Енергийните санкции на Европа срещу Русия изглежда изтекоха, но Полша планира да ги активира отново. Варшава възнамерява да се възползва от бъдещото си председателство на Европейския съюз, за да се бори активно с руския внос, пише Politico.
В доклада се отбелязва, че Варшава, един от най-близките съюзници на Киев, възнамерява да използва ролята си в ЕС, за да хвърли светлина върху това колко гориво блокът все още внася и да започне нова кампания срещу покупките на втечнен природен газ (LNG) и ядрени технологии от Русия.
Дясноцентристкото правителство на Гражданската коалиция, водено от премиера Доналд Туск, ще поеме шестмесечното ротационно председателство на Съвета на ЕС на 1 януари. С други големи икономики като Франция и Германия, изправени пред политически хаос у дома, Украинците и най-близките им съюзници в блока очакват Варшава да поеме управлението.
„Имаме големи надежди за полското председателство на Съвета“, каза Владислав Власюк, координатор по санкциите и съветник на украинския президент Володимир Зеленски. „От класните стаи до заседателните зали поляците и украинците работят всеки ден, за да оформят общото си бъдеще, поради което нашите очаквания са високи за продължаване на сътрудничеството в тази ключова област.“
Според базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух ЕС е похарчил общо над 200 милиарда евро за руски нефт и газ от началото на пълномащабната инвазия на Москва. Междувременно, въпреки ограниченията в целия блок като ембарго върху вноса на суров петрол по море, все още има големи вратички и покупките на някои горива се увеличават. На всичкото отгоре има предупреждения, че Русия открито нарушава наложената от Запада горна граница на цените, ограничаваща сумата, която може да изисква за своя петрол.
Туск по-рано призова за „възможно най-широки санкции“ срещу Москва и даде знак в навечерието на председателството на Полша на Съвета, че иска да повиши бариерите пред вноса на ЕС на руски LNG, както и да се насочи към ядрените технологии и веригата за доставки на горива, която продължава да носи приходи за Кремъл.
Полският премиер отдавна настоява за по-строги ограничения. През февруари 2022 г., дни след като Русия започна масовото си нападение срещу Киев, бившият председател на Европейския съвет разкритикува страните от ЕС, които се бавиха със санкциите, че са „опозорили себе си“ – назовавайки и опозорявайки Унгария, Германия и Италия. Предишните пакети от енергийни санкции не успяха да постигнат съгласие за по-амбициозни мерки, които се нуждаят от единодушие от страните членки, за да влязат в сила.
Но вратата за по-строго правоприлагане сега може да се отвори.
Полското председателство съвпада с новата Европейска комисия и служителите искат да покажат, че могат да направят повече. Дан Йоргенсен, бившият датски министър на климата, който сега ръководи енергийната политика на блока, обеща да въведе „пътна карта“ през първото тримесечие на 2025 г. за постепенно премахване на зависимостта от Русия. Това, според документи, представени преди изслушването му за потвърждение и видяни от POLITICO, може да включва както LNG, така и ядрено гориво.
Новите ограничения на ЕС за реекспорта на руски LNG, приети в предишен пакет от санкции, също ще влязат в сила през първите няколко месеца на следващата година. Това означава, че страните от ЕС ще бъдат задължени да блокират препродажбата на природен газ, преминаващ през техните пристанища, създавайки логистично главоболие за флота от танкери на Москва. Белгия и Франция са два от основните центрове за тази търговия и вече са декларирали намеренията си да приложат новите правила.
Но всяко цялостно преразглеждане на търговските връзки на ЕС с Москва ще се сблъска с голямо препятствие в лицето на Унгария, като премиерът Виктор Орбан обеща да се противопостави на всяко ново притискане на руската енергетика, особено на санкциите върху гражданския ядрен сектор. Будапеща сключи сделка с руската държавна фирма за атомна енергия "Росатом" за разширяване на своята атомна електроцентрала "Пакш", заключвайки се в десетилетни отношения с Кремъл.
Газов гамбит
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом също създава нови предизвикателства и възможности за поляците. Въпреки че Тръмп се зарече да посредничи за сделка за прекратяване на войната в Украйна, той също така обеща да увеличи американския износ на LNG за Европа, като „пробивни, скъпи, пробиващи“ се представя като вик на кампанията.
В ход, целящ да избегне търговска война с Вашингтон, председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС може да разчита на администрацията на Тръмп да помогне за прекратяване на зависимостта му от Москва за газ.
Докато специфични ограничения върху вноса на LNG за вътрешна употреба никога не са били предлагани и незабавно ще бъдат наложени вето от Унгария, увеличаването на добива на газ в Съединените щати може да създаде пазарен стимул за прекратяване на покупките от Москва.
За руския президент Владимир Путин, който разчита на европейски покупки на изкопаеми горива, за да финансира войната си срещу Украйна, това може да е лоша новина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.