IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Кои са хусите и защо САЩ и Израел ги атакуват

Подкрепяната от Иран милиция започна атаки срещу търговски кораби в Червено море

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В продължение на повече от година хусите, подкрепяна от Иран въоръжена групировка, която контролира северен Йемен, атакуваха кораби в Червено море, нарушавайки сериозно основен търговски маршрут , и насочваха Израел с дронове и ракети, пише The Wall Street Journal.

Този месец темпът на атаките на хусите срещу Израел се увеличи - както и израелските ответни действия. През изминалата седмица хусите казаха, че са предприели няколко атаки срещу Израел. В отговор израелската армия в четвъртък бомбардира части от Йемен , включително международното летище в столицата Сана, оставяйки четирима жертви според местното здравно министерство. Това беше четвъртата атака на Израел в Йемен през последната година и дойде само седмица след последния удар на Израел.

Съединените щати и Великобритания също отмъстиха на хусите, за да защитят международните водни пътища. В събота американските военни съобщиха, че са атакували обекти на хусите в Йемен.

Кои са хусите?


Хусите, шиитски бойци, които се борят с правителството на Йемен от около две десетилетия, превзеха йеменската столица Сана през 2014 г., принуждавайки международно признатото правителство на страната да избяга в южния град Аден. Водена от Саудитска Арабия коалиция започна военна интервенция, за да прогони екстремистите, но се провали, оставяйки хусите на власт в Северен Йемен, управлявайки по-голямата част от населението и разпалвайки гражданска война, която уби стотици хиляди и доведе до една от най-лошите хуманитарни ситуации в света кризи.

Хусите са изградили своята идеология около противопоставяне на Израел и Съединените щати, виждайки себе си като част от ръководената от Иран „ос на съпротива“, заедно с Хамас в Ивицата Газа и Хизбула в Ливан. Тяхната идеология е отразена в лозунга на знамето на групата: „Аллах е велик, смърт за Америка, смърт за Израел, прокълнати евреите, победа за исляма“. Техните лидери често правят паралели между произведените от Америка бомби, използвани за унищожаване на техните сили в Йемен , и оръжията, изпратени в Израел и използвани в Газа.

Преговорите между хусите и Саудитска Арабия в саудитската столица Рияд през септември 2023 г. породиха надежди за мирно споразумение, което потенциално би признало правото на хусите да управляват Северен Йемен. През декември 2023 г. Организацията на обединените нации обяви, че враждуващите страни са се споразумели за пътна карта за мир, но напредъкът беше замразен скоро след това, когато международно признатото йеменско правителство, подкрепено от Саудитска Арабия, заяви, че спира изпълнението на сделката, позовавайки се на ескалацията на хутите в Червено море.
Някога група от зле организирани бунтовници, хусите през последните години укрепиха своя арсенал , който сега включва крилати и балистични ракети и дронове с голям обсег. Анализаторите приписват това разширяване на подкрепата от Иран, който доставя милиции в Близкия изток.

хуси

САЩ смятат ли хусите за терористична група?

Администрацията на Тръмп първоначално определи хусите като терористична организация през 2021 г., малко преди бившият президент Доналд Дж. Тръмп да напусне поста . Администрацията на Байдън отмени определянето седмици по-късно, за да улесни влизането на хуманитарна помощ в Йемен. В началото на тази година Държавният департамент обяви, че налага отново етикета с оглед на атаките на хутите срещу кораби.

Определянето като терорист позволява на Вашингтон да налага финансови санкции и да преследва наказателно всеки, който съзнателно предоставя на обозначена група „материална подкрепа“, а Министерството на финансите се опитва да окаже натиск върху хусите, като прекъсне финансирането и доставките.

Защо атакуват кораби?


Седмици след като бойци на Хамас нападнаха Южен Израел на 7 октомври 2023 г., което накара Израел да започне опустошителна военна кампания в Газа, хусите, в знак на солидарност с Хамас, казаха, че ще атакуват всеки кораб, пътуващ до или напускащ Израел, и казаха, че са пуснали дронове и ракети срещу Израел. Но критериите на хутите за атакуване на кораби бързо се разшириха, за да включат плавателни съдове с преки или косвени връзки с Израел или минали посещения в израелски пристанища, а след това и кораби с връзки със Съединените щати или Великобритания, и оттогава хусите разшириха категорията многократно.

Хусите са предприели повече от 130 атаки с дронове и ракети срещу плавателни съдове в Червено море и Аденския залив, според Armed Conflict Location and Event Data, група с нестопанска цел, която проследява ударите.

Може би най-дръзката операция на хутите дойде през ноември 2023 г., когато въоръжени мъже отвлякоха кораб, наречен Galaxy Leader, и го отведоха в йеменско пристанище, където държат в плен членовете на екипажа на кораба повече от година.

През август нападение на хути срещу петролен танкер, превозващ еквивалента на около един милион барела суров петрол, заплашваше да се превърне в екологична катастрофа, тъй като корабът гореше седмици наред. В крайна сметка беше изтеглен на безопасно място .

Как атаките засягат страните по света?

За да пътуват между Азия и Европа, световните корабни компании от десетилетия плават през Червено море и Суецкия канал. Сега много корабни компании пренасочват товарите си около нос Добра надежда в южния край на Африка, маршрут, който добавя допълнителни 4000 мили и 10 дни към маршрутите за корабоплаване и изисква повече гориво. Така че атаките на хусите значително увеличиха разходите и рисковете за транспортиране на стоки, допринасяйки за по-високите цени на стоките по света, според икономистите - ценови скокове, които повлияха на изборите в Европа и Съединените щати.

Разходите за доставка на контейнер от Азия до Северна Европа са се увеличили с 270 процента за 12 месеца, според Freightos, дигитален пазар за корабоплаване. Но продължаването на използването на Червено море би повишило застрахователните премии и би застрашило моряците, някои от които са били убити или отвлечени при атаките.

Какво правят САЩ, за да спрат атаките?

Администрацията на Байдън събра военноморска работна група, наречена Operation Prosperity Guardian, която включва Съединените щати, Великобритания и други съюзници и патрулира в Червено море, за да, по думите на държавния секретар Антъни Дж. Блинкен, „запази свободата на корабоплаването ” и „свобода на корабоплаването”. Военни кораби на САЩ и Великобритания са прехванали ракети и дронове на хусите, преди да достигнат целите си. През първата половина на тази година двете страни нанесоха най-малко пет съвместни удара срещу хусите.

Какво сигнализира Израел, че ще направи?

В четвъртък, след като Израел удари Йемен за втори път този месец, министър-председателят Бенямин Нетаняху каза в интервю за местни медии, че Израел „току-що започва“ да отговаря на хусите. Израел Кац, министърът на отбраната, в четвъртък повтори заплахата, която е отправил по-рано относно намерението на Израел да убие лидерите на хутите. „Ние ще преследваме всички лидери на хусите, ще ги ударим, както сме правили другаде“, каза г-н Кац. „Никой няма да може да избяга от дългата ръка на Израел. Израел очевидно насочва повече внимание към хусите сега, след като постигна споразумение за прекратяване на огъня с Хизбула миналия месец и до голяма степен подкопа възможностите на Хамас в Газа за повече от година война. В отговор на атаката на Израел, Мохамед Абдулсалам, говорител на хусите, каза, че насочването към гражданска инфраструктура е „ционистко престъпление срещу целия йеменски народ“. Той добави, че израелските удари няма да „възпрат Йемен да подкрепи Газа“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата