Петролното петно от два повредени танкера край бреговете на Южна Русия този месец може да е замърсило до 200 000 тона почва. Това заяви руският министър на природните ресурси Александър Козлов.
На 15 декември два руски петролни танкера „Волгонефт-212“ и „Волгонефт-239“ бяха засегнати от буря в Керченския проток. Единият от тях потъна, а другият заседна на дъното, предаде АФП.
Протокът разделя Русия от украинския полуостров Крим, който Москва анексира през 2014 година.
Корабите са превозвали 9200 тона мазут, около 40% от който може да се е излял в морето, според данни на руските власти. Мазут е открит по десетки километри от плажната ивица. Особено силно е засегнат морският курорт Анапа. На бреговете на пристанищния град Керч в анексирания Крим също има петна от мазут. Това показват снимки, излъчени от местните власти.
Доброволци в бели защитни облекла почистват плажовете в региона, според снимки, публикувани от областния управител Вениамин Кондратиев.
„Доброволците казаха, че снощи почти всичко е било почистено, но през нощта вълните отново са отложили мазут“, посочи той.
Местните власти излъчиха и кадри на напръскани с нефт птици, на които доброволци помагат.
Десет делфина също може да са загинали от петролния разлив, съобщиха по-рано от специализирания център „Делфа“. Те добавиха, че са необходими изследвания, за да се потвърди причината за смъртта.
„Това е изключително тревожна ситуация“, написа научната институция, която защитава делфините в Черно море, в Telegram. А миналата седмица президентът Владимир Путин нарече случилото се „екологична катастрофа“, пише БГНЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.