IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Кой е най-големият Тръмпфлуенсър в Европа?

Готови ли са ЕС лидерите да удовлетворят капризите на Тръмп?

Reuters

Reuters

Европейските лидери ще се борят за влияние, когато Доналд Тръмп поеме отново поста след няколко седмици. Има няколко опции кой може да се окаже основния му събеседник отвъд Атлантическия океан. Няколко седмици ни делят от триумфалното завръщане на Тръмп в Белия дом, а европейските лидери ще се състезават ожесточено кой може да упражни най-голямо влияние върху неговата администрация.  

Има всичко, за което да се играе – като се има предвид обещаната политическа програма на САЩ, която може да включва налагане на пагубни тарифи и премахване на защитите за сигурност от Европа.  

Претендентите за короната кой ще е най-големия Тръмпфлуенсър (от инфлуенсър, игра на думи Trumpfluencer, бел. ред.)  ще бъдат изправени пред куп предизвикателства – не на последно място отбелязаната капризност на Тръмп, която накара дори най-близките му подбрани помощници в Белия дом бързо да изпаднат в немилост.  

Тези, които искат да успеят, може да се наложи да демонстрират близост с политическия дневен ред на Тръмп и неговото его, но също и способността да му предложат нещо повече, което той иска.  

Euronews проверява и основните кандидати за Тръмпфлуенсър в Европа

Еманюел Макрон

Въпреки неволите във вътрешната политика на Франция – запуснат парламент и многократни оставки на правителството – френският президент Еманюел Макрон все още изглежда притежава всичко необходимо, за да бъде водещ европейски шепот на Тръмп.  

Той вече си осигури дипломатически триумф, като покани Тръмп на повторното отваряне на катедралата Нотр Дам. Направи и нещо повече - убеди го да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.  

Като владетел на държава с най-голямата армия в ЕС, дълга история на дипломатически финес и изобилие от възможности за помпозност, Макрон ще има много възможности да очарова и да угажда на новоизбраният президент на САЩ.

Джорджия Мелони

Италианският десен лидер със сигурност ще се опита да се позиционира като водещ Тръмпфлуенсър. “Оста САЩ-ЕС минава през Италия“, се казва в неотдавнашен пост в социалните медии от партия на Мелони “Братя от Италия“.

Тя със сигурност е култивирала добри отношения със сурогатите на Тръмп, включително Илон Мъск и Стив Банън, независимо, че някои от по-плодотворните съобщения за нейните игри с Мъск са фалшиви новини, генерирани от AI (стрсастрана целувка между Мелони и Мъст в Париж, бел. ред.)

Виктор Орбан

Подобно на Мелони, унгарецът Виктор Орбан ще се надява, че споделената му политическа перспектива ще го превърне в човек на Тръмп в Европа.  Някои в орбитата на новоизбрания президент очевидно са почитатели на все по-авторитарните практики на Орбан, които го накараха да блокира несъгласието от медиите или академичните среди.

Орбан беше домакин на конференция за консервативно политическо действие, на която Тръмп допринесе с видео съобщение. Не бива да се забравя, че именно Орбан е чест посетител в дома на Тръмп във Флорида, Мар-а-Лаго.

Тиери Бретон, бивш европейски комисар на Франция, със сигурност е говорил за ролята, която унгарският лидер може да играе при втори мандат на Тръмп.  Но влиянието трябва да действа по два начина. Унгария остава сравнително малка страна-членка; Орбан, който води битка с Брюксел за правата на убежище и съдебната независимост, все повече се отчуждава от Брюксел и не е сред онези, които формираха центристката коалиция на фон дер Лайен.

Наскоро освободени от ограниченията на Брюксел, някои със сигурност се надяваха на по-топли отношения между САЩ и Обединеното кралство след Брекзит.  

Новоизбраният министър-председател на Обединеното кралство със сигурност иска да може да запази възможностите си отворени. В реч през декември новият министър-председател на Обединеното кралство Кийр Стармър каза, че не е трябвало да избира между двата исторически съюза със САЩ и Европа.  

Тръмп вече се противопостави на активистите на Лейбъристката партия на Стармър, които според него активно подкрепят неговия съперник Камала Харис.  

Междувременно, както и в Германия, Мъск също изглежда готов да се намеси във вътрешната политика, заявявайки, че расовите напрежения в Обединеното кралство ще доведат до гражданска война, и подкрепя Reform, евроскептичната нововъзникнала партия, водена от Brexiter Найджъл Фараж.

Олаф Шолц

Въпреки че той представлява най-големият член на ЕС, Белият дом може да не смята, че канцлерът на Германия заслужава твърде много инвестиции. Шолц ще се изправи пред гневни гласоподаватели на общите избори само няколко седмици след като Тръмп встъпи в длъжност.

Намесите на сурогата на Тръмп Илон Мъск в полза на партията “Алтернатива за Германия“ (AfD) може да влошат отношенията още повече.  Крайнодясната група не е само съперник на Шолц, но също така се възприема от голяма част от политическия истаблишмънт на Германия като отвъд бледа.

Урсула фон дер Лайен

Като ръководител на Европейската комисия фон дер Лайен на пръв поглед е лош приятел на Тръмп, чиято политика е подчертано националистическа и евроскептична.  

Но тя също така е в добра позиция да бъде негов събеседник по основния му проблем - търговския дефицит на САЩ с ЕС.  

Тръмп заплаши да наложи мита от 10% на ЕС, заедно с други големи търговски партньори – въпреки че той също така предположи, че те могат да бъдат договорени надолу, ако блокът се съгласи да купува повече изкопаеми горива от САЩ.  

Но въпреки хвалебствията си, той също се интересува от изкуството на сделката.  

Търговската война между САЩ и ЕС при първото му управление беше предотвратена на косъм, след като Брюксел даде обещание да купува повече американска соя: привидно скромен, макар и политически тотемичен жест.  

Това предполага, че има изход от потенциално пагубните търговски бариери за тези, които могат да сключат правилната сделка за изперкали подробности. Фон дер Лайен, подкрепена от своите легиони служители, може да е в добра позиция да го направи.

Марк Рюте

Ръководителят на НАТО Марк Рюте може да се окаже една от най-трудните връзки на Тръмп, но и най-важната за европейците.  

Ако Тръмп се стреми да оттегли подкрепата си или да се откаже от гаранциите за сигурност, това може да се окаже екзистенциално за отбранителния пакт, който е в сила от Втората световна война.

Тръмп има вече изградени отношения с Рюте. По време на среща между двамата в Белия дом през 2019 година, Тръмп описа двамата като “приятели“. Тогава Рюте още беше холандски министър-председател.  

Холандският приземен търсач на компромиси все още може да се превърне в идеалния проводник за предаване на посланието, че Тръмп трябва да продължи – както той го вижда – да се бори за сигурността на Европа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата