Докато украинските сили се борят да задържат руската армия на бойното поле, а новоизбраният президент Доналд Тръмп се стреми да посредничи за мирно споразумение, през последните седмици президентът Володимир Зеленски сигнализира за по-голяма готовност за преговори за прекратяване на войната — голяма промяна за украински ялидер, който отдавна се закле да се бори за всяка педя от земята на страната си, пише Washington Post.
Съобщенията на Зеленски бяха внимателни; той не е казал изрично, че Киев ще се съгласи на отстъпки – териториални или други – дори когато Русия окупира повече от 20 процента от Украйна и вероятно ще запази контрола върху тази земя след евентуално прекратяване на огъня. Но след като преди това заяви, че преговорите могат да започнат едва след като Москва изтегли всичките си войски, Зеленски сега подчертава необходимостта от дългосрочна сигурност, а не от незабавното връщане на територия.
Изданието пише още, че промяната в реториката на Зеленски – нещо, което украински и западни служители забелязаха – вероятно може да се отдаде на влошаващата се ситуация на фронтовата линия и идващата американска администрация, която постави под съмнение бъдещата помощ за сигурността на Киев. Украински официални лица през първата година от войната подчертаха важността на връщането на цялата земя на Украйна, включително Крим и други области, които Русия ефективно управлява от 2014 г., като условие за всяка сделка.
На последните срещи с Тръмп и европейски лидери обаче Зеленски се съсредоточи повече върху това, което той нарече „траен мир“ за Украйна. Основният приоритет е осигуряването на покана за военния съюз на НАТО и други гаранции за сигурност, като възможното присъствие на западни мироопазващи сили , за предотвратяване на бъдещи руски атаки.
Администрацията на Зеленски „разбира, че нещата ще се променят“ при Тръмп, каза Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия, който съпредседателства Международната работна група за руски санкции с украински служители.
„Мисля, че за Зеленски това го освобождава от заключената му позиция, че те щяха да се бият до границите от 1991 г., независимо от всичко“, добави Макфол. „Сега той може да каже:„ Е, с удоволствие бих го направил, но Тръмп дойде и нещата се промениха.
В скорошно интервю за Sky News Зеленски каза, че „горещата фаза на войната“ може да спре, ако Украйна стане член на НАТО. Земята, която руските сили контролират, може да бъде върната по-късно „по дипломатически начин“, каза той. Коментарите отбелязаха най-забележителното му признание досега, че Киев ще обмисли поне временно да отстъпи територия.
В крайна сметка повечето се съмняват, че руският президент Владимир Путин е готов да преговаря, докато войските му постигат успехи на фронтовата линия въпреки тежките жертви. Някои служители спекулират, че Зеленски разумно се предпазва и се надява, че неговата по-отстъпчива позиция ще го хареса на Белия дом на Тръмп и ще го остави отворен за предоставяне на повече подкрепа за отбраната на Украйна, ако Путин отхвърли преговорите.
Европейските съюзници на Киев също се борят с променящата се реалност и се опитват да оформят изхода. Те се стремят да увеличат подкрепата за Украйна, притеснени, че завръщането на Тръмп може да означава намалено финансиране от САЩ и че позицията на Киев за преговори е твърде слаба в момента.
А политиците в цяла Европа обсъждат по-нататъшно увеличаване на разходите за собствената си отбрана, тъй като генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че съюзниците трябва да „се преместят към нагласа за военно време“ и да харчат много повече за отбрана, за да останат готови да противодействат на всякакви заплахи от Русия през следващите години.
Междувременно Путин се придържа към своята максималистична позиция: ефективна украинска капитулация. Той изложи условията си за мирни преговори през юни, изисквайки Украйна да предаде на Москва постоянен суверенитет върху четири региона, които Русия твърди, че анексира през 2022 г. - Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон, както и Крим. Това би означавало Киев да предаде повече територия на Русия, тъй като руските сили не контролират напълно тези региони.
Путин настоя Украйна да се откаже окончателно от членството си в НАТО. На маратонска пресконференция в четвъртък той също спомена исканията на Русия в разговорите между двете страни в Истанбул през първите месеци на войната, които призоваваха за значително намаляване на размера на украинската армия.
Акцентът на Зеленски върху гаранциите за сигурност произтича от дълбокото недоверие към Русия и загрижеността, че ако битките спрат сега, Путин може просто да нахлуе отново след няколко години – както направи през 2022 г., осем години след незаконното анексиране на Крим. Прекратяване на огъня без дългосрочна цел би дало на Русия възможност да попълни своите военни редици и оръжейни запаси, казаха украински официални лица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.