Според пратеник на президента Владимир Путин Русия строи над 10 ядрени блока в чужбина, тъй като се стреми да отговори на нарастващото търсене на енергия, водено от изкуствения интелект и развиващите се пазари, пише Financial Times.
Москва удвоява усилията си за засилване на глобалното си влияние чрез разширяване на ядрения си флот, като в процес на изграждане са централи в страни като Бангладеш, Китай, Египет, Индия, Иран и Турция. Русия засили ролята си на основен доставчик на ядрена енергия, въпреки че петролният и газовият сектор беше изправен пред тежки санкции след нахлуването си в Украйна.
Борис Титов, специалният представител на Кремъл за международното сътрудничество в областта на устойчивостта, каза, че страната иска да циментира позицията си на „един от най-големите строители на нови ядрени централи в света“.
Той каза, че Русия очаква силно търсене на ядрена енергия от развиващите се страни, които искат по-чисти източници на енергия, както и от технологичните компании, които използват AI в центровете за данни. Международната агенция за атомна енергия прогнозира тази година, че световният ядрен производствен капацитет ще се увеличи със 155 процента до 950 гигавата до 2050 г.
„Изграждаме повече от 10 различни единици по целия свят“, каза Титов пред Financial Times. „Имаме нужда от много енергия. Няма да можем да осигурим тази енергия без да използваме. . . ядрен. Знаем, че е безопасно. . . не отделя [емисии на парникови газове], така че е много чист.“
Нарастващото задгранично ядрено портфолио на Русия, включително изграждане на реактори, доставка на гориво и други услуги, обхваща 54 държави, според статия, публикувана миналата година в списание Nature Energy от Норвежкия институт за международни отношения.
Титов посочи унгарския завод Пакш 2, както и подразделения в Бангладеш и Турция. Русия също се очаква да построи централа с малки модулни реактори в Узбекистан, докато подписа споразумение с управляващата хунта на Буркина Фасо през 2023 г.
FT съобщи тази година, че Русия е участвала в повече от една трета от новите реактори, построени по света.
Западните правителства се опитаха да отблъснат ядреното влияние на Русия, като САЩ забраниха вноса на обогатен в Русия уран този май.
С изключение на Унгария, повечето източноевропейски страни са подписали договори за гориво, разработено за реактори от съветската ера от американската компания Westinghouse след пълномащабното нахлуване в Украйна.
Като част от по-широк натиск за постигане на индикативната цел за освобождаване от внос на руско гориво до 2027 г., Дан Йоргенсен, новият еврокомисар по енергетиката, каза, че иска да проучи „пълната верига на ядрени доставки“.
Но унгарският премиер Виктор Орбан и словашкият министър-председател Роберт Фицо казаха, че ще блокират всякакви стъпки за ограничаване на гражданската ядрена енергийна индустрия на Русия.
След среща с Путин в неделя Фицо каза в публикация във Facebook, че потенциалните санкции срещу Русия ще бъдат „финансово щети и ще застрашат производството на електроенергия в атомните електроцентрали в Словакия, което е неприемливо“.
FT пише още, че страховете са, че Русия може да създаде критичен недостиг на ядрено гориво за блока, както направи с газа през 2022 г., са преувеличени, каза високопоставен служител на ЕС.
„Росатом има личен интерес да бъде надеждна“, добавиха те.
По-непосредствен проблем са санкциите на САЩ срещу Газпромбанк, основен канал за енергийни плащания към Русия. Мерките освобождават гражданската ядрена енергия с изключение на унгарската централа Paks 2. Външният министър на Унгария Петер Сиярто нарече отделянето на новата централа „изцяло политическо решение“.
Много развиващи се страни търсят ядрена енергия, за да отговорят на изискванията за чиста енергия, предлагайки повече потенциални пазари за Русия.
Ник Назми Ник Ахмад, министър на природните ресурси и устойчивостта на околната среда на Малайзия, каза пред Financial Times, че страната „проучва въвеждането на ядрена енергия“.
Той коментира още, че всички „основни играчи“ „разговарят с (малайзийското) правителство“ за потенциални проекти, без да споменават конкретни държави.
Говорейки на срещата на високо равнище на ООН за климата COP29 в Азербайджан през ноември, Джейк Ливайн, старши директор по климата и енергетиката в Съвета за национална сигурност на САЩ, каза, че Вашингтон е загрижен относно страните, които се обръщат към Китай или Русия за ядрена енергия.