър-председател на страната. Атал беше назначен от Макрон през януари и подаде оставка след предсрочните парламентарни избори през лятото.

„Елисейският дворец официално отрича тези съобщени коментари. Медията не е потърсила кабинета на президента за коментар преди публикуване“, каза член на президентския персонал. „Това повдига въпроси за журналистическата етика.“

Опозиционните лидери обаче незабавно осъдиха новината за коментарите на Макрон. Тонделиер публикува в "X": „Вчера научихме за изключително шокиращи хомофобски коментари от президента на Републиката за Габриел Атал. Днес става дума за сексистки коментари… Очакваме утрешния ден с нетърпение.”

Мануел Бомпард от крайнолявата France Unbowed публикува: „Тези расистки изказвания на президента на Републиката, докладвани от вестник Le Monde, са обида за Републиката. Това е абсолютен позор. Нямам търпение да си отиде.“

Разкрития за Макрон започнаха да валят, след като Маркон направи безчувствения коментар, че той „не е циклонът“, по време на обиколка във френския регион на Индийския океан Майот, където бе освиркван и беше призован да подаде оставка. Гневните жители му казаха, че нямат чиста питейна вода и поискаха повече помощ, като казаха, че се чувстват изоставени от френските власти. „Аз не съм циклонът“, отговори президентът. "Не съм виновен."

Жителите викаха „Макрон оставка“, „Глупости говорите“ и „Вода, вода, вода“, докато той преминаваше през някои от най-тежко засегнатите райони, където крехки колиби са превърнати в купища отломки.

В разгорещен разговор президентът защити правителството от обвиненията, че пренебрегва Майот. „Бъдете щастливи, че сте във Франция. Ако не беше Франция, щяхте да сте 10 000 пъти по-зле“, каза той, използвайки ругатня, цитиран от Reuters.

Абубакар Ахамада Млачахи, един от многото хора, които се борят да си осигурят ресурси, които да покрият основните им нужди, каза: „Най-важното е водата за децата. Преди да поправим къщите, преди да поправим каквото и да било, ежедневието... имаме нужда от вода.“

34-годишният строителен работник, който е родом от Коморските острови, съседна островна държава, каза, че къщата му е била разрушена от циклона и сега той пребивава на хълм в Лонгони, товарното пристанище на Майот. „Всичко е изчезнало“, каза той.

Макрон планираше да напусне Майот в четвъртък след кратко посещение, но реши да остане за още един ден. „Това е знак на уважение и внимание, което е важно за мен и което ми позволява да видя малко повече от това, през което преминава населението“, каза той. По думите му да си тръгнат от мястото на трагедията само само няколко часа по-късно можело да накара хората да повярват, че „ние идваме, разглеждаме и си тръгваме“.

Макрон обяви, че Франция ще обяви национален ден на траур в понеделник за най-малко 31 души, за които се знае, че са загинали. Хиляди обаче все още са в неизвестност и се очаква окончателният брой да е много по-висок. Голяма част от архипелага все още е без електричество. Хуманитарните работници казаха, че водата и храната са основни приоритети. Макрон донесе четири тона храна и лекарства при посещението. Той обеща да възстанови опустошените домове и инфраструктура на островите.

Територията край източното крайбрежие на Африка, на север от Мадагаскар, е най-бедната част на Франция. Равнищата на престъпността са високи, а всички са засегнати от лошите жилищни и обществени услуги. Неговите ресурси са напрегнати от масовата нелегална имиграция от съседните Коморски острови. Смята се, че мигрантите без документи са сред най-засегнатите от циклона. По официална статистика населението е 321 000, но се смята, че реалната цифра е много по-висока.

Обявено е бедствено положение, за да могат да се заобиколят бюрократичните бариери за по-бързо справяне с кризата.

Циклонът Чидо, най-лошият ударил архипелага от 90 години, донесе ветрове със скорост над 140 мили в час в събота, изравнявайки районите, където повечето хора живеят в импровизирани бараки с ламаринени покриви.

Бурята удари и континенталната част на Африка, убивайки най-малко 45 души в Мозамбик и 13 в Малави.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата