Независимо дали Илон Мъск е истинският “президент“, просто “премиерът“ или само мултимилиардерът на Доналд Тръмп, той изпълнява безпрецедентна роля, която може да породи конфликти на интереси за новата администрация.
Прахът все още се утаява след ролята на пионера на Tesla и SpaceX миналата седмица в саботирането на пакета за разходи в края на годината, който в крайна сметка беше заменен от по-малък временен закон, който да остави правителството отворено до март.
Републиканските законодатели в неделя се надпреварваха да хвалят и защитават собственика на X - може би не е изненадващо, тъй като най-богатият човек в света заплаши да финансира първични предизвикателства на членове на Конгреса, които се противопоставят на заповедите на Тръмп.
“Слава Богу, че Мъск купи Twitter, защото това е единственият начин да разберем какво има в този законопроект“, каза сенаторът от Тенеси Бил Хагърти пред Дана Баш от CNN в “Състоянието на Съюза“. Коментарът може да изглежда странен, тъй като законодателите не трябва да имат нужда от социална медийна мрежа, за да могат да четат законопроект, преди да гласуват. Но Хагърти също разкри влиянието на Мъск върху базата на Републиканската партия, когато каза, че “всеки един от нашите офиси е бил затрупан с обаждания от нашите избиратели“ след оплакванията на милиардера, че сметката е пълна с раздути разходи.
Демократите се опитват да променят суетата около аурата на Тръмп, подигравателно внушавайки, че дори и след като е спечелил втори мандат, той все още не е толкова могъщ, колкото родения в Южна Африка технологичен магнат. Все пак на него се падна тежестта да намали размера на правителството, след като новоизбраният президент встъпи в длъжност .
Сенаторът от Делауеър Крис Куунс измисли сценарий за “състоянието на Съюза“, в който Мъск удвоява хаоса, който характеризира първия мандат на Тръмп. “Това е прогноза за това, което е вероятно да се случи. Няма да имаме новоизбрания президент Тръмп като милиардер, който туитва яростно в 4 часа сутринта. Ще имаме и Илон Мъск, който внася нестабилност в начина, по който се справяме с много сложни и важни проблеми за нашата страна“, каза той.
Коментарите на Куунс дойдоха, след като множество демократи заговориха за “президента Мъск“, докато страната се клатеше на ръба на затварянето на правителството миналата седмица.
“В сряда сутринта Илон Мъск доказа, че е истинският лидер на Републиканската партия, защото в продължение на около четири или пет или шест часа той туитваше без прекъсване срещу сделката, която беше договорена и съгласувана от всички страни“, Демократът Брендън Бойл от Пенсилвания каза пред Джесика Дийн пред CNN в почивните дни.
Коментарите на Тръмп подсказват най-малкото, че постоянното отразяване на ролята на Мъск е привлякло вниманието му и че той негодува от идеята, че новият му най-добър приятел е “силата зад трона”. Те също така ще предизвикат нови спекулации за това колко дълго новоизбраният президент, който обикновено не обича да споделя светлината на прожекторите, ще толерира извисяващия се профил на Мъск. След избирането на Тръмп за президент на САЩ собственикът на Tesla и Space X доста често е засичан в Мар-а-Лаго.
Визионер, който насочва огромната си власт към политиката
Иновацията на Мъск направи революция в електронната търговия, електрическите превозни средства и космическата индустрия и води натиска на САЩ да изпрати хора на Марс. Той е смятан за герой за много американци. А неговите все по-десни, популистки политически възгледи и способността му да мобилизира хората зад себе си, откакто купи X, го превърнаха в талисман за масовите избиратели на Тръмп, които вярват, че правителството ги е провалило.
Технически, няма съмнение кой има най-голяма власт. Тръмп ще положи клетва като президент на 20 януари и ще командва най-мощната армия в света и огромен арсенал от ядрени оръжия. Той също така ще бъде подкрепен от решение на Върховния съд, произтичащо от едно от съдебните му дела, което разширява обхвата на изпълнителната власт. Мъск, съпредседателят на новия отдел на Тръмп за правителствена ефективност или DOGE, вероятно няма да има реална власт извън продължаващото покровителство на новия президент.
Благодарение на изключителното си богатство, мегафона, предоставен от собствеността върху една от най-големите социални медийни мрежи, както и огромни международни интереси, глобални компании и контакти, Мъск е пример за рядък вид недържавна власт. Той има способността да влияе на правителства, избори, икономики и дори на воденето на войни. Следователно той може да бъде предимство за Тръмп и Америка, ако работи в националния интерес.
Но присъствието на Мъск в центъра на правителството на САЩ също така повишава възможността за зашеметяващи потенциални конфликти на интереси, особено след като неговите фирми се възползват от милиарди долари в държавни договори. Мъск ще бъде в състояние да рационализира регулациите в DOGE, за да облагодетелства пряко собствения си бизнес. И той ще притежава огромна неизбрана власт, далеч извън обсега на почти всеки друг американец, след като финансира кампанията на Тръмп в размер на десетки милиони долари.
И може би повече от всеки друг скорошен президент, Тръмп изглежда податлив на магнетизма на някой толкова завършен и харизматичен, какъвто е Мъск, както и на символа на статута да имаш най-богатия човек в света като подчинен в своя двор.
Как Мъск унижи говорителя на Камарата
Силата на Мъск беше изложена на показ миналата седмица, когато той смаза първоначалния план за временни разходи на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън с виелица от публикации в X, предизвиквайки реакция дали всъщност Мъск не е “президент на свободна практика”, визирайки липсата на реакция от страна на Тръмп.
По-късно Тръмп навакса, като сам решително се обяви против законопроекта и поиска правомощията на правителството да вземат заеми да бъдат увеличени, преди президентът Джо Байдън да напусне поста. Неговото натрупване предизвика спекулации дали новоизбраният президент се опитва да отиде по-далеч от Мъск, за да подчертае собствения си авторитет. Независимо от това, първоначалната дефенестрация от Мъск на законопроекта за разходите и начинът, по който той незабавно успя да упражни власт над Джонсън, който е в конституционната линия на наследяване само след вицепрезидента, бяха изключителни.
Сенатор Маркуейн Мълин настоя в интервю за Кайтлан Колинс от CNN в петък, че Мъск работи в тясно сътрудничество с новоизбрания президент. “Видяхте Илон и президента Тръмп да работят заедно като екип. Илон поемаше една задача, която президентът Тръмп искаше. А президентът Тръмп пое другата задача”.
И все пак, видната роля на Мъск може да отвори друга линия на атака за демократите - особено ако Мъск и неговият съпредседател на DOGE, Вивек Рамасвами, бивш кандидат за президент на Републиканската партия, започнат да препоръчват премахването на програми, на които разчитат работещите в Америка, на които Тръмп се закле по време на кампания за подпомагане.
Вече има тематично разминаване между връзката на новоизбрания президент със сините якички и избора му на кабинет, пълен с милионери и милиардери, които е вероятно да се възползват непропорционално от огромните данъчни облекчения, които той ще предложи през следващата година.
Докато Тръмп управлява отношенията на САЩ с други нации, той може да се сблъска с обратната реакция от опитите на Мъск да формира политиката по света. Новият му приятел например критикува новото британско правителство на премиера на Лейбъристката партия Кийр Стармър. А миналата седмица той подкрепи крайнодясната партия на Германия, докато страната се бори с политическа криза. “Само AfD може да спаси Германия“, написа Мъск на X в петък. За него е едно да изрази правата си на свобода на словото като индивид. Но като се има предвид близостта на Мъск до Тръмп и квази-официалната роля, която ще играе в бъдещата администрация, коментарите му могат да предизвикат объркване относно политиката на САЩ и възгледите на новия президент.
Нарастващата известност на Мъск подхранва дебата за това колко дълго Тръмп ще толерира това, което често изглежда най-ярката звезда в неговата орбита. Всяко разделение между двойката може да бъде болезнено и за двамата, тъй като мечтателят на космическите полети има значителен интерес да удължи договорите си с правителството на САЩ. И Тръмп може да се притеснява от подхранването на обратна реакция от приятел, превърнал се във враг, който контролира X.
Но бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи, който някога беше приятел с Тръмп, преди да бъде изгонен от вътрешния му кръг, прогнозира, че статутът на Мъск като дясната ръка на новоизбрания президент няма да продължи дълго.
“Когато първоначално започнете в тази роля, имате огромно влияние“, каза Кристи в “Тази седмица“ на ABC News в неделя. “И той обича да си наоколо и обича да те слуша, а ти си най-доброто нещо на света. Винаги ще намалява. И това се случва. И ще го видите. Това ще се случи и с Илон Мъск”, на мнение е Кристи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.