IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Руските производители на ракетата "Орешник" са използвали западни средства

Кремъл остава критично зависима от чуждестранни технологии

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Експерименталната ракета "Орешник" на Владимир Путин, изстреляна срещу Украйна миналия месец, е произведена от руски компании, които все още разчитат на модерно западно производствено оборудване, според анализ на FT.

Два водещи руски оръжейни инженерни института, посочени като разработчици на ракетата Орешник от украинското разузнаване, рекламират работници, запознати с металообработващи системи, произведени от германски и японски компании. Обявите за работа в Московския институт за топлинни технологии и Sozvezdie, които са проследени от Financial Times, илюстрират как военната машина на Кремъл остава критично зависима от чуждестранни технологии, обхванати от западните санкции.

Разчитането е особено ясно изразено в областта на компютърното цифрово управление (CNC), технология от жизненоважно значение за производството на Орешник, която позволява на фабриките бързо да оформят материали с висока точност чрез използване на компютри за управление на инструментите.

Путин определи използването на ракетата с наземно изстрелване, която според анализаторите е базирана на RS-26 Rubezh, балистична ракета с ядрен капацитет, която е тествана, но не е разгърната, като отговор на съюзниците на Украйна, които разрешават използването на съвременни западни оръжия срещу цели в Русия.

„Имаме запаси от такива продукти, запаси от такива системи, готови за използване“, предупреди Путин след удара срещу фабрика в Днепър, която преди е била най-секретното съоръжение за ракетостроене на Съветския съюз.

MITT, една от компаниите, за които украинското разузнаване каза, че е участвала в Орешник, е водещата институция за разработване на руски балистични ракети с твърдо гориво. В реклами, публикувани през 2024 г., компанията отбелязва „ние се придържаме към системите FANUC, SIEMENS, HAIDENHEIN“.
Fanuc е японски, а другите два са немски. И трите компании произвеждат системи за управление на високопрецизни CNC машини.

Същите три западни компании се споменават в реклами, публикувани от "Созвездие", което е посочило една от своите специалности като "автоматизирани системи за управление и комуникационни системи" за военна употреба. Тяхното публикуване изисква „познаване на CNC системи — Fanuc, Siemens, Haidenhain [sic] “.

FT пише още, че Русия отдавна разчита на машини, произведени в чужбина, въпреки усилията за създаване на местни алтернативи. Докато Кремъл се снабдява с големи количества високопрецизни металообработващи машини от Китай, контролът за тяхното управление продължава да се доставя от запад.

През 2024 г. на голям руски търговски панаир осем китайски компании представиха 12 модела CNC устройства. Според анализ на Съвета за икономическа сигурност на Украйна 11 от моделите са били оборудвани с контролери, произведени от японски или немски фирми.

Денис Хутик, изпълнителен директор на ESCU, каза: „Разработването на Орешник показва колко зависи все още руският военно-промишлен комплекс от западно оборудване от висок клас. Западните правителства трябва да настояват да спрат потока от тези стоки, които видяхме миналия месец в Днепър, които пряко допринасят за руското нападение срещу украинския живот.

Обявите за работа дори показват, че Stan, компанията, която ръководи опитите на Русия да изгради местна производствена индустрия с ЦПУ, използва оборудване на Heidenhain.

Спирането на потока от CNC контролери и машини към Русия е приоритет за съюзниците на Киев. Устройствата и компонентите с ЦПУ са в така наречения „общ списък на стоки с висок приоритет“ на артикули, които те особено искат да откажат на Москва.

Ник Пинкстон, главен изпълнителен директор на Volition, компания за промишлени части и експерт по автоматизирана инструментална екипировка, каза: „Ако можете да ограничите достъпа до тези западни CNC контролни единици, може да успеете да забавите руското производство.“

„Някои от тези системи за управление от висок клас ви позволяват да режете по-бързо, като същевременно поддържате точност. И ако трябва да преминете към нова система за управление, ще трябва да преконфигурирате физическия хардуер и инструментите на машината, както и да препрограмирате напълно всяка част, което би коствало време и пари и би могло да намали качеството на частта.”

Докато контролът върху износа забави потока на тези стоки в Русия, анализът на FT на руски документи предполага, че пратки за най-малко $3 милиона, които включват компоненти на Heidenhain, са потекли в Русия от началото на 2024 г. Някои от техните купувачи са дълбоко заплетени във военните производство.

Една от доставките беше посочена като за система, която включва нов контролен блок Heidenhain TNC640, посочен като произведен през 2023 г. Според уебсайта на Heidenhain, TNC640 „дефинира спектъра от високия клас на технологията за управление в своята област“ и „позволява комбинирани операции по фрезоване, струговане и шлифоване”.

На цена от $345 000, устройството беше изпратено през Китай до Baltic Industrial Company, руска компания, която е санкционирана от САЩ и има история на доставки на CNC машини за отбранителната индустрия.

Диана Каледина, ръководителят на Baltic Industrial Company, беше арестувана по време на руската инвазия в Украйна през 2022 г. по обвинения в измама във военен договор. Тя беше обвинена, че е внасяла машини с ЦПУ от Китай и след това ги представяла за произведени в Русия, за да отговарят на изискванията за финансиране.

Делото срещу Каледина беше прекратено в края на 2022 г., след като омбудсман постанови, че нейното наказателно преследване „може да причини неоправдани щети на руската машиностроителна индустрия“, която е „критично важна за икономиката“.

Siemens каза, че те „не правят компромис със спазването на [санкции]“ и разследват „всякакви индикации за заобикаляне. . . и ангажиране на необходимите и съответни органи“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата